II edycja wrocławskiego Festiwalu Tradycji Literackich zainspirowana twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta

23 sierpnia 2018


Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu rusza z II edycją Festiwalu Tradycji Literackich. Trwający od września do listopada cykl wydarzeń zainspirowany jest twórczością dwóch wybitnych poetów ? Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

„Dlaczego uważamy, że o tradycji literackiej należy dyskutować dzisiaj? Może dlatego, że mimo wszelkich posttendencji coraz mocniej wierzymy, że nowsze znaczy lepsze. Nowe technologie, trendy, nowe idee. Wiedza coraz szybciej się starzeje. Warto zatem zadać pytanie o rolę tradycji w świecie, który stawia na nieustanną, niekończącą się aktualizację” ? mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.

Jesienią 2017 roku muzeum zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz ? Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczyna się 4 września wystawą „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”. Kolejne wydarzenia festiwalowe czekają nas w październiku i listopadzie. Wystawa w Muzeum Pana Tadeusza formuje ważny kontekst dla kolejnych wydarzeń festiwalowego programu. Pomysł na tę czasową ekspozycję polega na tym, aby pochodzące ze zbiorów Ossolineum rękopisy Słowackiego i Herberta umieścić wewnątrz wystawy stałej muzeum, komentując ? w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób ? jej zawartość. Zaplanowano także interwencje artystyczne w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert.

Wybór Juliusza Słowackiego jako jednego z bohaterów kolejnego ossolińskiego festiwalu wydaje się naturalny ? na przełomie XIX i XX wieku instytucję nazywano „Domem Słowackiego”, a część rękopisów pisarza trafiła tu już w 1866 roku. Były wśród nich brudnopisy i czystopisy utworów, a także cenne rysunki z podróży na Wschód (do Ziemi Świętej z Neapolu w latach 1836?37) i towarzyszące im notatki dotyczące stanu finansów poety. Inne manuskrypty trafiły do Ossolineum z różnych źródeł około roku 1909 z okazji setnej rocznicy urodzin poety. W zbiorach pojawiły się też portrety rodzinne, a nawet pukiel włosów wieszcza.

Powstały w 1817 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich od początku swojego istnienia słynął ze znakomitych kolekcji literackich polskich autorów. Gromadzenie ich w czasie zaborów było traktowane jako element misji związanej z zachowywaniem polskości, a do zbiorów trafiały nie tylko powszechnie znane dzieła, ale i utwory niepublikowane czy korespondencja. Misja ta nie ustała po wojnie, kiedy to Zakład reaktywował swoją działalność we Wrocławiu. Kontynuowano powiększanie kolekcji, choćby poprzez listowne prośby wysyłane do pisarzy. Na taki apel odpowiedział w 1983 roku Zbigniew Herbert i przekazał Ossolineum, jak sam to określił, „coś z liryki, coś z prozy i coś z życia”, czyli wiersze „Boski Klaudiusz”, „Do Ryszarda Krynickiego ? list” w różnych redakcjach, szkic „Martwa natura z wędzidłem” i fragmenty korespondencji wydawniczej. W 2009 w Dziale Rękopisów znalazły się kolejne wiersze Herberta z lat 1950?75, opowiadanie „Sprawa Słonia” i esej „Il duomo”. Niektóre z tych obiektów zobaczyć będzie można na wystawie.

Wernisaż wystawy czasowej „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza” odbędzie się we wtorek 4 września 2018 o godzinie 17:00. Tego dnia przypada dwieście dziewiąta rocznica urodzin Słowackiego. Ekspozycja będzie prezentowana do 2 grudnia 2018 roku.

Oprócz wystawy w programie festiwalu znajdą się warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty poezji miganej, warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki. Odbędzie się także premiera nowego, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza pisma literackiego pt. „Interpretacje”.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem II edycji Festiwalu Tradycji Literackich:

4.09.2018, godz. 17:00
Wernisaż wystawy „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert, których rękopisy, pochodzące ze zbiorów Ossolineum pojawiają się jako interwencja w ekspozycję stałą Muzeum Pana Tadeusza, komentują ? w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób ? treści wystawy: tekst i kontekst powstania poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a także wartości ważne i dla romantyków, i dla bohaterów wystawy „Misja: Polska”. Prezentacja obiektów jest skonfrontowana z audiowizualnymi ingerencjami artystycznymi w multimedia współtworzące narrację muzeum. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2018.

29?30.09.2018 i 6?7.10.2018, godz. 10:00?14:00
Posążek boga ironii ? warsztaty teatralne w ramach Wrocławskich Dni Seniora

Dwie edycje ośmiogodzinnych warsztatów, podczas których uczestnicy pod okiem prowadzących przygotują etiudę teatralną. Punktem wyjścia będzie krótki utwór Zbigniewa Herberta „Z mitologii”. Prowadzenie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów ? absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, animatorka kultury, Beata Rakowska ? aktorka teatralna i filmowa. Na warsztaty obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658.

11.10.2018, godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”

13.10.2018, godz. 12:00?14:00
Hermes, pies i gwiazda. Warsztaty rodzinne z „Zeszytem do poezji”
(dla dzieci w wieku 5?12 z rodzicami)

„Zeszyt do poezji” zawiera zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec. Obowiązują zapisy.

13.10.2018, godz. 16:00
Spotkanie z Billem Johnstonem

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie laureat nagród Translatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu „Pana Tadeusza” na język angielski (Archipelago Press), a także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza. Prowadzenie: Marcin Hamkało. Wstęp wolny.

14.10.2018, godz. 10:00?14:00
Warsztaty translatorskie z Billem Johnstonem

Bezpłatne zajęcia dla tłumaczy przekładających z języka polskiego na angielski. Obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl.

20.10.2018, godz.10:00?16:30
Warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik

Bezpłatne zajęcia dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez pisarkę i felietonistkę Sylwię Chutnik, inspirowane
m.in. twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Na warsztaty obowiązują zapisy: próbkę poezji lub prozy o długości do 10 stron maszynopisu należy przesłać na adres wydarzenia@ossolineum.pl (do 5.10.2018).

3.11.2018, godz. 15:00?16:00
Poetyckie oprowadzanie po wystawie „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”

W roli przewodników wystąpią aktorzy czytający teksty z rękopisów prezentowanych na wystawie.

3.11.2018, godz. 17:00?18:30
Premiera „Wyboru poezji” Zbigniewa Herberta

Książka ukaże się w serii Biblioteka Narodowa wydawnictwa Ossolineum ze wstępem i w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak.

24?25.11.2018, godz. 10:00?16:00
„Żegluga”. Warsztaty poezji miganej

Jak opowiedzieć sen i podróż w języku poezji migowej? Warsztaty dla osób głuchych i słyszących. Prowadzenie: Arkadiusz Bazak, głuchy poeta, aktor i reżyser, stypendysta MKiDN. Na warsztaty obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl.

28.11.2018, godz. 14:00?18:00
„Dlaczego klasycy?” Słowacki i Herbert w szkole
(konferencja dla nauczycieli)

Podczas konferencji nauczyciele i metodolodzy podzielą się swoimi pomysłami na lekcje poświęcone obu twórcom, których wydobędziemy na chwilę z szuflad podpisanych: „romantyk”, „klasyk”, „poeta kultury”. Wstęp wolny.

30.11.2018, godz. 10:00?16:00
Inny był pożar poematu. Wątki wspólne w twórczości Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta
(konferencja naukowa)

Do wystąpień organizatorzy zapraszają pracowników naukowych, doktorantów i studentów. Poruszone zostaną między innymi następujące kwestie: poeta jako sumienie narodowe i jako etyczny trendseter, kultura śródziemnomorska: odwieczny kompleks i źródło dylematów egzystencjalnych, polityczny wymiar wyborów estetycznych poety, poezja jako perspektywa wartości społecznych, historia jako kontekst wiersza, czytelnik jako partner i jako uczeń poety.
Zgłoszenia: wydarzenia@ossolineum.pl.

30.11.2018, godz. 17:00
Łzy rzeczy

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa uczniów Wrocławskiego Ośrodka Socjoterapii wykonanych podczas warsztatów Studium przedmiotu. Wstęp wolny

30.11.2018, godz. 18:00
Poezja w PJM

Prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym z udziałem uczestników warsztatów. Wstęp wolny.

30.11.2018, godz. 19:00
Słowacki vs. Herbert. Slam poetycki

Organizatorzy zapraszają piszących i improwizujących profesjonalistów i amatorów do zaprezentowania własnych tekstów, wchodzących w dialog z twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl.

Premiera pierwszego numeru magazynu „Interpretacje”, zawierającego teksty artystyczne i krytyczne z dwóch edycji festiwalu.

II edycja Festiwalu Tradycji Literackich odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, które funkcjonuje w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia ? Pod Złotym Słońcem (Rynek 6). Cykl wydarzeń zorganizowany został pod patronatem medialnym Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia