Dziś w Krakowie rusza Festiwal Miłosza 2018

7 czerwca 2018


Cztery dni, ponad sześćdziesięcioro gości z kraju i zagranicy, spotkania autorskie, warsztaty, dyskusje, koncerty i slamy poetyckie ? tak zapowiada się siódma edycja Festiwalu Miłosza, który rozpoczyna się dzisiaj w Krakowie. Jedna z największych w Polsce imprez poświęconych poezji potrwa do niedzieli 10 czerwca.

„Festiwalowi jak co roku patronuje jedna z książek Czesława Miłosza. Tym razem jest to 'Rok myśliwego’, będący nie zbiorem poezji, ale dziennikiem w którym noblista notował wydarzenia, rozgrywające się na przestrzeni dwunastu miesięcy od 1 sierpnia 1987 roku do 30 lipca 1988 roku” ? mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa zapraszając na wydarzenie.

Tytułowym myśliwym Miłosz określał siebie ? poetę, którego „zwierzyną był cały świat widzialny i życie poświęcił próbom uchwycenia go słowami”. Takimi samymi myśliwymi są też goście tegorocznej edycji, a ich „łowieckim strategiom” będzie przyglądać się festiwalowa publiczność w czasie spotkań autorskich i dyskusji.

„To, że poeta 'poluje na rzeczywistość’ nie ulega wątpliwości. My jednak chcemy zastanowić się również nad tym, czy dziś role nie zaczęły się odwracać i czy to rzeczywistość nie poluje na poetów, próbując poprzez politykę i ideologię, wpływać na ich twórczość” ? tłumaczy Dyrektor Artystyczny festiwalu, poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk. „Poezja jest punktem wyjścia do dyskusji, bo otwiera nam oczy i wyostrza naszą uwagę na różne sposoby mówienia o świecie. Daje też szansę na znalezienie wspólnego mianownika w wielości systemów wartości, poglądów i narracji” ? dodaje Olga Brzezińska, dyrektor programowy festiwalu.

Festiwalowa opowieść o świecie snuta będzie z perspektywy różnych pokoleń, języków i kręgów kulturowych. Z USA przyjadą: Jane Hirshfield: buddystka, hippiska, przedstawicielka pokolenia rewolty lat 60. i Ron Padgett ? klasyk nowojorskiej poezji, poeta tematów prywatnych, z których wydobywa uniwersalny sens. Ponadczasowych treści i refleksji o roli poety będzie można szukać też w wierszach Hiszpanki, Olvido Garcíi Valdés. Organizatorzy, jak co roku, zwracają również uwagę na naszych najbliższych sąsiadów ? z Litwy przyjedzie poruszający się w kręgu klasycyzmu Eugenijus Ališanka, z Rosji zaś tworząca poezję zaangażowaną Maria Stiepanowa. Grono zagranicznych gości zamyka najmłodsza uczestniczka festiwalu ? Słowenka Katja Gorečan.

Lista polskich gości, tak jak w poprzednich latach, układa się w panoramę najciekawszych zjawisk w rodzimej poezji. Znaleźli się na niej i młodzi twórcy, którzy w ostatnim czasie zaznaczyli silnie swoją obecność w polskiej poezji (Ilona Witkowska, Tomasz Bąk), i uznani poeci z ogromnym dorobkiem (Urszula Kozioł, Marek K.E. Baczewski, Marzanna Bogumiła Kielar, Jerzy Jarniewicz czy Andrzej Szuba), a także autorzy niezwykle istotni dla krakowskiego środowiska literackiego (Joanna Oparek, Marcin Baran).

Spotkania autorskie uzupełni debata „W pułapce dekretowanych prawd czy w wolności chaosu” i wykład inauguracyjny Miłosz Lecture zatytułowany „O poezji i cierpieniu. Rozmowa z Czesławem Miłoszem”, który w tym roku wygłosi Jane Hirshfield. Mocno wybrzmi też temat relacji Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, do czego pretekstem jest wydana niedawno biografia drugiego z tych poetów. Ich intelektualne i artystyczne spory będą przedmiotem debaty „Rok myśliwego czy jagnięcia?” oraz rozmowy z Renatą Gorczyńską i Andrzejem Franaszkiem. W programie nie zabraknie warsztatów translatorskich (z języka angielskiego, hiszpańskiego i słoweńskiego) i intensywnych, dwudniowych warsztatów historii mówionej z Mikołajem Grynbergiem.

Na festiwalową publiczność czeka też koncert Andrzeja Stasiuka i Haydamaków, podczas którego muzycy tchną nowe życie w „Stepy akermańskie” i inne utwory Adama Mickiewicza. Warto wspomnieć o paśmie OFF Miłosz, które poświęcone zostanie twórczości eksperymentalnej. Podczas Festiwalu Miłosz odbędzie się również gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. O statuetkę w kategorii „tom poetycki wydany oryginalnie po polsku” oraz 100 tysięcy złotych ubiega się piątka nominowanych: Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Natalia Malek, Marta Podgórnik i Ilona Witkowska. Nagroda zostanie wręczona także szwedzkiej poetce Linn Hansén za najlepszy tom zagraniczny przetłumaczony na język polski.

Szczegółowy program Festiwalu Miłosza znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia: www.miloszfestival.pl.

fot. i źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia