banner ad

Gombrowicz w Berlinie. Mieszkańcy miasta poznają sylwetkę pisarza dzięki plenerowej wystawie

3 listopada 2021

W niedzielę 7 listopada w Berlinie otwarta zostanie plenerowa wystawa „Gombrowicz”, która przybliży sylwetkę pisarza. Ekspozycję będzie można oglądać do 19 grudnia przy Hansa-Bibliothek.

Przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli plenerowa wystawa złożona będzie z cytatów z dzieł pisarza i starannie dobranych zdjęć, dokumentując najważniejsze etapy życia autora „Ferdydurke” i „Trans-Atlantyku”. Aby oddać międzynarodowe znaczenie twórczości Gombrowicza, wystawa opowie o nim w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

To nie przypadek, że ekspozycja znajdzie się w Berlinie. Gombrowicz przebywał w tym mieście przez rok (od maja 1963 do maja 1964 roku) w ramach stypendium Fundacji Forda. Berlin stał się cezurą rozdzielającą dwudziestoczteroletni pobyt pisarza w Argentynie i ostatni okres w jego życiu, Francję. Choć był to tylko epizod w biografii autora „Ferdydurke”, jego ślady w stolicy Niemiec widoczne są do dziś. Relacje Gombrowicza z Berlinem sięgają głębiej, niż to widać na pierwszy rzut oka. W „Dzienniku” pisze: „Berlin stał się moją wewnętrzną przygodą” i „to miasto jest pod pewnymi względami tak do mnie podobne, że sam już nie wiem, gdzie ja się kończę, gdzie ono się zaczyna”.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć impreza „Ja, ja, ja… i Berlin” z udziałem Hannsa Zischlera i Olafa Kühla. Hanns Zischler, jeden z najznamienitszych niemieckich aktorów filmowych, znany m.in. z filmów Wima Wendersa, Istvána Szabó, Agnieszki Holland, Stevena Spielberga czy Jean-Luca Godarda, a także reżyser, fotograf i pisarz, będzie czytał fragmenty notatek berlińskich Gombrowicza. O pobycie pisarza w Berlinie opowie zaś Olaf Kühl, slawista, tłumacz i pisarz (wydarzenie w języku niemieckim będzie można śledzić online).

Otwarcie wystawy zaplanowano na niedzielę 7 listopada na godz. 14:00 przed Hansa-Bibliothek przy Altonaer Strasse 15. Wydarzenie organizuje Instytut Pileckiego Berlin przy współpracy z Open For Culture. To ciąg dalszy trwającego od maja cyklu „Gombrowicz w Berlinie”. Wcześniej w ramach tego cyklu na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego stypendium Fundacji Forda, odsłonięta została tablica pamiątkowa.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia