Festiwal Biura Literackiego po 25 latach przenosi się z Dolnego Śląska nad polskie morze

5 listopada 2021

Po 25 latach festiwal Biura Literackiego opuszcza Dolny Śląsk. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Artur Burszta ogłosił podczas konferencji prasowej przenosiny imprezy nad polskie morze. 27. edycja, pod nową nazwą TransPort Literacki, odbędzie się w Kołobrzegu między 22 a 25 września 2022 roku.

Imprezę otworzy światowa premiera książki „Faith, Hope & Carnage” Nicka Cave’a, którą polscy czytelnicy poznają tego samego dnia, co odbiorcy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W ramach festiwalowych wydarzeń zaprezentowanych zostanie 29 świeżo wydanych tytułów. Na festiwal przyjedzie blisko 30 zagranicznych twórców oraz menadżerów literackich.

Nie zabraknie oczywiście finału projektów wydawniczych. Przewidziano łącznie ponad 20 pracowni dla poetów, prozaików, tłumaczy i księgarzy. Wręczana będzie nagroda „Koło brzegu prozy i poezji” dla najważniejszej festiwalowej książki, a przyznają ją kołobrzescy uczniowie. Odbędą się specjalne cykle wydarzeń dla dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkoły podstawowej. Kontynuowany będzie także „Kurs na sztukę”.

Po raz pierwszy impreza zaistniała w 1996 roku w Legnicy jako Europejskie Spotkania Pisarzy, które były rozwinięciem Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy organizowanych w pierwszej połowie lat 90. w Stroniu Śląskim. Od 1997 do 1999 roku wydarzenie odbywało się jako Fort Legnica, a od 2000 do 2003 roku jako Port Legnica. W 2003 roku Biuro Literackie zdecydowało się na przeprowadzkę z Legnicy do Wrocławia, co dało imprezie i działalności wydawniczej nowy impuls.

W 2016 roku festiwal wrócił do swoich korzeni i jako Stacja Literatura 21 po raz pierwszy odbył się w Stroniu Śląskim. Jak tłumaczą organizatorzy, impreza potrzebowała resetu i nowego startu. Łącznie w tej niewielkiej miejscowości w górach odbyło się sześć edycji. O sukcesie wydarzenia w tym miejscu świadczy m.in. przyznana w tym roku nagroda Róża Kłodzka. Tegoroczna czerwcowa edycja odbyła się pod hasłem „Ostatnia Stacja” – co było zapowiedzią zmian, które, jak pokazuje historia inicjatywy, są na stałe wpisane w specyfikę wydarzenia.

Festiwal od początku stawia na początkujących i niedocenianych w innych miejscach twórców. Po przeprowadzce z gór nad morze impreza nie tylko nie ma zatracić swych cech i funkcji, ale wręcz jeszcze bardziej je rozszerzyć – także na zagranicznych autorów oraz europejskie środowisko wydawców ambitnych książek.

Biuro Literackie informuje, że nowa nazwa – TransPort Literacki – częściowo nawiązuje do historii festiwalu, miejsca, w jakim będzie się teraz odbywać, a także odwołuje się do nowych wartości, w których motyw odmienianego w różnych formach i przypadkach „transportowania” odgrywać będzie zasadniczą rolę w konstruowaniu programu działań. Nie bez znaczenia jest także to, jak bardzo dynamicznie w ostatnich latach rozwija się sam Kołobrzeg oraz region, w którym odbywać się będzie festiwal.

W kolejnych miesiącach Biuro Literackie będzie przybliżać zakres planowanych zmian oraz szczegóły programowe festiwalu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia