Irvine Welsh przylatuje do Polski. Pisarz weźmie udział w Festiwalu Przestrzeń Słowa w Sosnowcu

13 października 2021

Szkocki pisarz Irvine Welsh, autor m.in. powieści „Trainspotting”, „Brud” i „Niezła jazda”, odwiedzi Polskę. Pisarz spotka się z czytelnikami w Sosnowcu podczas pierwszej edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa, która odbędzie się w dniach od 22 do 29 października. Ciekawych gości będzie oczywiście więcej.

Welsh weźmie udział w zaplanowanym na 22 października (piątek) pokazie filmu „Trainspotting” w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Wydarzenie organizowane jest z okazji 25-lecia wejścia do kin ekranizacji, której pisarz był współscenarzystą. Przed seansem odbędzie się rozmowa z Irvinem Welshem, którą poprowadzi Renata Senktas. Natomiast 23 października (sobota) przewidziano spotkanie ze szkockim pisarzem zatytułowane „Ślepe tory: jasność widzenia”, które poprowadzi Jerzy Jarniewicz.

Wizyta Irvine’a Welsha to jedynie początek atrakcji. W ciągu ośmiu październikowych dni w Sosnowcu odbędzie się sześć interdyscyplinarnych wydarzeń literacko-muzycznych, podczas których wystąpi 16 znakomitych artystów – pisarzy, poetów, muzyków i tłumaczy. Wśród nich znajdą się: Artur Rojek – czołowy polski muzyk oraz pomysłodawca Off Festivalu, Chulud Szaraf – wielokrotnie nagradzana syryjska poetka, a także jedne z najbardziej znaczących postaci polskiej literatury współczesnej, czyli Wojciech Bonowicz, Tomasz Różycki, Filip Zawada, Szymon Kloska, Renata Senktas i Mariusz Grzebalski.

Przestrzeń Słowa to nowa impreza na literackiej mapie Polski. Pod szyldem tym w Sosnowcu co miesiąc odbywają się wydarzenia, a głównym punktem jest październikowy festiwal. Jak informują organizatorzy, przedsięwzięcie ma na celu wykreowanie istotnych i atrakcyjnych narracji dotyczących współczesnej kultury i otaczającego nas świata. Imprezę ma charakteryzować nowatorskie podejście do tradycyjnych spotkań autorskich. Literackie prezentacje zostaną skonfrontowane z interdyscyplinarnością właściwą dla kultury współczesnej, w której literatura coraz częściej wchodzi w interakcje z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem oraz happeningiem.

Pierwsza edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem „Bliskość”. To – jak podkreślają organizatorzy – „kluczowa wartość, na której deficyt tak bardzo cierpi współczesny świat”. „Bliskość odsyła nas także do intymnych, głębokich i ważnych spotkań, na których opierać się będzie Festiwal Przestrzeń Słowa” – informują.

Festiwal odbywa się w auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą rozpoczynały się o godz. 18:00. Wstęp na poszczególne wydarzenia i pokazy możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki. Dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (pod numerem tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do: dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu, używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku, okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki oraz zachowania dystansu 1,5 metra podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są wydarzenia.

Finałem pierwszej odsłony Przestrzeni Słowa będzie listopadowe wydarzenie, w ramach którego odbędzie się spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (Ukraina) oraz koncert pisarza z zespołem Karbido.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia