Finał 9. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu

24 września 2013

9 MFO - plakat
W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią, czeka nas dziewiąty finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku główne prezentacje literackie i filmowe odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty.

Gościem wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor kontrowersyjnego „Raportu Brodecka” i „Śledztwa”. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do Wrocławia przyjadą także Haikaitz Cano z Kraju Basków, Annette Mingels ze Szwajcarii oraz Clemens Meyer z Niemiec. Polską prozę reprezentują m.in. Janusz Rudnicki, Daniel Odija, Mariusz Sieniewicz, Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. Międzynarodowy Festiwal Opowiadań to także publikacje; podczas festiwalu ukażą się antologia „Pin i zielonym” oraz pierwszy numer czasopisma „Opowiadanie”.

W programie filmowego przeglądu adaptacji zobaczymy natomiast „Morfinę” Aleksieja Bałabanowa na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego, „Factotum” duetu Charles Bukowski ? Bent Hamer oraz „Coś z Alicji” Jana Svankmajera na podstawie prozy Lewisa Carrolla.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy ? na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław; partnerem głównym: Kino Nowe Horyzonty, w poprzednich edycjach festiwal współfinansowały również instytucje z Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Włoch. Tym razem partnerami są m.in. instytuty literackie z Kraju Basków, Niemiec i Francji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opowiadanie.org

Pod adresem mailowym biuro@tak.net.pl, a także pod telefonem 783 783 100 można już zamówić darmowe wejściówki na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pośpieszyć. Wstęp na prezentacje literackie i spotkania autorskie jest bezpłatny. Na pokazy filmowe obowiązują bilety, które można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty (Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Wejściówki już od poniedziałku 30.09 będzie można także odebrać osobiście w kasach KNH oraz w Księgarni Hiszpańskiej przy ul. Szajnochy 5. Uwaga! Pierwsze 100 osób, które zamówią wejściówki mailem (biuro@tak.net.pl), otrzyma w prezencie premierowy numer czasopisma „Opowiadanie”, nr 1 jesień 2013, w którym znajdziecie między innymi teksty Philippe’a Claudela, Alice Munro i Sary Hall.

Poniżej szczegółowy program festiwalu (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

9 MFO - program

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia