Hołdy i rozmowy. Biografie nie tylko do czytania w listopadzie w warszawskim Big Book Cafe

8 listopada 2019


Biografie są w cenie! Nie od dzisiaj wiadomo, że polscy czytelnicy bardzo chętnie sięgają po książki o życiu prawdziwych postaci, a spotkania z okazji premier najciekawszych biografii cieszą się sporym zainteresowaniem. Potwierdza to zarówno lista jesiennych nowości wydawniczych, jak i szereg wydarzeń okołoliterackich. W listopadzie tylko Big Book Cafe w Warszawie zaprasza aż na cztery rozmowy wokół książek poświęconych nietuzinkowym osobowościom.

Pierwsze z takich spotkań będzie miało miało wyjątkowy charakter i dwie bohaterki, które łączyła przyjaźń i wiele wspólnych przeżyć. 26 listopada Paulina Wilk w autorskim cyklu rozmów na żywo „Książki mojego życia” gościć będzie Magdę Umer. Wspaniała autorka tekstów, wokalistka i reżyserka spektakli opowie o swoich ulubionych lekturach, o zaczarowywaniu duszy czytaniem i o tym, czy słyszy muzykę w każdym napisanym słowie. Nie zabraknie także wspomnień o zmarłej niespełna rok temu dziennikarce i pisarce Zuzannie Łapickiej, bowiem nakładem Wydawnictwa OsnoVa właśnie ukazuje się książka-hołd Magdy Umer, złożona z tekstów obu pań, zatytułowana „Jedyna taka przyjaciółka. Wspomnienie o Zuzi Łapickiej”.

Rozmowa ta będzie zatem szczególnym zwieńczeniem tegorocznych spotkań w cyklu „Książki mojego życia”, w którym wybitne autorytety ? artyści i profesjonaliści opowiadają o swoich lekturowych pasjach i o tym, jak czytanie pomogło im osiągnąć marzenia i spełnienie. Wcześniej na pytania Pauliny Wilk i zgromadzonych w Big Book Cafe słuchaczy odpowiadali artystka Maria Peszek, endokrynolog prof. Krystian Jażdżewski, prawnik Adam Bodnar, dziennikarka Magda Mołek i sportowiec, mistrz olimpijski Tomasz Majewski.

Śpiewać każdy może, pisać ? nie każdy

Jonasz Kofta to także wielka indywidualność polskiej sceny muzyczno-literackiej. Piekielnie inteligentny ironista, poeta-szyderca, zdolny do wychwycenia każdego paradoksu. Współautor wielu popularnych piosenek, jak choćby „Jej portret”, „Śpiewać każdy może” i „Pamiętajcie o ogrodach”, który pisywał teksty dla największych, m.in. Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Łucji Prus, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego. Był także autorem sztuk, scenariuszy teatralnych oraz kultowych audycji radiowych.

Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. „Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry” ? tak Jonasz Kofta przedstawiał sam siebie. O tym, jaki był naprawdę, przeczytamy w pierwszej biografii artysty, zatytułowanej „Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie” Piotra Derlatki, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Z okazji premiery wraz z autorem książki zmarłego w 1988 roku artystę wspominać będą członkowie rodziny, a ten szczególny wieczór odbędzie się w Big Book Cafe już 12 listopada.

Kobiety w cieniu własnej legendy

W listopadzie w Big Book Cafe odbędą się dwa spotkania poświęcone fascynującym kobietom, które po śmierci stały się legendą. Ile w ich życiorysach, które znamy dzisiaj, prawdy, a ile mitów? Okazją do pierwszej rozmowy będzie nowa książka poświęcona Krystynie Skarbek vel Christine Granville ? słynnej Polce działającej w brytyjskim wywiadzie, której działalność szpiegowska być może przesądziła o losach II wojny światowej. „Christine” ? taki tytuł nosi powieść biograficzna Vincenta V. Severskiego, w której ten były oficer wywiadu i autor popularnych powieści szpiegowskich zgłębia tajemnice kobiety-szpiega. Wokół Krystyny Skarbek narosło wiele mitów: nazywano ją polską Matą Hari, ulubioną agentką Winstona Churchilla i jedyną dziewczyną, którą pokochał James Bond. Po jej śmierci powstało o niej kilkadziesiąt książek. Severski w swojej książce stara się rozprawić z nieprawdziwymi opowieściami o życiu tej fascynującej postaci. Spotkanie z autorem odbędzie się w Big Book Cafe 20 listopada.

Tydzień później, 27 listopada, w tym samy miejscu czeka nas wieczór wspomnień o przedwojennej poetce Zuzannie Ginczance. Przez wiele lat jej skromny, ale zachwycający dorobek literacki pozostawał praktycznie nieznany. Jego współczesny renesans w dużej mierze zawdzięczamy Izoldzie Kiec ? badaczce, która poświęciła lata pracy, żeby biografia i piękne wiersze Ginczanki stały się znane i czytane. Nadal odnajdywane są teksty poetki, o czym świadczy tomik Wydawnictwa Marginesy „Poezje zebrane 1931-1944”, który ukaże się pod koniec listopada. Znajdą się w nim ? obok najwspanialszych tekstów młodo i tragicznie zmarłej poetki ? jej wiersze publikowane jedynie przed wojną w prasie oraz niepublikowany wcześniej poemat „Pieśń nad Pieśniami”. Z okazji premiery tego zbioru Izolda Kiec w Big Book Cafe będzie opowiadać o Zuzannie Ginczance, a wiersze poetki usłyszymy w słowno-muzycznej interpretacji Leny Piękniewskiej.

Wszystkie wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o godzinie 19:00. Cały repertuar na miesiąc listopad znajdziecie na stronie: https://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia