Jaume Cabré w Gdyni – 03 Weekend Literacki festiwalu Miasto Słowa

17 czerwca 2015

3-weekend-miasto-slowa-1
Przed nami 03 Weekend Literacki Miasta Słowa, festiwalu towarzyszącego Nagrodzie Literackiej Gdynia. W ostatni weekend czerwca Gdynię odwiedzi m.in. wybitny kataloński pisarz Jaume Cabré, który promował będzie polskie wydanie powieści „Jaśnie pan”.

Cabrego od lat uznaje się za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane i tłumaczone. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jego najnowsza powieść, „Wyznaję” (2011), w roku 2014 ? „Głosy Pamano” (2004), a w 2015 ? „Jaśnie pan” (1991) ? przełomowa książka, która przyniosła mu powszechne uznanie i liczne nagrody.

„Zamiast przekopywać się przez archiwa, wolę drążyć sekrety ludzkiej duszy. Tak czy inaczej, często wizyta w archiwum staje się niezbędna, jak w przypadku 'Jaśnie pana’, który mnie zmusił do wielogodzinnego ślęczenia nad dokumentami. Kwerenda, sprawdzanie źródeł jest niezbędne, jeśli się nie chce popełnić nieścisłości, popaść w anachronizmy, żeby nie pogrążyć dobrego pomysłu w steku bzdur. Ale kwerenda nie może być celem sama w sobie ? to tylko proteza, laska, na której się wspierasz i która pomaga ci dobrze opowiedzieć pisaną przez ciebie historię” – mówi o powstaniu „Jaśnie pana”.

3-weekend-miasto-slowa-2

Oprócz Cabrego do Gdyni przyjadą Ryszard Krynicki, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Illg, Marcin Borchardt, Tadeusz Dąbrowski i Ewa Winnicka. Odbędą się warsztaty dla dzieci oraz bardziej zaawansowanych miłośników słowa i literatury. Interesujące pozycje książkowe będzie można znaleźć w Czytelni Dworcowej, a w niedzielę organizatorzy zapraszają na piknik czytelniczy na schodach Muzeum Miasta Gdyni. Podczas 03 Weekendu Miasta Słowa ogłoszony zostanie nabór do Chóru Czytelników. Poznamy też laureatów konkursów: poetyckiego oraz na tweet literacki, realizowanego wraz z blogiem „Krytycznym okiem”.

Festiwal Miasto Słowa to strumień wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. Wydarzenie tworzą cztery Weekendy Literackie, zakończone wielkim finałem ? wrześniową 10. Galą Nagrody Literackiej Gdynia. Miasto Słowa to wielowątkowy festiwal pasjonatów literatury w każdym wieku, pozwalający odkrywać nowe zjawiska, uchwycić to, co w literaturze ważne, aktualne, gorące. To tutaj, w Gdyni ? Mieście Nagrody Literackiej Gdynia ? wszyscy zapraszani są do świata kreacji, w którym czytelnik staje się także współtwórcą wydarzeń i dzieł. Organizatorzy zachęcają do odkrywania w sobie twórczego potencjału we współpracy z zaproszonymi artystami i myślicielami. Hasło ?Czytelnik-Kreator? podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Bohaterem Festiwalu jest także samo miasto ? Gdynia ? jako przestrzeń rzeczywistego i wirtualnego spotkania ze słowem, celebrowania literatury w każdej postaci. Festiwal powiązany jest z Nagrodą Literacką Gdynia, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, oraz z sierpniowym Nadmorskim Plenerem Czytelniczym.

3-weekend-miasto-slowa-3

Poniżej przedstawiamy szczegóły program 03 Weekendu Literackiego Miasta Słowa. Więcej informacji o poszczególnych punktach programu znajdziecie na stronie festiwalu.

26.06 / piątek

10.00?20.00 CZYTELNIA DWORCOWA [Dworzec PKP Gdynia Główna]
16.00?18.00 SŁOWO DO KONTROLI [ZKM Gdynia: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30]
17.00 DYSKUSJA W MIEŚCIE SŁOWA: o czytelnikach i czytelnictwie [Muzeum Miasta Gdyni] ? Renata Gorczyn?ska rozmawia z Krzysztofem Niedałtowskim, Jerzym Illgiem, Tomaszem Kopoczyn?skim
17.30 SŁOWO/SZTUKI: Książkowo+Filmowo [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Przemysław Rydzewski
19.00 SPOTKANIE W MIEŚCIE SŁOWA: Magdalena Grzebałkowska [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Marcin Borchardt
20.30 POETYCKA GDYNIA: Ryszard Krynicki [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Renata Gorczyńska

27.06 / sobota

10.00?20.00 CZYTELNIA DWORCOWA [Dworzec PKP Gdynia Główna]
12.00?14.00 LABORATORIUM SŁOWA: warsztaty poetyckie [Mikroklimat] / Warsztaty prowadzi: Radosław Wiśniewski
15.00 SPOTKANIE W MIEŚCIE SŁOWA: Ewa Winnicka [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Bożena Kudrycka
17.00 POETYCKA GDYNIA: Tadeusz Dąbrowski [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Tomasz Tomasik
18.30 SPOTKANIE W MIEŚCIE SŁOWA: Jerzy Illg [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Renata Gorczyńska
20.00 WSZECHŚWIAT SŁOWA: Jaume Cabré [Muzeum Miasta Gdyni] / Spotkanie prowadzi: Urszula Kropiwiec

28.06 / niedziela

12.00?17.00 PIKNIK CZYTELNICZY [schody + wnętrze Muzeum Miasta Gdyni]
W programie:
12.00 Warsztaty typograficzne ?Obraz Litery?
12.00 Lekcja Filozofii dla Dzieci
14.00 Dyskusja poświęcona literaturze dziecięcej + warsztaty

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

3-weekend-miasto-slowa-plakat

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia