Ignacy Karpowicz w siódmej odsłonie cyklu „Literatura stosowana”

2 czerwca 2014

literatura_stosowana_karpowicz
W czwartek 5 czerwca w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się ostatnia w tym sezonie odsłona cyklu „Literatura stosowana”. Bohaterem spotkania będzie pisarz Ignacy Karpowicz. Booklips.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Siódma odsłona „Literatury stosowanej” jest trochę nietypowa – gościem Juliusza Kurkiewicza będzie bowiem współczesny polski prozaik, Ignacy Karpowicz, a rozmowa toczyć się będzie wokół jego najnowszej książki, opublikowanej w maju nakładem Wydawnictwa Literackiego „Sońki”. Warto było jednak pokusić się o małe odstępstwo od dotychczasowego formatu, gdyż jest to pierwsze od siedmiu lat spotkanie z autorem zorganizowane w Warszawie.

Udział w spotkaniu weźmie także prof. Ryszard Koziołek z Zakładu Historii Literatury Poromantycznej na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie wydarzenia zostaną wyświetlone fragmenty „Sońki” w interpretacji znakomitych aktorów: Magdaleny Cieleckiej, Andrzeja Chyry, Anny Polony i Jacka Poniedziałka.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy „Sońka” to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci. W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana. Powiernikiem Sońki zostaje Igor ? wzięty reżyser teatralny ? który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć? Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach „Balladyn i romansów” oraz „ości” na dobre wszedł do literackiej superligi. Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment powieści.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 5 czerwca 2014 roku o godz. 18.00 w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Literackie.

„Literatura stosowana” to cykl spotkań z polskimi pisarzami, podczas których dowiecie się m.in. kto i dlaczego nie lubi podróżować, czy faktycznie prawdziwych Cyganów już nie ma, czy seriale są lepsze od książek a psy od kotów. No i co na to wszystko literatura. Autorem cyklu i prowadzącym spotkania jest Juliusz Kurkiewicz.

literatura_stosowana_karpowicz_plakat

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia