Heather Morris, autorka powieści „Tatuażysta z Auschwitz”, przyjeżdża do Polski

22 października 2018


Heather Morris, autorka popularnej powieści „Tatuażysta z Auschwitz”, w tym tygodniu odwiedzi Polskę! Pisarka przyjeżdża do naszego kraju na zaproszenie wydawnictwa Marginesy i spotka się z czytelnikami w Warszawie oraz w Krakowie.

„Tatuażysta z Auschwitz” to jeden z największych tegorocznych bestsellerów w Polsce. Oparta na faktach powieść, porównywana do „Chłopca w pasiastej piżamie” i „Listy Schindlera”, znalazła w naszym kraju ponad sto tysięcy nabywców, dlatego można się domyślać, że wielu czytelników czeka na spotkania z autorką, które odbędą się w najbliższych dniach.

25 października (czwartek) o godz. 18:00 w Empiku Juniorze przy ul. Marszałkowskiej 116/122 w Warszawie rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik, dziennikarka Radia Zet.

26 października (piątek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 w Krakowie rozmowę z autorką poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska, dziennikarka radia TOK FM.

28 października (niedziela) w godz. 11:00-13:00 podczas Targów Książki w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9 autorka będzie podpisywała książki na stoisku Wydawnictwa Marginesy (stoisko A6).

„Tatuażysta z Auschwitz” to autentyczna historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery na przedramionach więźniów osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy nowozelandzkiej scenarzystce Heather Morris, która odwiedziła go w domu. Miał powstać film, ale ostatecznie nie doszło do realizacji projektu. Autorka zdecydowała się wówczas przerobić scenariusz na powieść. Chciała opublikować ją sama, ale szybko znalazł się chętny wydawca. Książka ukazała się już w ponad 20 krajach.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

Pewnego dnia w kolejce do tatuażysty stanęła młoda, przerażona dziewczyna ? Gita ? a Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło. Po wojnie odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia. Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia