Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Promocje, akcje i wydarzenia w całej Polsce

23 kwietnia 2016

swiatowy-dzien-ksiazki-2016
Każdego roku czytelnicy na całym świecie obchodzą 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO święto jest okazją do wzięcia udziału w licznych imprezach, akcjach promujących czytelnictwo i atrakcyjnych zakupach książkowych.

Pomysł organizacji święta zainicjował już w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. Cztery lata później Dzień Książki uzyskał w Hiszpanii status oficjalnego święta. Od 1995 roku, dzięki staraniom UNESCO, wydarzenie to uzyskało status międzynarodowy, a od 2008 roku w obchodach bierze udział również Polska. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia 1616 roku umarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzin innych wybitnych pisarzy, m.in. Vladimira Nabokova, Halldóra Kiljana Laxnessa czy Maurice?a Druona.

W miastach Polski odbywają się dzisiaj akcje i imprezy promujące czytelnictwo, zaś wydawcy i księgarze przygotowali dla swoich klientów atrakcyjne rabaty. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

Promocje, rabaty

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-rabaty

Zaczynamy od promocji i rabatów, ponieważ mają one zasięg ogólnokrajowy i mogą z nich skorzystać również ci, którzy z różnych względów nie wezmą udziału w lokalnych wydarzeniach.

Z okazji Światowego Dnia Książki promocje przygotowały oczywiście dwie największe sieci księgarń. Matras obniżył na swojej stronie ceny wszystkich książek (za wyjątkiem podręczników i naukowych) o 30%. Z kolei w sklepie internetowym i salonach Empik kupicie 3 książki za cenę 2. Księgarnia Platon24.pl świętuje przez cały tydzień, oferując rabaty do 35% oraz książkowe torby dla wszystkich, którzy złożą zamówienia powyżej 150 złotych. Podobne obniżki (ale bez toreb) znajdziecie też na stronie Merlina, który odrodził się z popiołów w przeddzień Światowego Dnia Książki, oraz w sklepie Gandalf.com.pl. Ravelo.pl postawiło na darmową dostawę bez żadnych limitów i rabaty na wybrane pozycje do 79% (o wiele częściej jest to jednak pułap 48%). Zniżki w podobnych widełkach znajdziecie też na Lideria.pl. Rabaty i torby oferuje na stronie i w salonach sieć Świata Książki. Z kolei TaniaKsiazka.pl ma dzisiaj podwójne powody do świętowania, bo obchodzi dzisiaj też 10 lat istnienia, dlatego proponuje 20 tysięcy bestsellerów do 35% taniej. Miłośnicy e-booków powinni zajrzeć do Virtualo i Woblink. Ten pierwszy sklep oferuje m.in. e-książki Szekspira po 9,90 za sztukę. Drugi przygotował kilka promocji tematycznych (100 najpopularniejszych, Tajemniczy pisarze: Ferrante i Pynchon, Długie książki, Minibooki). Natomiast Publio poleca ponad 100 e-booków 30 autorów do 40% taniej.

O czytelnikach nie zapominają również wydawcy. Z okazji Światowego Dnia Książki oficyna Czarna Owca przeceniła o 50% wszystkie swoje tytuły. Tym samym tropem poszedł Państwowy Instytut Wydawniczy, obniżając ceny wszystkich książek o 40%, a Muza i grupa wydawnicza Publicat – z 35% rabatem. Kilka wydawnictw oferuje również mniejsze zniżki po wpisaniu w koszyku kodu (Czarne ? 25% po wpisaniu „TLDRXP”, Książkowe Klimaty ? 20% po wpisaniu „skd”, SQN ? 15% i darmową dostawę dla zamówienia powyżej 20 zł po wpisaniu „TLDRxP”).

Akcje i inicjatywy czytelnicze

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-tldrxp1

Z okazji Światowego Dnia Książki Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje ruch oporu przeciwko modzie na nieczytanie, którą wyraża popularny internetowy akronim i? wprowadza międzynarodowy hasztag dla miłośników czytania.

TLDR – Too Long; Didn?t Read (Za długie, nie przeczytałem) ? takiego określenia używają internauci na całym świecie, by powiedzieć, że nie zapoznali się z tekstem, gdyż był ich zdaniem zbyt długi. W ten sposób rozpowszechniają modę na nieczytanie. Kraków Miasto Literatury UNESCO postanowił zaprotestować przeciwko temu akronimowi i trendowi, jaki on promuje. Jak? Przez pokazanie języka (xP) dotychczasowemu TLDR i wprowadzenie nowego hastaga: #TLDRxP – This Literature Deserves Reading (Ta literatura zasługuje na to, aby ją czytać).

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-tldrxp2

Dotychczas miłośnicy czytania na całym świecie nie mieli jednego uniwersalnego hasztaga, aby oznaczać książki czy teksty godne lektury. Najwyższy czas to zmienić. „Liczymy, że #TLDRxP stanie się międzynarodowym znakiem jakości ? zarówno dla czytelników, jak i mediów czy wydawców, którzy będą umieszczać to oznaczenie na okładkach swych książek czy w komunikacji w social media” ? piszą organizatorzy akcji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kraków stawia też na inicjatywy lokalne. Po raz pierwszy w stolicy Małopolski zorganizowano akcję szukania książek. W różnych miejscach Krakowa zostanie ukrytych kilkanaście książek, a wśród nich najlepsze powieści ostatnich miesięcy, najciekawsze reportaże i książki z pierwszych miejsc list bestsellerów ufundowane przez Matras. Wszyscy poszukiwacze powinni zajrzeć na blog CzytamRecenzuje.pl, gdzie pojawią się wskazówki, jak znaleźć książki. Wystarczy je przeczytać i ruszyć w miasto. Jeżeli komuś uda się znaleźć ukrytą książkę, będzie mógł ją wziąć domu.

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-tramwaj

Z kolei w Gdańsku, na trasie Oliwa ? Dworzec Główny ? Siedlce, jeździć będzie zabytkowy tramwaj dla czytelników. Oprócz możliwości skorzystania z niepowtarzalnej przejażdżki czytelników czekają paczki z niespodziankami, książki, zabawy literackie, fotobudka bibliofila i mnóstwo innych atrakcji.

Na komunikację miejską postawił również Wrocław. Każdy, kto w sobotę 23 kwietnia będzie podróżował z książką autobusem lub tramwajem, nie musi kasować biletu! Akcję „Książka za bilet” zorganizowała tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna.

Prasa

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-gazeta-pisarzy

23 kwietnia „Gazeta Wyborcza” zmieni się w „Gazetę Pisarzy” – od pierwszej do ostatniej strony autorami sobotniego wydania będą znakomici literaci polscy i zagraniczni, m.in. Wojciech Kuczok, Sylwia Chutnik, Andrzej Stasiuk, Gaja Grzegorzewska, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Janusz Rudnicki, Jerzy Sosnowski, Magdalena Parys, Zbigniew Mentzel, Andrzej Bart, Anna Dziewit-Meller, Ziemowit Szczerek czy Marek Bieńczyk. Wydaniem tym redakcja gazety chce przekonać Polaków, że z literaturą lepiej się myśli i że tylko ona daje nam kompetencje, by radzić sobie w nowoczesnym świecie.

Wydarzenia, imprezy

Darmowa przejażdżka środkami komunikacji miejskiej to nie wszystko, co oferuje czytelnikom Wrocław. Od dnia dzisiejszego miasto obejmuje roczną kadencję jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. Aby to uczcić zorganizowany specjalny weekend Europejskiej Nocy Kultury poświęcony w całości twórczości Williama Szekspira. W 400. rocznicę śmierci dramaturga wszech czasów w wielu miejscach (m.in. w budynku Starej Giełdy, w XV-wiecznym zespole bernardyńskim, czyli Muzeum Architektury, poklasztornej sali Teatru Pieśń Kozła czy Kamienicy Rynek 25) nieśmiertelne monologii błyskotliwe dialogi z dramatów przedstawione zostaną w interpretacji znakomitych aktorów, w tym Magdaleny Cieleckiej, Jana Nowickiego, Marii Pakulnis, Mariusza Bonaszewskiego czy Ewy Skibińskiej.

Czytelników czeka też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych czytelników, spotkania z Jo Nesb?, Mariuszem Szczygłem, Christianem „Flakem” Lorenzem, Filipem Springerem oraz symboliczne z Adamem Mickiewiczem, a także z polskimi pisarzami związanymi z przedwojennym Lwowem. Działalność zainauguruje Muzeum Pana Tadeusza.

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-bialystok

W trakcie obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Białymstoku odbywają się V Międzynarodowe Targi Książki. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszy festiwal literacki „Na pograniczu kultur” w ramach którego odbędą się liczne warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami i ogólnopolskie premiery książek. W Białymstoku pojawią się m.in. Grzegorz Kasdepke, Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, Max Cegielski, Andrzej Maleszka i Zuzanna Orlińska.

swiatowy-dzien-ksiazki-2016-krakow

Z kolei w Krakowie o godz. 19.00 wszyscy, którzy piszą albo o pisaniu marzą, powinni przyjść do klubu Pauza In Garden na „Come Party with the Writers” – otwarte wydarzenie o pisaniu. „Wyobraź sobie ciepły wiosenny wieczór. W Krakowie. Kawiarnia z pufami, wysokim sufitem i białym barem powoli się zapełnia. Wśród gości są bardzo różne osoby, ale łączy je jedno: chcą pisać. Chciałyby pisać. Pisanie jest dla nich ważne, interesujące. W końcu muzyka cichnie i kawiarnię wypełniają głosy pisarek, które przez ostatnie pół roku pisały swoje powieści. Potrzebują bardzo Twoich braw! A potem przed publicznością staje 8 wspaniałych kobiet, które dla pisania pokonały bardzo różne przeszkody. Czasami małe, a czasami wielkie. Kiedy jedna z nich mówi 'Żeby mieć czas na pisanie mojej książki przestałam sprzątać’ czujesz jak rośnie w Tobie siła, że Ty też możesz wybrać. Ty też możesz pisać. Kiedy kolejna opowiada jak kiedyś uważała, że pisać absolutnie nie potrafi, a teraz po prostu to robi czujesz do niej falę sympatii. O swojej pisarskiej drodze opowie też pisarka, dla której pisanie powieści jest ogromną przyjemnością. I taka, do której bohaterka przyszła i męczyła ją tak długo, dopóki nie zaczęła pisać” – tak o tym wydarzeniu pisze Maria Kula, redaktorka, organizatorka kursów i warsztatów pisania, we współpracy z którą przygotowano wydarzenie. W klubie Pauza In Garden tego dnia czeka na wszystkich cała moc atrakcji. W programie wieczoru m.in. fragmenty powieści czytane przez uczestniczki Szkoły Pisania Powieści, inspirujące opowieści pisarek, spotkanie z redaktorem z Wydawnictwa Literackiego, zabawa w szukanie własnych historii, a przede wszystkim długie rozmowy o pisaniu!

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia