Imieniny Jana Kochanowskiego po raz dziesiąty w Warszawie. Tym razem z Marią Konopnicką

1 czerwca 2022

Rozmowy o literaturze, koncerty i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy, a oprócz tego atrakcje dla dzieci i stoiska najciekawszych polskich wydawnictw – wszystko to czeka na uczestników Imienin Jana Kochanowskiego. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się po raz dziesiąty w warszawskim Ogrodzie Krasińskich – tradycyjnie, w ostatnią sobotę czerwca.

Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia będzie Maria Konopnicka – okazją ku temu jest obchodzony właśnie rok poetki. Na Imieninach pojawią się badaczki jej biografii i twórczości, a najciekawsze fragmenty listów, które Maria Konopnicka pisała m.in. do swoich dzieci i przyjaciół, odczyta Anna Seniuk. Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką, a w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać… krasnoludki. Fakty i mity na temat tych istot w rozmowie z Karoliną Głowacką przybliży Maciej Szymanowicz, a o atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Ten pierwszy pojawi się z lalkami ze spektaklu „Na jagody”, a drugi – z repertuarem zainspirowanym śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego.

Na wydarzeniu nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurowały w interpretowaniu wierszy, a także spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk czy wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” – tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka z udziałem m.in. Joanny Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski. W planach jest również dansing pod gwiazdami. Taneczne przeboje z lat 50. i 60. we współczesnych aranżacjach wykona Barbara Wrońska.

Obok najciekawszych uczestników i obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki.

Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się 25 czerwca. Pełny program wydarzenia poznamy już wkrótce.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia