Festiwal po Drodze odwiedzi w sierpniu Wielkopolskę. Zaproszeni pisarze będą rozmawiać o inteligencji, wiedzy i mądrości
Trzecia wędrowna edycja Festiwalu po Drodze odbędzie się w sierpniu hasłem „inteligencja | wiedza |mądrość” i odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce. Na jego trasie pojawią się: Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Mikołaj Grynberg, Natalia Hatalska, Barbara Klicka, Justyna Suchecka czy Marcin Wicha. Tradycyjnie, częścią festiwalowej ekipy będą także m.in. Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik i Filip Springer.
Festiwal po Drodze rozpocznie się w piątek 23 sierpnia wieczorem debatą o roli literatury zorganizowaną w poznańskim hotelu Sheraton. Stąd festiwalowy konwój wyruszy w tygodniową podróż przez osiem miast Wielkopolski: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew.
„W Pleszewie byliśmy już w 2021 roku i była absolutnie magiczna atmosfera. Spodziewamy się tam powtórki” – mówi Mariusz Szczygieł, prezes Fundacji Instytut Reportażu organizującej festiwal. „Pozostałych miast jestem niezmiernie ciekawy. Moim obowiązkiem w festiwalowej ekipie, oczywiście oprócz prowadzenia spotkań i dyskusji, jest wałęsać się po tych wszystkich odwiedzanych przez nas miastach i opowiadać o tym co widzę na moim Instagramie. Zamierzam wywiązywać się z powierzonego mi zadania skrupulatnie”.
W podobnej roli z festiwalem wyruszą Sylwia Chutnik, Witold Szabłowski czy dziennikarka Radia Nowy Świat Weronika Wawrzkowicz.

(fot. Tomasz Kaczor)
Jak co roku trzonem festiwalu będą spotkania literackie i debaty. Tym razem motyw przewodni osadzony jest wokół pojęć inteligencji, wiedzy i mądrości. „Czy emocje i nasza zdolność empatii nie stanowią kluczowych aspektów szeroko rozumianej, ludzkiej inteligencji? Czy algorytmy modeli językowych nakarmione niezliczonymi tekstami kultury są w stanie posiąść takie zdolności? (…) A co z wiedzą? Jeszcze nigdy w historii ludzkości nie mieliśmy tak łatwego dostępu do tak ogromnej ilości informacji, czy jednak przekłada się to na realną, użyteczną wiedzę o świecie?” – czytamy w manifeście festiwalu.
„Zadamy wiele pytań o współczesność: o rolę ludzkiej i pozaludzkiej inteligencji w historii planety, o antropocentryczne miejsce człowieka wobec innych ziemskich bytów i zjawisk, zapytamy o sztuczną inteligencję i doświadczenia zmysłowe jako kontrę do tego, co erudycyjne, a nasi goście spróbują udzielić odpowiedzi. Czy to się uda? Nie wiem, ale mam nadzieję, że tematy, które poruszymy staną się dla uczestników festiwalu punktem wyjścia do własnej, osobnej refleksji” – komentuje pisarz i reporter Filip Springer, dyrektor programowy Festiwalu po Drodze.
W programie festiwalu znajdą się m.in. codzienne lekcje poezji z Julią Fiedorczuk czy warsztaty dla Dyskusyjnych Klubów Książki. Odbędą się też spacery przyrodnicze ze Stanisławem Łubieńskim, projekcje filmów w plenerze i salach kinowych, a wieczorami – improwizowane spektakle teatru Klancyk i sety DJ-skie z muzyką świata. W strefie dziecięcej oprócz animacji i warsztatów zaplanowano osobne pasmo programowe: spotkania z ulubionymi przez małych czytelników autorkami i autorami. Będzie też strefa odpoczynku ze wspólnym czytaniem i planszówkami.

(fot. Tomasz Kaczor)
Tegoroczną nowością jest współpraca festiwalu z Poznańską Nagrodą Fotograficzną. „Dzięki temu będziemy gościć na festiwalu Rafała Milacha – wybitnego polskiego fotografa i jedynego polskiego członka legendarnej agencji fotograficznej Magnum. W programie znajdą się także spotkania z laureatami nagrody i jej kuratorem Grzegorzem Dembińskim” – dodaje Springer.
Festiwal po Drodze w wędrownej formie odbywa się po raz trzeci – wcześniejsze dwie edycja organizowano pod nazwą Mieszanka po Drodze. Jego historia rozpoczyna się w Miedziance – wymazanym z mapy miasteczku z debiutanckiego reportażu Filipa Springera. To tam przed pandemią odbywał się ten stacjonarny wtedy jeszcze festiwal. Rozrastająca się społeczność festiwalowa i troska o niezadeptywanie tego wyjątkowego miejsca skłoniła organizatorów do poszukiwania alternatywnych form spotkań z publicznością.
„Uznaliśmy po prostu, że zamiast ściągać ludzi z całej Polski na festiwal, przywieziemy go do nich” – wyjaśnia Katarzyna Krawczyk, dyrektorka festiwalu. „Ta formuła pozwala nam dotrzeć do lokalnej publiczności. Spotykamy na trasie wspaniałych ludzi, którzy kochają książki” – dodaje.
Szczegóły programu ogłaszane są sukcesywnie na profilu festiwalu na Facebooku.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia