banner ad

Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

8 maja 2019


8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji przez cały tydzień w bibliotekach w naszym kraju odbywać się będą liczne imprezy, m.in.: spotkania autorskie, wspólne czytanie, warsztaty i konkursy czytelnicze.

Najstarsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności. Już Sumerowie szkolili kapłanów w opiece nad glinianymi tabliczkami pokrytymi pismem klinowym. Pierwszą osobą w historii, która wprowadziła zawód bibliotekarza, był żyjący w VIII wieku p.n.e. asyryjski król Aszurbanipal. Rola bibliotekarza oraz dostępność tego zawodu zmieniały się na przestrzeni dziejów. Na początku mógł nim być uczony. W Odrodzeniu i oświeceniu zawód ten leżał już w zasięgu każdego człowieka posiadającego wykształcenie. Bibliotekarzami byli więc urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg i poeci. Często osoby uprawiające ten zawód nie interesowały się w ogóle bibliotekami, w których pracowali. Dopiero od XIX wieku zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany został 8 maja 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Święto jest symbolem pracy bibliotekarzy, ale też okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek oraz refleksji na temat roli tych placówek w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Od 2004 roku tego dnia rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, okres, w którym książnice przygotowują z myślą o swoich użytkownikach liczne wydarzenia: spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, konferencje, wspólne czytanie i warsztaty.

Hasłem tegorocznej edycji jest „#biblioteka”. Jak tłumaczy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, zdecydowano się na tego typu hashtag, ponieważ współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka „biblioteka” jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Wydarzenia biblioteczne rozpoczynają się 8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza i trwają przez tydzień do 15 maja. Szczegółów szukajcie na oficjalnych stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych swoich lokalnych bibliotek.

Autorem plakatu tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest Paweł Kasperek.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia