Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia 2012


Z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów miłośnicy opowieści obrazkowych na całym świecie wychodzą dzisiaj na ulice, aby zamanifestować swoje oddanie dla tej formy narracji.

Na pomysł Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów wpadła w 2010 roku dwójka amerykańskich dziennikarzy i blogerów – Brian Heater i Sarah Morean. Chcieli oni, aby 28 sierpnia był okazją do świętowania, ale także pewną formą uświadomienia postronnym, że komiks to pełnoprawna forma sztuki, a nie jedynie rozrywka przeznaczona dla małych dzieci.

Idea obchodów jest prosta: należy jedynie wyjść z domu wraz ze swoim ulubionym komiksem i czytać go w jakimkolwiek miejscu publicznym, na przykład w parku na ławce lub w kawiarni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do świętowania zaprosić swoich znajomych.

W Polsce pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów odbyły się pod gmachem Sejmu RP i stanowiły formę cichego protestu przeciwko wprowadzeniu podatku VAT na książki i komiksy. W tym roku w wielu miastach (m.in. Łódź, Warszawa, Zielona Góra) organizowane są imprezy oraz happeningi, podczas których powieści graficzne można czytać w większym gronie.

fot. womenreadcomicsinpublic.tumblr.com

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia