Gómez-Jurado, Hallett, Chmielarz, Dębscy, Małecki, Siembieda i inni na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2025. Ogłoszono program
W dniach od 28 maja do 1 czerwca we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Organizatorzy ogłosili program XXII edycji imprezy, która przyciąga co roku do stolicy Dolnego Śląska miłośników kryminałów z całego kraju.
Festiwal organizowany jest od 2004 roku, a od 2009 funkcjonuje pod obecną nazwą. Każdego roku w programie można znaleźć wykłady dla ciekawych literatury kryminalnej, spotkania dla osób spragnionych rozmów z pisarzami, kryminalne lekcje dla licealistów i oczywiście galę wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Co przygotowano w tym roku w ramach kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?
Po pierwsze: spotkania z autorami zagranicznymi. Tym razem do Wrocławia przyjadą hiszpański pisarz Juan Gómez-Jurado, autor serii o Antonii Scott, który przy okazji odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, oraz brytyjska pisarka Janice Hallett, której powieść „Zrzutka Haywardów” ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Znak.
Po drugie: spotkania z polskimi autorami. O swoich nowych książkach opowiedzą: Wojciech Chmielarz („Rytuał”, wyd. Marginesy), Beata i Eugeniusz Dębscy („Ostatni krzyk mody”, wyd. Agora), Robert Małecki („Rumor”, Wydawnictwo Literackie), Maciej Siembieda („Sobowtór”, wyd. Agora), Marek Stelar („Ołowiane żołnierzyki”, wyd. Filia) oraz Maciej Szaszkiewicz i Maria Mazurek („W głowie zabójcy”, wyd. Wielka Litera).
Nie zabraknie też dyskusji na tematy związane z literaturą kryminalną. Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Igor Brejdygant i Robert Małecki porozmawiają o ekranizacjach kryminałów. Z kolei Agnieszka Graca, Anna Kańtoch i Ewa Przydryga zastanowią się, czy zbrodnia ma płeć. Natomiast Izabela Janiszewska, Magdalena Majcher i Małgorzata Węglarz podyskutują o tabu w kryminale i dzieciach jako ofiarach.
Stałą częścią programu są wykłady. Tym razem Michał Kuzborski opowie o kryminalnym selfpublishingu, Maciej Klimarczyk wyjaśni, czy warto bać się narcyzów i psychopatów, Jarosław Szczyżowski odpowie na pytanie, czy istnieje mroczna strona gór, a Anna Marchewka zastanowi się nad mniejszościami w kryminale.
Tradycyjnie też dowiemy się, w czyje ręce spośród nominowanej szóstki autorów trafi Nagroda Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną ubiegłego roku. Podczas gali przyznane zostaną także Nagroda Czytelników i Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej.
Wydarzenia odbędą się w klubie Proza oraz Starym Klasztorze we Wrocławiu. Wykłady i spotkania mają być transmitowane na żywo.
Pełny program znajdziecie na stronie festiwalu.
[am]
fot. Max Pflegel/MFK
Kategoria: wydarzenia