banner ad

Granice dosłowne i metaforyczne na festiwalu Opętani Literaturą 2022 w Radomiu i Wsoli

1 września 2022

Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, Olgierd Łukaszewicz, Paulina Holtz i zespół Raz Dwa Trzy – między innymi tych twórców będzie można spotkać podczas siódmej edycji festiwalu „Opętani literaturą”, który towarzyszy finałowi Nagrody Gombrowicza. Wydarzenie odbędzie się w Radomiu i we Wsoli w dniach od 10 do 17 września.

Tym razem hasłem festiwalu są „Granice” – te dosłowne i te metaforyczne. „Jak ta z Białorusią, na której od miesięcy dzieją się ludzkie tragedie, jak te, które gwałcą rosyjscy agresorzy, czy też te, za którymi chronią się ludzie uciekający przed wojną. Mówić będziemy o literaturze, jej sile lub bezsilności wobec takich wydarzeń. Ale poruszymy także tematykę mniej doraźną: filozoficzne rozumienie granicy czy też granice nudy w szkole, towarzyszącej obowiązkowym lekturom” – informuje Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Jak przekazano w komunikacie, nominowani do nagrody opowiedzą o przekraczaniu tak ważnej granicy, jaką jest literacki debiut. Z kolei spektakl o Dantem i Gombrowiczu stanie się punktem wyjścia do dyskusji nad granicami manipulacji w sporach (nie tylko literackich). Tradycyjnie podczas festiwalu będzie można posłuchać kolejnego fragmentu powieści „Opętani” – tym razem w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza.

Gośćmi tegorocznej imprezy będą także Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, profesorowie Zbigniew Mikołejko i Ewa Graczyk, aktorzy: Paulina Holtz, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski oraz zespół Raz Dwa Trzy. Warsztaty literackie poprowadzi laureatka Nagrody Gombrowicza Barbara Sadurska, a warsztaty teatralne dla dzieci – Przemysław Bosek.

Najważniejszym punktem festiwalu będzie gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Podczas uroczystości ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznej laureatki lub laureata nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej pojedzie na miesiąc do Vence na południu Francji – miasta, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Do tegorocznej edycji można było zgłaszać książki, które ukazały się w 2021 roku. Ostatecznie nadesłano prawie 100 propozycji.

Szansę na nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych mają nominowani: Rafał Hetman za książkę „Izbica, Izbica” (wyd. Czarne), Robert Nowakowski za „Ojczyznę jabłek” (Wydawnictwo Literackie), Mateusz Pakuła za powieść „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (wyd. Nisza), Barbara Woźniak za „Niejedno” (wyd. Drzazgi) i Aleksandra Zbroja za „Mireczka. Patoopowieść o moim ojcu” (wyd. Agora).

Poniżej przedstawiamy pełny program tegorocznej edycji festiwalu „Opętani literaturą”:

10 września, sobota, godz. 17:00 (Wsola – Muzeum Witolda Gombrowicza):
Wschód, wojna, literatura – z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Tomasz Tyczyński.

12 września, poniedziałek, godz. 18:00 (Radom – Teatr Powszechny, scena Kotłownia):
Niezmordowani – dramat Jarosława Mikołajewskiego, czytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. „Po diabła nam Dante, mamy własne piekło” – słowo od autora.

13 września, wtorek, godz. 18:00 (Radom – Miejska Biblioteka Publiczna):
Sacrum i profanum granicy – wykład prof. Zbigniewa Mikołejko.

14 września, środa, godz. 18:00 (Radom – Miejska Biblioteka Publiczna):
Granice nudy. Literatura w szkole – wykład prof. Ewy Graczyk. Fragmenty z Mickiewicza i Orzeszkowej czyta Paulina Holtz.

15 września, czwartek, godz. 18:00 (Radom – Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dziedziniec):
„Opętani” czytani – Olgierd Łukaszewicz. Z aktorem rozmawia Jacek Wakar.

16 września, piątek (Radom – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”):
godz. 18:00 – Pisarz na granicy – z Aleksandrą Lipczak, laureatką VI edycji Nagrody Gombrowicza rozmawia Anna Spólna.
godz. 19:15 – Rafał Hetman, Robert Nowakowski, Mateusz Pakuła, Barbara Woźniak, Aleksandra Zbroja – z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Gombrowicza rozmawia Michał Nogaś.

17 września, sobota, godz. 17:00 (Radom – Zespół Szkół Muzycznych):
Gala Nagrody Literackiej im. Gombrowicza: ogłoszenie werdyktu kapituły oraz koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na galę – tylko z wejściówkami (bezpłatne wejściówki będą rozdawane podczas wydarzeń 12 i 14 września).

Festiwal i nagroda organizowane są pod patronatem medialnym Booklips.pl.

[am]
fot. Muzeum Witolda Gombrowicza

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia