Festiwal Stolica Języka Polskiego po raz dziesiąty. Patronem jubileuszowej edycji jest Julian Przyboś

12 czerwca 2024

W dniach od 4 do 10 sierpnia zapowiedziano jubileuszową, X edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Organizatorzy zapraszają na Roztocze – pierwszy dzień festiwalu zaplanowano w Zamościu, kolejne nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie. Patronem jubileuszowej edycji będzie Julian Przyboś.

Podczas środowej konferencji prof. Edward Balcerzan, kurator pasma poświęconego Julianowi Przybosiowi, przedstawił szczegóły dotyczące prezentacji w Szczebrzeszynie tego wybitnego poety Awangardy Krakowskiej.

„Celem głównym jest pokazanie poezji jednego człowieka i jej rozmaitości. Pokazanie, jak Przyboś się zmieniał, jak Przyboś reagował na bardzo przecież dramatycznie zmieniające się warunki społeczne, ale także i na zmianę swojego wieku, swojej dojrzałości. Przyboś wieloraki, Przyboś niezamknięty w jednym schemacie, Przyboś żywy będzie naszym bohaterem” – mówił prof. Balcerzan.

Jak podkreślił, w paśmie patrona tegorocznej edycji festiwalu nie będzie dyskusji akademickich, lecz dyskusje znawców, a przede wszystkim krytycznych wielbicieli jego twórczości. W Szczebrzeszynie pojawią się i będą też o Przybosiu mówić jego trzy córki: Wanda, Julia i Uta.

Piotr Duda, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, zwraca uwagę, że Stolica Języka Polskiego to „święto literatury, muzyki i teatru, ale też po prostu spotkań i wymiany myśli”. W tym roku w Szczebrzeszynie nie zabraknie tradycyjnego pasma językowego czy programu dla najmłodszych, ale po zmianach w Radzie Programowej festiwalu przewidziano też nowe pasma, jak chociażby „Po sąsiedzku”, które będzie poświęcone twórcom zza wschodniej granicy.

Festiwal to też ważne wydarzenia teatralne. Rok temu odbyło się czytanie performatywne w wykonaniu wybitnych aktorów dramatu „Złodziej” Wiesława Myśliwskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają na prapremierę monodramu „Najdroższy” w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej i w reżyserii Magdy Umer. Spektakl powstał na podstawie powieści „Ucho igielne” Myśliwskiego. W programie znajdzie się poza tym wiele innych ciekawych propozycji. Gośćmi tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego będą m.in. Agata Tuszyńska, Jakub Małecki, Michał Książek, Jarosław Mikołajewski, Marta Strzelecka, Bartosz Żurawiecki i Łukasz Łuczaj.

„Stolicę Języka Polskiego w Szczebrzeszynie budujemy od 10 lat. Na łące nad Wieprzem powstaje co roku miasteczko festiwalowe, ze sceną główną, Małą Stolica Języka Polskiego, kawiarnią i księgarnią. To siedem dni z literaturą, poezją muzyką i spektaklami. W tym roku przypada dziesiąta edycja – jubileuszowa. Zapraszamy serdecznie do Szczebrzeszyna, na Roztocze do wspólnego przeżywania wszystkich wydarzeń festiwalowych” – zachęca Piotr Duda.

Szczegółowy program X edycji Stolicy Języka Polskiego znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia