Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Łączmy się z innymi poprzez wiersze

21 marca 2021

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna, ale obchodzimy też Światowy Dzień Poezji. To święto mające na celu promować jedną z najcenniejszych form kulturowej i językowej ekspresji oraz tożsamości.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Organizacja ta zwraca uwagę na fakt, że poezja łączy ludzi, ponieważ przemawia do naszego wspólnego człowieczeństwa i naszych wspólnych wartości, przekształcając najprostszy z wierszy w potężny katalizator dialogu i pokoju.

Ten dzień to okazja do uhonorowania poetów, zwiększenia widoczności poezji w mediach, ożywienia ustnych tradycji recitali poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji, a także wspierania konwergencji między poezją i innymi formami sztukami, jak teatr, taniec, muzyka i malarstwo.

W tym roku zadanie to z pewnością jest utrudnione z uwagi na pandemię koronawirusa, która spowodowała zamknięcie instytucji kultury, przez co szereg wydarzeń nie mógł się odbyć. UNESCO zachęca jednak Miasta Literatury UNESCO do wspólnych obchodów Światowego Dnia Poezji pod hasłem „Reconnecting People” (w dosłownym tłumaczeniu: „Ponowne połączenie ludzi”).

W Krakowie tego dnia zorganizowano spacer szlakiem Haliny Poświatowskiej. Z miastem tym bowiem związany jest bardzo krótki, ale intensywny epizod w życiu poetki, kiedy po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zamieszkała w słynnym Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22.

Natomiast w Pawilonie Wyspiańskiego otworzono wystawę „Grzebień noblisty. Miłosz w fotografiach Macieja Billewicza”. Na prezentowany wybór składa się 10 zdjęć wykonanych za kulisami ceremonii przyznania Nagrody Nobla w grudniu 1980 oraz podczas pierwszej ponoblowskiej wizyty Czesława Miłosza w Polsce w czerwcu 1981 roku. Wystawa potrwa do 14 kwietnia.

21 marca na ścianie Kamienicy Potockich przy najbardziej poetyckiej ulicy Krakowa – Brackiej – przez cały dzień będzie wyświetlać się specjalnie przygotowany na ten dzień wiersz, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić, że nie tylko Miasta Literatury UNESCO przygotowały atrakcje na Światowy Dzień Poezji. Co roku święto obchodzone jest również w Gdańsku, gdzie poezja pojawiła się w przestrzeni miejskiej. Gdańszczanki i gdańszczanie na wiatach przystankowych czy w komunikacji miejskiej mogą zobaczyć plakaty z wierszami lokalnych twórców – Anny Czekanowicz, Grzegorza Kwiatkowskiego i Tadeusza Dąbrowskiego.

Twórczość gdańskich poetów to także pretekst do zabawy fotograficzno-poetyckiej organizowanej na profilach facebookowych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Instytutu Kultury Miejskiej.

Aby wziąć w niej udział, należy zrobić i udostępnić na Facebooku zdjęcie Gdańska, które odda atmosferę jednego z trzech wierszy z kampanii #gdanskczyta. Publiczny post należy oznaczyć hasztagami: #dzienpoezji, #gdanskczyta #ilovegdn #ikmgdansk i #chodzedobiblioteki. Autorzy pięciu najoryginalniejszych, najzabawniejszych i najbardziej pomysłowych zdjęć otrzymają w nagrodę tomy poetyckie oraz gadżety. Fotografie można publikować do 26 marca.

Do wirtualnych obchodów przyłączyły się liczne instytucje kulturalne w całej Polsce, publikując wiersze i organizując tego dnia spotkania autorskie z poetami i poetkami.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia