Festiwal Książki w Opolu już za 100 dni! „Liczymy, że do tego czasu sytuacja się ustabilizuje”

12 marca 2020


Rozpoczynamy odliczanie do jubileuszowej, piątej edycji największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie. Tegoroczny Festiwal Książki Opole odbędzie się w dniach od 19 do 21 czerwca w centrum Opola. Organizatorzy zapraszają na targi książki, spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i liczne czytelnicze atrakcje.

Wprawdzie wszystkie imprezy z udziałem publiczności, które miały odbyć się w drugiej połowie marca i na początku kwietnia, zostały odwołane lub przełożone, organizatorzy przygotowują plany na kolejne miesiące. Stąd też oficjalna zapowiedź kolejnej edycji Festiwalu Książki w Opolu. „Pomimo zagrożenia koronawirusem liczymy, że do tego czasu sytuacja się ustabilizuje i nasze wydarzenie odbędzie się. O wszystkich zmianach będziemy informować Was na bieżąco” – czytamy w komunikacie na oficjalnym profilu opolskiego festiwalu na Facebooku.

W trzeci weekend czerwca w Opolu mają się pojawić pisarze, a także osoby związane z kulturą i muzyką. Na targach, w których udział biorą największe polskie wydawnictwa, zaprezentowane zostaną nowości i premiery książkowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności i – jak w latach poprzednich – zielony park zamieni się w tętniące życiem Miasteczko Literackie. „Wespół z Katarzyną Bondą dziękujemy za absolutnie niesamowitą, rekordową frekwencję, świetną atmosferę i cierpliwość kolejkową! Zablokowaliśmy pół mojego rodzinnego Opola, przy okazji pokazując, że w tym kraju jednak się czyta. I to na potęgę!” – wspomniał Remigiusz Mróz podczas ubiegłorocznego festiwalu.

Festiwal doczekał się już piątej jubileuszowej edycji i od 2016 roku pokazuje Opolanom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce ok. 180 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ok. 300 wydawnictw.

„Jesteśmy w trakcie rozmów z autorami i robimy wszystko, aby festiwalowy program był ciekawy i oryginalny. Nie zapominamy o muzycznym akcencie, dlatego jak co roku na scenie festiwalowej w Miasteczku Literackim zagrają gwiazdy polskiej muzyki. Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, które chciałyby się zaangażować w organizację tegorocznego wydarzenia” – mówi Judyta Gralka, organizator wydarzenia. „Targi Książki cieszą się również dużym zainteresowaniem, 95% miejsc wystawienniczych jest już zarezerwowana, zainteresowane wydawnictwa zapraszamy do bezpośredniego kontaktu” – dodaje Emilia Borecka, która przy festiwalu koordynuje kontakt z wydawnictwami.

Organizatorem Festiwalu Książki Opole jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem – drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera miasto Opole, a głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia