Goethe-Institut pokaże „Utraconą cześć Katarzyny Blum” ? ekranizację ważnego utworu Heinricha Bölla

30 listopada 2017


Już w najbliższy piątek 1 grudnia warszawski Goethe-Institut zaprezentuje film „Utracona cześć Katarzyny Blum”, powstały na motywach jednego z najważniejszych dzieł Heinricha Bölla. Pokaz filmu jest jednym z wydarzeń cyklu poświęconego setnej rocznicy urodzin noblisty.

Książka „Utracona cześć Katarzyny Blum” (1974) Heinricha Bölla uważana jest za błyskotliwy pamflet (zresztą tak określał ją sam autor) na mass media i głos w dyskusji o przyszłość demokracji. Na ekran przenieśli ją w 1975 roku Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta. Utwór opowiada historię młodej samotnej kobiety (w roli Katarzyny ? Angela Winkler), która wracając z karnawałowego balu przyprowadza do domu zamieszanego w rewolucyjną działalność dezertera z niemieckiej armii, Ludwiga Goettena (w tej roli Jürgen Prochnow). Wkrótce po tym Katarzyna zostaje posądzona o terroryzm, a co gorsza, w jej życie wkracza żądna sensacji prasa bulwarowa, która manipuluje świadkami, przeinacza słowa i fakty, wyolbrzymiana rzeczywiste winy Katarzyny. Bohaterka nie ma żadnych szans w starciu z prasową nagonką i nienawiścią opinii publicznej. Postanawia wziąć sprawy we własne ręce.

Utwór ukazuje klimat polityczny oraz opresyjne mechanizmy działania prasy w Niemczech Zachodnich na początku lat 70. XX wieku. Niemcami wstrząsnęła wówczas seria zamachów terrorystycznych organizowanych przez lewicowe bojówki sfrustrowane krachem studenckiej rewolty 1968 roku. Bulwarowa prasa rozpętała nagonkę przeciw prawdziwym i domniemanym bojówkarzom oraz osobom sympatyzującym z lewicą. Zirytowany tymi wydarzeniami Böll napisał „Utraconą cześć Katarzyny Blum”.

Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim. Wprowadzenie do niego wygłosi Bianka Mikołajewska (OKO.press), dziennikarka śledcza, wielokrotnie wyróżniana za swoją pracę ? m.in. laureatka nagrody Dziennikarz Roku 2016 miesięcznika „Press”.

Pokaz filmu odbędzie się 1 grudnia o godzinie 18:00 w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. Tamasa Distribution

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia