Instytut Literatury organizuje Jarmark Książki w Warszawie

3 czerwca 2022

W dniach 9-12 czerwca Instytut Literatury zaprasza do Warszawy na Jarmark Książki. Ma to być połączenie targów z festiwalem literackim. W programie znalazły się prezentacje książek, spotkaniami z autorami, wykłady oraz koncerty.

Czterodniowa impreza odbędzie się we wnętrzach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

„Jarmark Książki to pierwsze tego typu i na taką skalę wydarzenie organizowane przez Instytut Literatury, którego celem jest prezentacja dorobku polskich twórców i wydawnictw, a jednocześnie zachęcenie czytelników do aktywnego włączania się w bieżące życie literackie. W programie spotkania z autorami książek przeplatają się z wykładami, debatami i koncertami. Te ostatnie odbywać będą się na malowniczym tarasie z widokiem na warszawską Starówkę. Z myślą o mieszkańcach Warszawy oraz osobach przyjezdnych wydarzenie zaplanowane zostało aż na pełne cztery dni, tak by każdy miał okazję uczestniczyć w tym nietuzinkowym literacko-muzycznym festiwalu” – mówi dr hab. Józef Maria Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury.

Na uczestników jarmarku czekają spotkania z autorami. Wśród gości znaleźli się: Justyna Bargielska, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, i Antoni Libera, niedawno uhonorowany Orderem Orła Białego. Z publicznością spotkają się także: poeci Paweł Bień, Dorota Koman, Agata Ludwikowska i Sylwia Gibaszek, autor opowiadań fantasy Łukasz Kucharczyk, prozaik i eseista Paweł Hohmann oraz wielu innych twórców. W planach są również koncerty m.in. takich muzyków jak Brzoska Kolektyw czy Zuza Wiśniewska.

Podczas Jarmarku Książki swój dorobek zaprezentują wystawcy. Na stoiskach nie znajdziecie jednak oferty prywatnych wydawnictw, lecz głównie jednostek państwowych i publicznych, w tym Instytutu Literatury, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Książki, Biblioteki Narodowej, Wydawnictwa Ossolineum, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Biblioteki Śląskiej i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Książki sprzedawać będzie również Fundacja Duży Format.

W trakcie jarmarku ogłoszeni zostaną zwycięzcy czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”, który co roku przyciąga setki twórców (w tym roku napłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Pełny program dostępny jest na stronie: www.jarmark-ksiazki.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia