Irlandia oczami Heinricha Bölla. Wieczór z filmem i literaturą w warszawskim Goethe-Institut

7 grudnia 2017


„Dziennik irlandzki” ? utwór, który spowodował, że Irlandia stała się krajem atrakcyjnym turystycznie. To właśnie tego dzieła Heinricha Bölla będzie można posłuchać już 8 grudnia podczas wspólnego czytania utworu w Goethe-Institut w Warszawie. Lekturę „Dziennika?” dopełni projekcja dokumentu poświęconego ukochanemu krajowi noblisty.

Po raz pierwszy Heinrich Böll przyjechał do Irlandii za namową Grahama Greene?a. Zatrzymał się wówczas w domku letniskowym na wysepce Achill, na zachodzie kraju. Kilka lat później kupił tam stary rybacki dom, w którym spędzał wakacje z rodziną, pisał i odpoczywał.

Pensjonat Bervie, w którym mieszkał Böll podczas swoich pierwszych wizyt na wyspie Achill.

Wydany w 1957 roku „Dziennik irlandzki” to efekt fascynacji pisarza Zieloną Wyspą. Książka zawiera osiemnaście miniaturowych opowiadań o ludziach i miejscach. Ważniejsze niż faktografia i historia są w nich poetycki klimat, sarkastyczny dowcip czy łagodna melancholia ? przeżycia wrażliwego człowieka poznającego kraj i jego mieszkańców. Jak pisał dziennik „Stuttgarter Zeitung”, Böll prawie nie wspomina o skomplikowanej gospodarce i jeszcze bardziej skomplikowanej historii Irlandii, a mimo to cała Zielona Wyspa wydaje się być uchwycona w tym tomiku.

Książka sprzedała się dotychczas w ponad milionie egzemplarzy. Ten poetycki zbiór osiemnastu paradokumentalnych opowiadań spowodował, że Irlandia stała się atrakcyjnym krajem turystycznym. W Polsce, w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, „Dziennik…” był lekturą „dla wtajemniczonych”. „Ludzie obdarowywali się nim, tak jak dekadę wcześniej 'Grą w klasy’ Cortázara czy 'Pod wulkanem’ Lowry’ego” ? pisała Joanna Gromek-Illg w posłowiu do polskiego wydania książki.

Wyspa Achill.

Podczas zapowiadanego wieczoru fragmenty „Dziennika irlandzkiego” czytać będą: dr Christoph Bartmann (dyrektor warszawskiego Goethe-Institut) oraz Maria Maj (aktorka teatralna i filmowa). Lekturę dopełni projekcja dokumentu „Mistrzowie literatury światowej. Irlandia Heinricha Bölla” (reż. Hartmut Kasper & Beate Kasper; Niemcy 2015, 55?), w którym syn Bölla, René, oraz rodziny bohaterów opisanych w książce opowiadają o pisarzu i Irlandii. Gościem wieczoru będzie też James Kilcourse, II sekretarz i konsul Ambasady Irlandii, który pochodzi z regionu opisanego przez Bölla w książce. Spotkanie oraz film zostaną przetłumaczone na język polski.

Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu poświęconego życiu i twórczości Heinricha Bölla, który w tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. W drugiej połowie XX wieku należał on do najpoczytniejszych niemieckich pisarzy. „Moralista, zaangażowany w rozrachunki z faszyzmem, orędownik rozbrojenia, obrońca prześladowanych za poglądy polityczne ? uważano, że przyczynił się do zmiany wizerunku niemieckiego intelektualisty” ? pisała Joanna Gromek-Illg. Goethe-Institut w Warszawie postanowił przypomnieć tę nietuzinkową postać.

Wieczór z „Dziennikiem irlandzkim” odbędzie się w piątek 8 grudnia o godz. 18:00 w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a w Warszawie. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Syn pisarza, René Böll.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.
fot. pisarza: InterFoto, fot. pozostałe: Florianfilm GmbH

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia