Hrabal na Elektoralnej – wieczór z udziałem Jaroslava Rudiša z okazji 55. rocznicy jedynego spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością

6 marca 2023

We wtorek 7 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się doroczny wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku głównym gościem wydarzenia będzie Jaroslav Rudiš, którego najnowsza książka „Ostatnia podróż Winterberga” była finalistką Nagrody Literackiej Angelus 2022.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – nakręcony na podstawie opowiadania Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza Mazowiecki Instytut Kultury przypomina już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych. W tym roku, w ramach obchodów 55. rocznicy spotkania z Bohumilem Hrabalem, przygotowano performance literacko-muzyczny „Czeska lokomotywa” z tekstami Jaroslava Rudiša i Bohumila Hrabala, w którym wystąpią aktorzy Włodzimierz Press i Wojciech Zieliński. Autorem scenariusza, reżyserii i muzyki jest związany z Teatrem Polskiego Radia Piotr Skotnicki. W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie z Jaroslavem Rudišem i Aleksandrem Kaczorowskim – pisarzem, tłumaczem czeskiej literatury i biografistą Hrabala. Rozmowę poprowadzi redaktor, krytyk teatralny i filmowy Tomasz Domagała (RMF Classic).

Jaroslav Rudiš (fot. Peter von Felbert)

Jaroslav Rudiš (ur. w 1972 roku w Turnovie) to czeski prozaik, dramatopisarz i scenarzysta. Debiutował w 2002 powieścią „Niebo pod Berlinem”, za którą otrzymał Nagrodę Jiřego Ortena. Kolejne książki – „Grandhotel”, „Koniec punku w Helsinkach”, „Cisza w Pradze”, „Aleja Narodowa” i „Czeski Raj” – przyniosły autorowi wiele nagród literackich, w tym prestiżową Preis der Literaturhäuser (2018) czy Chamisso-Preis/Hellerau (2020). Sukcesem okazała się również opublikowana we współpracy z grafikiem Jaromírem 99 trzytomowa powieść graficzna „Alois Nebel”, na podstawie której powstał film animowany w reżyserii Tomáša Luňáka wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową w 2012 roku. „Ostatnia podróż Winterberga”, pierwsza powieść Jaroslava Rudiša napisana w języku niemieckim, została doceniona Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej. Poza twórczością literacką autor zajmuje się muzyką – śpiewa w zespole Kafka Band.

55. rocznica spotkania polskich czytelników z Bohumilem Hrabalem to pierwsze z serii trzech wydarzeń, w których Jaroslav Rudiš weźmie udział. Z Warszawy autor uda się do Poznania, gdzie 11 marca o godz. 13:00 będzie można zobaczyć się z nim na Poznańskich Targach Książki. Natomiast 13 marca o godz. 16:30 planowane jest spotkanie w bibliotece w Kamiennej Górze. Wydawnictwo Książkowe Klimaty zapowiada też na ten rok kolejną książkę Rudiša, znów z pociągami w rolach głównych.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia