Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów!
28 sierpnia miłośnicy opowieści obrazkowych na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Jak przyłączyć się do świętowania? Wystarczy wziąć w ręce komiks i pogrążyć się w lekturze na starówce, w parku, w kawiarni bądź innym miejscu publicznym.
Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku. Jego pomysłodawcami są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Jak wspominają, w środkach komunikacji często sięgali po powieści, ponieważ czuli się zbyt zakłopotani, aby czytać komiksy, które postrzegane są jako infantylna rozrywka przeznaczona głównie dla dzieci. Postanowili więc zawalczyć ze stereotypami i utworzyć wydarzenie, które będzie przypominać postronnym, że komiksy to pełnowartościowe książki, doceniane przez krytyków literatury i sztuki.
Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów obchodzony jest 28 sierpnia, gdyż właśnie w ten dzień przypada rocznica urodzin amerykańskiego rysownika Jacka Kirby?ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. W jaki sposób można przyłączyć się do wydarzenia? „Koncepcja jest dość prosta: prosimy o to, aby wszyscy spędzili godzinę lub dwie tego dnia na czytaniu komiksu w miejscu publicznym: na ławce w parku, na plaży, w autobusie, na schodach wejściowych do biblioteki. Niech postronni zauważą, że czytasz dzieło sztuki sekwencyjnej” – mówi Brian Heater, zachęcając: „Wyjdź z komiksem na ulicę. Bądź dumny. A jeśli ktoś spyta o to, co czytasz, odpowiedz: 'komiks'”.
W Polsce wiele bibliotek i innych instytucji z myślą o swoich czytelnikach przygotowało wydarzenia związane z publicznym czytaniem komiksów. W bezpośrednim sąsiedztwie Łódzkiego Centrum Komiksu zaplanowano całodniowe obchody, na które złożą się: czytanie komiksów na żywo, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rysowanie na żywo i spotkania z twórcami, a także koncert plenerowy, na którym nie zabraknie utworów poświęconych komiksowi. W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oprócz wspólnego czytania będzie można wysłuchać prelekcji poświęconej uniwersum Batmana, wziąć udział w konkursie i stworzyć własnego superbohatera. Warto zajrzeć na strony lokalnych bibliotek i ich profile w mediach społecznościowych, ponieważ w wielu miastach zaplanowano wydarzenia związane z Światowym Dniem Publicznego Czytania Komiksów. Jeśli jednak nie znajdziecie nic ciekawego w swojej okolicy, to nic straconego. Wystarczy wziąć komiks i udać się w miejsce publiczne. Tym bardziej że pogoda sprzyja takim inicjatywom.
Poniżej znajdziecie kilka nowości komiksowych z ostatnich tygodni, po które możecie sięgnąć w trakcie obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów:
1. Pierre Christin, Enki Bilal „Legendy naszych czasów” (wyd. Egmont)
Opis wydawcy: Album dwóch znakomitych europejskich twórców komiksowych ? Enkiego Bilala i Pierra Christina, będący zapisem nastrojów panujących we Francji w latach 70-tych XX wieku. Składa się z trzech luźno powiązanych fabularnie części, których tematem są społeczno-polityczne realia ówczesnego świata. Bohaterem pojawiającym się we wszystkich opowieściach jest tajemniczy młodzieniec ? Białowłosy, niemy świadek nadprzyrodzonych wydarzeń. Zawsze staje po stronie prostych ludzi, by chronić ich przed bezdusznością aparatu państwowo-biurokratycznego. „Legendy naszych czasów” to historie utrzymane w konwencji political fiction, ocierające się o fantastykę i utopię. Stanowią dziś jedno z najważniejszych dokonań artystycznych w XX-wiecznej sztuce komiksowej.
2. David B. „Hasib i królowa węży” (wyd. Kultura Gniewu)
Opis wydawcy: Pewnego dnia mędrzec Danijal powiedział żonie: „Po mojej śmierci wydasz na świat nasze dziecko. Nazwiesz je Hasib Karim ad-Din. Zapewnisz mu najlepsze wykształcenie, a gdy dorośnie, zapyta cię, co zostawił mu ojciec. Wręczysz mu wtedy pięć kart ukrytych w tej skrzyni. Kiedy je odczyta i pojmie ich treść, stanie się najświatlejszym człowiekiem swoich czasów”. Tak rozpoczyna się najnowszy komiks Davida B., autora między innymi legendarnych „Rycerzy świętego Wita”. „Hasib i królowa węży” to epicka historia inspirowana przekazem z Księgi tysiąca i jednej nocy. Tytułowy Hasib jest młodym drwalem pozostawionym przez nieuczciwych towarzyszy na pewną śmieć w jaskini. Bohater spotyka tam jednak królową węży, która zaczyna snuć niezwykłą opowieść, pełną przygód, bóstw, demonów, księżniczek, czarnoksiężników i przepowiedni…
3. Dave McKean „Klatki” (wyd. Timof Comics)
Opis wydawcy: „Klatki” to bardzo kameralna historia, z kilkorgiem protagonistów i akcją toczącą się w obrębie jednej kamienicy, nocnego klubu i paru okolicznych ulic. W owym hermetycznym mikrokosmosie pojawia się niespełniony malarz Leo Sabarsky. Przybywa on do czynszówki o nazwie Meru House w poszukiwaniu inspiracji – uważa, że się wypalił, że skończyły mu się pomysły. Obok jałowych przymiarek do nowych obrazów Sabarsky spędza czas, próbując dojść do ładu z nowymi sąsiadami. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż Meru House zamieszkują: głuchoniemy właściciel galerii, któremu bez przerwy mylą się karteczki ze słowami; starsza pani, bezustannie czekająca z kolacją na męża, który nie wrócił z pracy już od pięciu lat; przyrodniczka, która do tego stopnia pokochała przedmiot swoich badań, że w swoim mieszkaniu wyhodowała całkiem sporej wielkości las; czarnoskóry muzyk, który jest w stanie wydobyć dźwięk nawet z kamieni; niedosłysząca dozorczyni z obsesją na punkcie gołębi… Niemal każdy, kto pojawia się na kartach komiksu McKeana, mniej lub bardziej odbiega od stereotypowych wyobrażeń o normalności. Kamienica wydaje się pochodzić z innego świata: rusztowanie w ciągu nocy przemienia się w szkielet jakiegoś kosmicznego stwora i znika bez śladu, w okiennych szybach można zobaczyć obrazy z przyszłości, a swego rodzaju pieczę nad całym domem sprawuje tajemniczy Czarny Kot, który wcale nie jest zwykłym kotem. Komiks ten został nagrodzony w 1992 nagrodą Harveya.
4. Andre Paul Duchateau, Rene Follet „Terror” (wyd. Scream Comics)
Opis wydawcy: Dwutomowa historia zakorzeniona w wydarzeniach historycznych powiązanych z Rewolucją Francuską i będąca fabularyzowaną biografią słynnej Madame Tussaud (tej od słynnego Muzeum Figur Woskowych). Niezwykła przygoda Marie Tussaud rozpoczyna się w Paryżu w okresie Terroru. Jej życie wywraca się do góry nogami w chwili, gdy jej wuj, zmuszony do ucieczki, powierza jej prowadzenie należącego do niego muzeum figur woskowych. Przedsiębiorcza i pomysłowa Marie sprawia, że muzeum Curtiusa staje się miejscem spotkań całego ogarniętego Rewolucją Paryża. Znajdująca się w samym środku intryg i spisków tego burzliwego okresu, młoda kobieta zawdzięcza swój ratunek niczemu innemu, jak wyjątkowej odwadze. Po nieudanym małżeństwie opuszcza Francję, by osiedlić się w Wielkiej Brytanii. Czeka ją tam życie uliczne, które ściąga ją na drogi usiane pułapkami. Po upływie trzydziestu lat zawziętej walki, założy w Londynie znane na całym świecie Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
5. Hugo Pratt „Corto Maltese: Zawsze trochę dalej” (wyd. Egmont)
Opis wydawcy: Kolejny tom historii przygodowej włoskiego mistrza komiksu Hugona Pratta opowiadającej o marynarzu włóczędze i romantycznym awanturniku Corto Maltese. Wenezuela, 1917 rok. Corto Maltese rozpoczyna kolejną serię wypraw po Ameryce Południowej oraz po wyspach i małych państwach Ameryki Środkowej. Będzie przedzierał się przez dżunglę, popłynie słabo znanymi szlakami rzecznymi, natknie się na dzikie plemiona Indian, weźmie udział w rewolucji w jednej z republik bananowych, pozna pewną krwawą historię wojenną oraz ? jak zwykle ? napotka na swej drodze piękne i tajemnicze kobiety. Seria o Corto Maltese rozgrywa się w różnych częściach świata. Bohater przeżywa liczne przygody w egzotycznych krainach, wplątuje się w intrygi polityczne, a nawet bierze udział w niezwykłych wydarzeniach o charakterze mistycznym…
6. Guy Delisle „Kroniki birmańskie” (wyd. Kultura Gniewu)
Opis wydawcy: Po pobycie w Korei Północnej kanadyjski rysownik i animator wyrusza do Mjanmy (obecna nazwa Birmy). Tym razem jednak nie wyjeżdża służbowo ? to Nad?ge, żona Delisle?a, będąca pracownikiem francuskiego oddziału humanitarnej organizacji Lekarze bez Granic, zostaje wysłana na misję do tego azjatyckiego kraju. Guy postanawia jej towarzyszyć, między innymi po to, żeby opiekować się ich malutkim synkiem. Mając zdecydowanie więcej wolnego czasu niż podczas pobytu w Pjongjangu, Delisle może skoncentrować się na poznawaniu nowego kraju i jego mieszkańców. Uważnie obserwuje życie zwykłych ludzi w państwie trzymanym żelazną ręką przez przedstawicieli wojskowej dyktatury, ich ? i swoje ? codzienne problemy, miejscowe zwyczaje. Inicjatorem wielu spotkań bardzo często jest jego syn Louis, na którego białą buźkę miejscowi reagują entuzjastycznie. To także Louis umożliwia rysownikowi wejście w środowisko rodzin ekspatriantów, pracowników organizacji pozarządowych i humanitarnych, którzy przebywają w Mjanmie. Kontrast między tymi dwoma światami Delisle wykorzystuje do pokazania, w jak ciężkich warunkach żyją Mjanmańczycy: z jednej strony ciemiężeni przez wojskową juntę, z drugiej zaś ? nieoszczędzani przez klęski żywiołowe.
7. Tony Sandoval „Nokturno” (wyd. Timof Comics)
Opis wydawcy: „Nokturno” to obyczajowa opowieść o przyjaźni i miłości. Znajdziemy tu elementy suspensu i horroru, oryginalną historię, ale przede wszystkim genialne i niepowtarzalne rysunki Sandovala. Nokturno wędruje przez mrok lasu. Sądzi, że nie żyje i że jest skazany na błądzenie po tym świecie. Uważa, że ryby to dryfujące dusze, a wiatr to demony, które szepczą mu do ucha raniące go słowa. „Nokturno” to komiks, który pozwolił Tony’emu Sandovalowi wypracować swój własny styl. Pełne wydanie komiksu, wraz z licznymi dodatkami, po 7 latach, w końcu po polsku!
8. Scott Snyder, Jock „Wiedźmy” (wyd. Mucha Comics)
Opis wydawcy: Komiks grozy twórcy „Amerykańskiego wampira”. Kiedy rodzina Rooksów przeprowadza się do odległego miasteczka Litchfield w New Hampshire, aby uwolnić się od bolesnej traumy, wszyscy mają nadzieję na nowy początek. Ale coś złego czeka na nich w pobliskich lasach. Obserwuje ich spomiędzy drzew. Coś pradawnego… i głodnego.
TweetKategoria: wydarzenia