Gdynia pożegna lato z literaturą! Przedstawiamy program Festiwalu Miasto Słowa 2021

2 lipca 2021

Koniec sierpnia w Gdyni po raz kolejny stać będzie pod znakiem literatury. Poznaliśmy program tegorocznej edycji Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszyć będzie ogłoszeniu zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia. Oprócz nominowanych na spotkaniach gościć będą czołowi polscy pisarze, wśród nich Andrzej Stasiuk, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Ignacy Karpowicz. Nie zabraknie również wydarzeń teatralnych, muzycznych, filmowych, warsztatów i aktywności dla całych rodzin.

Między 23 a 29 sierpnia Gdynia ponownie będzie żegnać lato w sposób dość nietypowy jak na nadmorski kurort. Dorocznym zwyczajem odbędzie się tam otwarte dla wszystkich chętnych święto słowa. W jego ramach otrzymamy starannie wyselekcjonowane spotkania z literaturą i jej wybitnymi twórcami. Znane nazwiska i głośne tytuły zobaczymy obok debiutantów i ich propozycji, przenikać się też będą gatunki i style. W wydarzeniach uczestniczyć będzie można na żywo oraz za pośrednictwem relacji internetowych.

W ciągu siedmiu festiwalowych dni publiczność weźmie udział w rozmowach na temat ważnych, wydanych w minionym roku pozycji książkowych. Reporterska książka „Wojenka” Magdaleny Grzebałkowskiej i powieść „Rozpływaj się” Anny Cieplak staną się punktem wyjścia do dyskusji o sytuacji, w której mały człowiek zderza się z wielką historią – wojną zabierającą dzieciństwo czy masową emigracją zarobkową, generującą problem polskich eurosierot. Adam Leszczyński, autor głośnej „Ludowej historii Polski”, oraz Kacper Pobłocki, którego „Chamstwo” opisuje historię chłopów pańszczyźnianych, porozmawiają o wypieranych z narodowej świadomości losach polskiego chłopa i o cieniach, jakie rzucają one na współczesność. Maciej Płaza i Łukasz Kozak, autorzy „Golema” i „Upiora. Historii naturalnej”, zabiorą nas w świat swoich fascynacji, strachów i niepokojów. Zeszłoroczna zaś laureatka Nagrody Literackiej Gdynia Dorota Kotas oraz nominowana do tej nagrody Olga Hund zastanawiać się będą nad różnymi obliczami inności.

Na festiwalu Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz i Jakub Żulczyk opowiedzą o swoich ostatnich książkach. Pojawi się też nadmorski akcent, czyli spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim wokół reportażu „Kaszëbë”. Natomiast ostatniego dnia festiwalu z Zuzą Ziomecką i laureatem Nagrody Literackiej Gdynia z 2015 roku, Michałem Cichym, zastanowimy się nad fenomenem nie-poradników. Z kolei Maciej Hen i Jerzy Jarniewicz porozmawiają o „najlepszym zespole świata” (domyślacie się jakim?) – dyskusję poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Wyjątkowym wydarzeniem będzie też spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi, niezwykle blisko związanemu z Gdynią i Nagrodą Literacką Gdynia.

Festiwal Miasto Słowa to także szereg wydarzeń uzupełniających spotkania literackie. Bogaty program przygotowała Biblioteka Gdynia, będą to m.in. rodzinne warsztaty artystyczne i warsztaty komiksowe z Piotrem Bednarczykiem, kolorystą nowych przygód „Kajka i Kokosza”. Zapowiedziano również m.in. „Bez Litości”, czyli efemeryczne wydarzenie poetycko-muzyczne, spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, obchody 20-lecia działalności Przystani Poetyckiej Strych, finał warsztatów z Szymonem Jachimkiem i Olgą Drendą czy kino plenerowe Miasta Słowa.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, ten wybitny pisarz zostanie uhonorowany w szczególny sposób. Teatr Gdynia Główna specjalnie z tej okazji wystawi cztery spektakle będące adaptacjami prozy mistrza, a Katarzyna Janowska poprowadzi spotkanie z twórcami krótkometrażowego filmu „Pokój”, zrealizowanego na podstawie „Podróży siódmej” z „Dzienników gwiazdowych”. Do 6 września na Placu Grunwaldzkim będzie też można oglądać pokonkursową wystawę prac graficznych odwołujących się do twórczości autora „Solaris”.

Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2021 w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i przekład – poznamy 27 sierpnia, podczas uroczystej gali w gdyńskim Muzeum Emigracji. Dzień później odbędzie się spotkanie ze zwycięzcami Literackich Kostek.

Większość spotkań w ramach festiwalu będzie transmitowana online. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.

Festiwal Literacki Miasto Słowa i Nagroda Literacka Gdynia odbywają się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. Gdynia Kulturalna

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia