Grossman, Shalev, Andruchowycz, Szczygieł i Szejnert gośćmi Bruno Schulz Festiwal 2014

16 września 2014

David-Grossman-Bruno-Fest
„Bruno Schulz. Festiwal” coraz bliżej. Organizatorzy potwierdzili już, że w tym roku do Wrocławia przyjadą m.in. Dawid Grossman, Zeruya Shalev, Jurij Andruchowycz, Mariusz Szczygieł i Małgorzata Szejnert.

Dawid Grossman to jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich i laureat wielu prestiżowych nagród. Urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grossmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści ?Kto ze mną pobiegnie?, ?Patrz pod: Miłość?, ?Tam, gdzie kończy się kraj? i najbardziej osobista książka pisarza ?Poza czasem?. 8 października 2014 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść ?Bądź mi nożem?. W przygotowaniu są kolejne: ?The Book of Intimate Grammar? (Księga gramatyki intymnej) oraz ?Her Body Knows? (Ciałem rozumiem). Spotkanie z pisarzem odbędzie się 16 października (czwartek) w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Rozmowę poprowadzi Piotr Paziński.

Zeruya Shalev uchodzi za jedną z najpoczytniejszych i najchętniej tłumaczonych współczesnych izraelskich pisarek. Z wykształcenia jest biblistką. W 1988 roku zadebiutowała tomem poezji, a w 1993 roku opublikowała powieść „Rakadti, amanti”. W 1997 roku wydała książkę „Życie miłosne”, która przyniosła jej międzynarodowy sukces i liczne nagrody. Została przełożona na ponad dwadzieścia języków (w tym polski) oraz powstała na jej podstawie adaptacja filmowa. Jej kolejna książka, wydana w 2000 roku powieść „Mąż i żona”, nagrodzona została niemiecką nagrodą Corine Internationaler Buchpreis. W 2005 roku wydała kolejną książkę „Po rozstaniu”, która jest trzecią częścią trylogii (rozpoczętej „Życiem miłosnym”). W 2013 roku ukazała się czwarta powieść Shalev po polsku: „Co nam zostało”. Shalev spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października 2014. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska, a z hebrajskiego rozmowę przetłumaczy Michał Sobelman.

zeruya_shalev_bruno_fest

W tym roku „Bruno Schulz. Festiwal” połączył się z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, w skutek czego na imprezie pojawi się Salon Angelusa, czyli cykl festiwalowych spotkań z autorami, którzy w latach poprzednich byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa. Spotkania te poprowadzą jurorzy nagrody. I tak kolejno 14 października (wtorek) odbędzie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzi Stanisław Bereś), 15 października (środa) spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (prowadzi Mirosław Spychalski), a 16 października (czwartek) z Małgorzatą Szejnert (prowadzi Justyna Sobolewska).

Zwieńczeniem Salonu Angelusa będzie Kawiarnia Europa. W piątek, 17 października, czyli w przededniu przyznania tegorocznej Nagrody Angelusa, zaplanowano wieczorne spotkanie z nominowanymi do nagrody: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Wiesławem Myśliwskim, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem. Mistrzami ceremonii będą Barbara Marcinik, Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.

Tegoroczny międzynarodowy festiwal sztuki i literatury „Bruno Schulz. Festiwal” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14-19 października 2014. Szczegółowe informacje o programie imprezy znajdziemy na stronie internetowej festiwalu: http://brunoschulz.dybook.pl/.

Bruno_Schulz_logo

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia