Jan Costin Wagner w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

21 listopada 2011


Niemiecki pisarz Jan Costin Wagner w listopadzie przyjedzie do Polski promować swoje dwa kryminały z komisarzem Kimmo Joentą: ?Milczenie? oraz ?Zima lwów?.

Niemiecki ekspert literatury kryminalnej Tobias Gohlis zalicza Wagnera do autorów, którzy ? zwłaszcza za granicą ? tworzą wizerunek współczesnej ?niemieckiej powieści kryminalnej?. Gohlis zaznacza jednak, że Wagner, ?mistrz moralnej niepewności?, nie przywiązuje szczególnej wagi do tego, by jego książki odpowiadały regułom gatunku.

„Całe moje pisarstwo krąży w ostatecznym rozrachunku wokół próby odnalezienia języka wyrażającego odczucia ludzi w skrajnych sytuacjach stanowiących egzystencjalne zagrożenie (?). Pragnę siebie i czytelnika skonfrontować z katastrofalnymi stanowiskami wyjściowymi, by jednak w końcu odnaleźć te chwile, w których życie pokonuje śmierć.” – mówi Wagner.

Chociaż sam urodził się i mieszka w Niemczech, to miejscem akcji jego powieści jest Finlandia, ojczyzna jego żony. Autor będzie promował dwie swoje najnowsze pozycje: „Milczenie”, na podstawie którego został nakręcony thriller ?Cisza? w reżyserii Barana bo Odara oraz „Zimę lwów”, która w połowie listopada ukaże się nakładem Wydawnictwa Akcent.

Pisarz przyjedzie do Polski na zaproszenie Goethe Institut, wydawnictwa Akcent i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Terminy spotkań:
23 listopada – Goethe Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13 A, godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi pani Bożena Kojro, tłumaczka literatury fińskiej.
24 listopada – Goethe Institut w Krakowie, Rynek Główny 20, godz. 18:30. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Niemczyńska z ?Gazety Wyborczej?.
25 listopada – Mediateka we Wrocławiu, Plac Teatralny 5, godz. 19:00. Spotkanie z Janem Costinem Wagnerem i Alicią Gimenez-Bartlett poprowadzą Ewa Malec i Szymon Kloska (spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału).

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia