Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2014

swiatowy-dzien-ksiazki-2014
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To największe tego rodzaju święto, obchodzone przez czytelników w ponad 100 krajach całego świata.

Z pomysłem organizacji święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Kobiety obdarowywano wówczas czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, te zaś odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia w 1616 roku umarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzenia innych wybitnych pisarzy, m.in. Vladimira Nabokova, Halldóra Kiljana Laxnessa czy Maurice?a Druona. Obchody w tym dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO.

W Polsce na szeroką skalę dzień książki obchodzony jest od 2008, kiedy to stowarzyszenia bibliotekarzy, księgarzy i wydawców powołały komitet organizacyjny ogólnopolskich obchodów tego święta. Od tamtej pory 23 kwietnia w księgarniach rozdawane są róże, odczytywana jest legenda związana ze świętem oraz udzielane są atrakcyjne rabaty.

Jednym z szerzej zakrojonych wydarzeń są Małopolskie Dni Książki ?Książka i Róża?, w które zaangażowanych jest około 60 księgarń z regionu oraz biblioteki. Odbywają się ponadto seminaria, warsztaty i spotkania autorskie. W mniejszych miastach księgarnie współpracują z domami kultury i bibliotekami oraz we własnym zakresie organizują małe wydarzenia.

W obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich angażuje się również Polska Izba Książki. W tym roku położyła ona nacisk na rolę księgarzy w promocji czytania i kształtowaniu świadomych czytelników. „W ciągu kilku ostatnich lat ubyło nam blisko 20 procent księgarń, w większości małych, lokalnych” – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki. „Księgarnia nie jest sklepem, w którym sprzedaje się książki ale także miejscem, w którym czytelnik może otrzymać radę od księgarza. Z 2500 tysiąca liczba księgarń stopniała do 1800. To sytuacja dla kultury polskiej alarmująca. Dlatego Polska Izba Książki wystąpiła w tym roku z projektem ustawy o jednolitej cenie książki – staramy się wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne, od lat funkcjonujące w Europie Zachodniej, gdzie małe księgarnie znajdują się pod ochroną a jedną z form tej ochrony jest właśnie ujednolicenie ceny książki”.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego w tym roku rola księgarzy jest warta wysunięcia na pierwszy plan. Jak wszystkim wiadomo, 12 maja przypada 650 rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o zawodzie stacjonariusza, który pełnił funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów.

Z okazji tej rocznicy powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu ?650 lat w służbie książki?, składający się ze stowarzyszeń księgarzy, wydawców, bibliotekarzy i drukarzy, który przez cały rok 2014 czuwa nad imprezami popularyzującymi książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Dzięki współpracy w ramach Komitetu powstał bogaty program obchodów, o którym informacje znajdziecie na stronie internetowej Jubileuszu ? www.sbp.pl/650.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia