Dziś rozpoczynają się wirtualne targi książki BookTarg

21 maja 2020


Ponad 40 autorów, około 80 wystawców, premiera audio superprodukcji na żywo, konferencja branżowa i akcja charytatywna „Wsparcie dla kultury” to niektóre z atrakcji wirtualnych targów książki BookTarg, które rozpoczynają się w czwartek 21 maja i potrwają do niedzieli.

BookTarg to wspólna inicjatywa Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów wydarzenie ma być dowodem na to, że mimo kłopotów spowodowanych pandemią, branża wydawnicza potrafi walczyć o podtrzymanie zainteresowania czytelników. W programie wirtualnych targów książki, które odbędą się na stronie booktarg.pl i na fanpage’u wydarzenia w terminie od 21 do 24 maja, znalazły się spotkania z autorami, panele dyskusyjne, webinaria dotyczące tarczy antykryzysowej czy tego jak rozpocząć sprzedaż przez internet, a także wirtualne stoiska targowe ze specjalnymi ofertami sprzedawców.

W BookTarg weźmie udział około 80 wydawnictw, a także księgarnie zarówno stacjonarne jak i internetowe, które podobnie jak w przypadku tradycyjnych targów, będą prowadziły sprzedaż w ramach wirtualnych stoisk na specjalnej podstronie Allegro.pl. To okazja do zakupu książek w atrakcyjnych cenach, w większości z darmową dostawą w ramach usługi Smart!, która jest obecnie dostępna dla wszystkich kupujących. Z kolei Legimi przygotowało akcję „ebook za darmo”, w ramach której osoby zapisujące się na newsletter na stronie booktarg.pl w terminie do 24 maja otrzymają możliwość czytania (a w przypadku niektórych tytułów również słuchania) książek w aplikacjach Legimi.

Targi nie mogą się obyć bez spotkań autorskich, a tych w trakcie czterech dni trwania BookTargu odbędzie się kilkadziesiąt. Wirtualne spotkania będą miały charakter rozmowy lub panelu z udziałem kilku twórców. Prawdziwą gratką dla fanów będzie spotkanie Jacka Dukaja z Tomaszem Bagińskim, którzy porozmawiają na temat związków literatury z serialem. Natomiast Audioteka i Wydawnictwo Filia zaprezentują pierwszą audio superprodukcję Remigiusza Mroza na żywo.

Dzięki temu, że część wydarzeń będzie odbywała się w czasie rzeczywistym, osoby śledzące rozmowy będą mogły w jej trakcie komentować i zadawać uczestnikom pytania. Co ważne, internetowa formuła targów pozwala obejrzeć nagrania w każdym momencie – wszystkie zostaną udostępnione do ponownego odtworzenia. A w spotkaniach z czytelnikami wezmą udział m.in. Mario Escobar, Trudi Canavan, Jakub Małecki, Blanka Lipińska, Wojciech Chmielarz, Alek Rogoziński, Jerzy Bralczyk czy Katarzyna Bonda.

Kolejnym stałym punktem targów są wydarzenia branżowe. Tematem przewodnim BookTarg Konferencja będą wykłady i panele związane z sytuacją na rynku książki w dobie pandemii. Eksperci odpowiedzą na pytania m.in. jak skorzystać z rządowego wsparcia, doradzą jak odnaleźć się w gąszczu informacji i procedur, podpowiedzą jak pozyskać klienta czy rozpocząć przygodę z biznesem w sieci. To wiedza w czystej postaci, skierowana do autorów, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, w celu wzmocnienia działań prowadzonych przez nich w Internecie. Dwudniowy program konferencji dostępny jest dla wszystkich uczestników nieodpłatnie.

Wraz ze startem targów na charytatywni.allegro.pl rusza akcja „Wsparcie dla kultury”. Do 14 czerwca będą odbywać się licytacje przedmiotów przekazanych przez ludzi kultury i instytucje, a także oferty zawierające spotkania z pisarzami czy udział w specjalnych wydarzeniach literackich. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane Unii Literackiej na zapomogi dla twórców znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej spowodowanej pandemią. Ponadto, organizatorzy BookTargu postanowili wesprzeć Fundację Wisławy Szymborskiej kwotą 50 tysięcy złotych, która przeznaczy je na swoją działalność pomocową.

Targi są bezpłatne. W wydarzeniach może wziąć udział każdy, siedząc bezpiecznie w domu przed ekranem komputera lub smartfona.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia