Dziś obchodzimy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca 2019


25 marca każdego roku na całym świecie obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena. To wyjątkowe święto ma na celu promowanie osoby i twórczości znakomitego brytyjskiego pisarza, który zawładnął wyobraźnią milionów czytelników.

Dzień Czytania Tolkiena (oryg. Tolkien Reading Day) obchodzony jest od 2003 roku. Na pomysł tego literackiego święta wpadł Sean Kirst, felietonista „The Post-Standard”. W jednym z artykułów opublikowanych na łamach gazety napisał: „Moi dziadkowie byli rybakami z Buckie na północy Szkocji, przekazicielami starych opowieści i legend, a trylogia Tolkiena wypełniła niejako dziurę w moim życiu. Mam wielu przyjaciół tutaj w Nowym Jorku, którzy byli równie jak ja poruszeni książką, a rozpaleni na nowo przez film i wszyscy się zastanawialiśmy, czy jest jakiś nieoficjalny dzień poświęcony czytaniu trylogii, na tej zasadzie jak 'Bloomsday’ poświęcony Joyce’owi?”

Pomysł podchwyciło brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie, które od 1969 roku zajmuje się promocją i badaniem życia oraz twórczości autora Śródziemia. Powołano komitet, który zdecydował, że pierwszy Dzień Czytania Tolkiena odbędzie się 25 marca 2003 roku, a reszta to już historia. Dlaczego zdecydowano się akurat na tę datę? Otóż 25 marca to najważniejszy moment w kronikach Trzeciej Ery. Tego dnia ostateczną klęskę poniósł Sauron, Władca Pierścieni, i upadła jego twierdza Barad-d?r, co opisano na kartach „Powrotu króla”.

Każdego roku Towarzystwo Tolkienowskie przygotowuje hasło edycji. W 2018 roku było to „Dom i Ognisko: wiele sposobów bycia hobbitem”. Tym razem brzmi ono „Tolkien i tajemnica”, co daje szerokie pole do popisu. Możecie w zasadzie sięgnąć po dowolne dzieło pisarza, które lubicie.

[am]
fot. Michael Sauers/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia