Imieniny Jana Kochanowskiego w Warszawie. Bohaterem 12. edycji literackiego pikniku będzie Czesław Miłosz

24 czerwca 2024

Biblioteka Narodowa po raz dwunasty zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego. Literacki piknik zapowiedziano na sobotę, 29 czerwca, w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, a bohaterem tegorocznej edycji będzie Czesław Miłosz.

„W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika” – wyznał kiedyś Miłosz. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami poety organizatorzy zaproszą imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich. Adam Wajrak opowie o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek – o wodzie i rzekach.

Czesława Miłosza będą wspominać Andrzej Franaszek, Adam Michnik i Joanna Miłosz-Piekarska, a jego twórczość stanie się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której opowie Michał Rusinek. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę, na której znajdą się rękopisy i osobiste pamiątki autora „Doliny Issy”.

Literacki piknik Biblioteki Narodowej nie samym Miłoszem stoi. W tym roku na Imieninach Jana Kochanowskiego zadebiutują audiobooki – dorośli będą mogli wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich, a uczestnicy wydarzenia w każdym wieku spróbują swoich sił w roli lektora w plenerowym studiu. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer przygotował spektakl „Ale kino”, a kolejne warsztaty i spotkania zaproponują Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.

Biblioteka Narodowa informuje, że na wydarzeniu nie zabraknie stałych punktów programu: meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (tym razem muzycznej interpretacji podejmą się Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza) czy dansingu pod gwiazdami. Jak co roku w Ogrodzie Krasińskich będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu polskich wydawnictw, zdobyć autograf ulubionego pisarza oraz skorzystać z cienia drzew i strefy gastronomicznej.

Poniżej przedstawiamy pełny program dwunastych Imienin Jana Kochanowskiego:

SCENA ZIELONA

11:00
Klancyk gra Miłosza – improwizowany spektakl teatralny.

12:00
Co czytać, gdy ci smutno? – doradzają Sylwia Chutnik i Paweł Sołtys, prowadzi Katarzyna Kasia.

13:00
Gorliwość tłumacza – o współpracy na linii poeta – tłumacz rozmawiają Jerzy Jarniewicz i Andrzej Kopacki, prowadzi Paweł Bem.

14:00
Miłosz. Powrót – o próbie nowego spojrzenia na Czesława Miłosza rozmawiają Joanna Miłosz-Piekarska i Michał Szymański, prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

15:00
Noblista do Noblistki – o korespondencji Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza opowiada Michał Rusinek, listy czytają Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz, prowadzi Jan Bończa-Szabłowski.

16:30
Wspominając poetę – Czesława Miłosza wspominają Andrzej Franaszek i Adam Michnik.

18:00
Bardzo przyrodniczy mecz poetycki – w skład drużyny Magdaleny Walach wchodzą: Michał Czarnecki, Katarzyna Kasia, Miłosz Markiewicz, Mirosław Zbrojewicz; w skład drużyny Grażyny Wolszczak wchodzą: Wojtek Fiedorczuk, Aleksandra Hamkało, Monika Padewska, Jerzy Radziwiłowicz; prowadzi Grzegorz Markowski.

20:00
Pieśń świętojańska o Sobótce – muzyka i wykonanie: Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza.

21:30
Dansing w ogrodzie – grają Nicponie.

SCENA NIEBIESKA

11:00
Ale Kino, czyli kolaż klasyki poezji dla dzieci w muzycznej oprawie – plenerowa adaptacja spektaklu Teatru Guliwer, scenariusz i reżyseria: Joanna Zdrada.

12:15
Atlas roślin dziadka Kunata, cz. I – przyrodniczy spacer po Ogrodzie Krasińskich z botanikiem Pawłem Pawlikowskim z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW.

13:00
Atlas roślin dziadka Kunata, cz. II – rodzinne warsztaty monotypii botanicznej z Kseniją Konopek z Fundacji Pogranicze.

14:00
Twarzą w stronę rzeki – o kryzysie wodnym i czytaniu rzek rozmawiają Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek, prowadzi Magdalena Kicińska.

15:00
Całe życie na papierze – o zawiłościach pracy nad biografiami rozmawiają Andrzej Franaszek, Wojciech Orliński i Ula Ryciak, prowadzi Łukasz Wojtusik.

16:00
Stamtąd – o małych ojczyznach i literackich miejscach peryferyjnych rozmawiają Łukasz Barys i Urszula Honek, prowadzi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

17:00
Nie wolno wycinać starych drzew – o tym, co pisarze robią dla przyrody opowiada Adam Wajrak, prowadzi Monika Ochędowska.

SCENA ŻÓŁTA

11:00
Spotkanie z Piotrem Pazdejem, laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego – prowadzi Wojciech Chmielewski.

12:00
Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

13:00
Quiz Literacki (z wieloma nagrodami) – prowadzą Maciej Marcisz i Anna Wysocka z Nowego Klubu Czytelniczego.

14:30
Flirt z Paralipomeną – na temat sztuki i wiedzy niekoniecznej rozmyśla Jan Gondowicz, prowadzi Eliza Kącka.

15:30
Jak zostać lektorem audiobooków? – otwarte warsztaty z lektorem Maciejem Jabłońskim.

16:30
Slam poetycki (z nagrodą dla zwycięzcy) – prowadzi Monika Marianna Błaszczak, rejestracja uczestników: fundacja.slamowa.zgloszenia@gmail.com.

PONADTO W PROGRAMIE:

od 11:00
• Kiermasz książek,
• Spotkania z autorami,
• Warsztaty dla dzieci,
• Nagraj swoje demo lektorskie – mobilne studio nagrań audiobookowych dla małych i dużych, początkujących lektorów wspierają Ewa Abart i Pick A Voice Audiobooki,
• Warsztaty z wyobraźni – Miłoszowa rodzinna gra terenowa, rejestracja uczestników do godz. 16:00,
• Czytanie na trawie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0. – warsztaty literackie i plastyczne dla najmłodszych, książkowa fotobudka, biblioteczka i strefa relaksu z książką

15:30–17:30
Kwiateczki rwała, wianek gotowała – wiankowa strefa warsztatowa, prowadzi Joanna Piekarska, warto przynieść swoje kwiaty.

od 19:00
Jazzowe przerwy muzyczne – gra Drabek/Olter/Ziółkowski Trio.

W PAŁACU RZECZYPOSPOLITEJ:

od 11:00 do 19:00
• Miłosz. Powrót – wystawa czasowa, kurator: Michał Szymański, projekt wystawy: Studio Karolina Fandrejewska, oprowadzania kuratorskie: 11:30, 15:30,
• Trzy razy otwierana – wystawa stała, oprowadzania: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:00.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia