Interdyscyplinarne wydarzenia literacko-muzyczne w ramach 2. edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa w Sosnowcu
W dniach 22-29 października w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbędzie się druga edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa. W ciągu 8 dni przygotowano 7 interdyscyplinarnych wydarzeń, podczas których wystąpi 31 artystów – pisarzy, poetów, muzyków i tłumaczy.
Przestrzeń Słowa jest całorocznym międzynarodowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o interdyscyplinarne działania wizualne, happeningowe i filmowe. Kulminacją comiesięcznych spotkań jest październikowy festiwal, który w ubiegłym roku odbył się po raz pierwszy.
„Gdy w marcu ubiegłego roku inaugurowaliśmy Przestrzeń Słowa, zakładaliśmy, w dość zawadiacki sposób, iż wydarzenie powinno stać się wkrótce jednym z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych literacko-muzycznych festiwali w Polsce. Ktoś może pomyśleć, że to brak skromności. Jesteśmy jednak zdania, że 'sky is the limit’, a poprzeczkę należy zawieszać sobie jak najwyżej. Dlatego sięgamy po najbardziej intrygujących polskich i zagranicznych artystów. Poszukujemy nowych form scenicznych. Nadajemy swym działaniom wyjątkową dynamikę. Staramy się prowadzić ważne narracje dotyczące współczesnego świata. Lubimy zaskakiwać. Nie interesują nas półśrodki, poprawność ani przeciętność. Przestrzeń Słowa ma prowokować, lśnić, wywoływać dyskusje i spory. Otwierać drzwi. Zbliżać ludzi” – komentuje Bartłomiej Majzel z Zagłębiowskiej Mediateki.
Pośród gości zaproszonych na drugą edycję Festiwalu Przestrzeń Słowa znalazła się poetka Ewa Lipska oraz angielski pisarz, poeta i krytyk sztuki Rod Mengham. W ramach festiwalu zapowiedziano koncert legendarnej formacji Variété, któremu ma towarzyszyć spotkanie z liderem i wokalistą grupy, a jednocześnie poetą, Grzegorzem Kaźmierczakiem. Innym wydarzeniem muzycznym będzie koncert nowego projektu Marcina Świetlickiego – grupy Morświn.
Okazję do zmierzenia się z przebogatą tradycją songwriterów i songwriterek da spotkanie przebiegające pod prowokacyjną nazwą „Songwriterzy, poeci czy nudziarze?”. Dyskusja zwieńczona zostanie koncertem brytyjskiego songwitera Luke’a De-Sciscio, którego tegoroczny album „The Banquet” podbija od kilku miesięcy serca brytyjskich krytyków oraz publiczności. Miłośnicy poezji będą mieli swoje święto podczas wydarzenia przebiegającego pod nazwą „Niespokojne: dynamiczny ląd”. Pośród kilku występujących poetów pojawią się tak głośne literackie osobowości jak Urszula Honek oraz Andrzej Muszyński, a finałowym akcentem spotkania będzie koncert zespołu Psie Lico, na czele którego stoi poeta Kalina Jaglarz. Festiwal zainaugurowany zostanie dyskusją dotyczącą kondycji współczesnego świata oraz niepewnej przyszłości generującej uczucia niepokoju i niepewności, wywołującej poczucie utraty „gruntu pod nogami”, co najdobitniej ująć można przymiotnikiem „nieznane”. W spotkaniu udział wezmą Tadeusz Sławek, Ryszard Koziołek i Grzegorz Jankowicz.
Organizatorzy 2. edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa uczynili pojęcie „Nieznane” hasłem towarzyszącym tegorocznej odsłonie wydarzenia. „Nieznane pozostają odpowiedzi na pytania o przyszłość świata, który kruszy się na naszych oczach (kryzys klimatyczny, pandemia, wojna na Ukrainie, starcie cywilizacji etc.). Z drugiej strony obecny impas i wrażenie utraty pewnych punktów oparcia mogą w konsekwencji doprowadzić ludzkość do odwrócenia niekorzystnych procesów oraz globalnych zmian, stając się szansą na budowę lepszego porządku i wykreowanie nowych narzędzi, instytucji i zasad. Czy będą one w stanie uwolnić w ludziach nową energię społeczną, która pozwoli wykreować bardziej adekwatne wizje dalszego współistnienia i zaproponować narzędzia ich realizacji? Nieznane… Ten wątek lęku, niepewności, ale i nadziei będzie stanowił swego rodzaju intelektualną konstrukcję festiwalu, prowadząc tę opowieść o nieznanym jeszcze świecie, który powstanie na gruzach znanego” – piszą organizatorzy Przestrzeni Słowa.
Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu podkreśla, że zasadą, którą kierowano się, przygotowując program Festiwalu Przestrzeń Słowa, jest nowatorskie podejście do tradycyjnych literackich spotkań. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów powinny one przebiegać w sposób odpowiadający wyzwaniom XXI wieku, charakteryzując się dynamiką, intrygującą tematyką debat i literackich prezentacji, które zostają skonfrontowane z interdyscyplinarnością właściwą dla kultury współczesnej, w której literatura coraz częściej wchodzi w interakcje z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem oraz happeningiem.
„Założyliśmy, iż każde wydarzenie cyklu powinno płynąć pod prąd klasycznym salonowym spotkaniom, przełamywać schematy, nudę, burzyć bezpieczny mur. Jednocześnie idea Przestrzeni Słowa odwołuje się do tęsknoty za kameralnym i intymnym spotkaniem, do bliskości drugiego człowieka” – dodaje Bartłomiej Majzel.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą rozpoczynały się o godz. 18.00, a wstęp na poszczególne spotkania i koncerty będzie bezpłatny. Szczegółowy program znajdziecie na stronie biblioteki.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia