Hrabal na Elektoralnej – wieczór z okazji 52. rocznicy jedynego spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością

4 marca 2020


Z okazji 52. rocznicy spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością 7 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się wieczór literacko-filmowy z udziałem aktora Wojciecha Pszoniaka i pisarza Janusza Andermana. Wydarzenie otworzy tegoroczną edycję Polsko-czeskiej wiosny literatury.

Jedyny wieczór autorski Bohumila Hrabala z polskimi czytelnikami odbył się 7 marca 1968 roku w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tak opisał je biograf Hrabala Aleksander Kaczorowski w swojej książce „Hrabal. Słodka apokalipsa” (wyd. Czarne): „Wiosną 1968 Hrabal nie był w Polsce autorem całkiem nieznanym. Rok wcześniej ukazały się 'Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych’ w przekładzie Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego (a także, w tym samym tomie, minipowieść 'Bambini di Praga’ 1947). Książka zebrała dobre recenzje, lecz mimo to na spotkanie z pisarzem i pokaz nominowanych do Oscara 'Pociągów pod specjalnym nadzorem’ w Domu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 na warszawskim śródmieściu przybyli głównie studenci warszawskiej slawistyki, między innymi Joanna Goszczyńska i Andrzej Gordziejewski, oraz członkowie inaugurującego swoją działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego. (…) Joanna Goszczyńska, obecnie profesor slawistyki, poprosiła Hrabala o dedykację na egzemplarzu 'Lekcji tańca dla starszych i zaawansowanych’. Pisarz własnoręcznie dopisał datę 7 marca 1968 r.”

Opisany przez Kaczorowskiego wieczór stał się inspiracją do stworzenia wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie cyklu Polsko-czeska wiosna literatury, który w tym roku odbędzie się już po raz trzeci. „O spotkaniu autorskim z Bohumilem Hrabalem w marcu 1968 roku na Elektoralnej 12, dowiedziałam się z książki Aleksandra Kaczorowskiego, która ukazała się w 2016 roku. W tym czasie od niedawna pracowałam już w Mazowieckim Instytucie Kultury. Informacja ta wydała mi się bardzo ciekawa i warta przypomnienia – chodziło o jedyne spotkanie autorskie Hrabala w Polsce, do tego w tak szczególnym i trudnym dla Polski i Czechosłowacji czasie. To był impuls do zorganizowania – dokładnie 49 lat później, 7 marca 2017 roku, wieczoru z twórczością Hrabala, na który zaprosiłam m.in. autora książki i nielicznych uczestników spotkania z 1968 roku. Ten wieczór stał się też początkiem bardzo udanej i inspirującej współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum, a ostatecznie całego cyklu wydarzeń promujących polską i czeską kulturę. Tak właśnie, podczas pierwszego spotkania poświęconego Hrabalowi, narodził się pomysł Polsko-czeskiej wiosny literatury” – mówi Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni i kuratorka cyklu Polsko-czeska wiosna literatury.

Tegoroczne wydarzenie pt. „Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później” odbędzie się dokładnie w rocznicę spotkania z pisarzem – 7 marca o godz. 19:00 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Podczas wieczoru zobaczymy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku (premiera po 21 latach od realizacji) film „Skowronki na uwięzi” Jiřígo Menzela nakręcony według opowiadań Hrabala z książki „Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”. Fragmenty prozy z tego tomu przeczyta Wojciech Pszoniak. Wieczór poprowadzą: Elżbieta Szymańska – kuratorka programu i Aleksander Kaczorowski – pisarz, tłumacz czeskiej literatury i autor książek biograficznych o Hrabalu.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia