Gombrowicz na Sorbonie. W budynku paryskiej uczelni zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona pisarzowi
Na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu otwarta zostanie wystawa „Gombrowicz. Ja Europejczyk”. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 18 marca, a wezmą w nim udział miedzy innymi wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, oraz przedstawiciele polskiego Senatu.
Ekspozycja „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” pokazuje relacje Gombrowicza z europejskością i polskością, dalekie od stereotypów, nieoczywiste i krytyczne. Stanowi ona przypomnienie, że pisarz był niepokornym prowokatorem i indywidualistą, a jego stosunek do narodu, społeczeństwa, tradycji czy polskości i europejskości ukształtowane zostały przez doświadczenia długiej emigracji.
Podczas wernisażu, który zaplanowano na 18 marca, studenci Sorbony będą czytali fragmenty „Dziennika” oraz „Testamentu. Rozmów z Dominique de Roux” po polsku i po francusku. Ekspozycja będzie prezentowana na paryskiej uczelni do 11 kwietnia. Osoby spoza Sorbony zainteresowane zwiedzaniem muszą wcześniej zapisać się, aby otrzymać bezpłatną wejściówkę na teren uczelni i zarazem wystawy. Zgłoszenie należy wysłać na adres: anna.olczak@sorbonne-universite.fr.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza. Autorami scenariusza są prof. Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, koncepcję plastyczną opracował Adam Orlewicz, ubiegłoroczny laureat konkursu DNA Paris Design Awards 2024. Od września 2024 roku ekspozycja pokazywana była w Senacie RP (na zdj.). Potem gościła między innymi w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Łodzi. Teraz trafia do Paryża na Uniwersytet Sorbona.
„Gombrowicz. Ja Europejczyk” kontynuuje cykl wydarzeń rozpoczętych w ramach obchodzonego w roku 2024 Roku Witolda Gombrowicza, ustanowionego przez Senat RP w związku ze 120. rocznicą urodzin autora „Ferdydurke”.
Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego książki przełożone zostały na 40 języków. Obok Sienkiewicza, Tokarczuk, Szymborskiej czy Lema jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów; jest jednocześnie najczęściej wystawianym na świecie polskim dramatopisarzem. Nazwisko Gombrowicza czterokrotnie – w latach 1966, 1967, 1968 oraz 1969 – znalazło się na liście kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Jak przypomina Muzeum Witolda Gombrowicza, twórczość pisarza, stawiając w centrum człowieka i jego relacje ze sobą, z innymi i ze światem, posługując się groteską, ironią, wpisuje się w najważniejsze poszukiwania i prądy dwudziestowiecznej myśli literackiej i filozoficznej.
[am]
fot. Robert Utkowski/Muzeum Witolda Gombrowicza
Kategoria: wydarzenia