Dziesiątka wspaniałych. Prezentujemy zagraniczne gwiazdy Big Book Festival 2020

23 lipca 2020

Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania, który odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie pod hasłem „Czysta Miłość # Pure Love”, zapowiada 40 wyjątkowych wydarzeń. Właśnie ogłoszono listę gości zagranicznych. Ich spotkania z publicznością festiwalową w tym roku odbędą się w zmienionej formule.

Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności, w trzech festiwalowych lokalizacjach na Starym Mokotowie: centrum edukacji literackiej Big Book Cafe przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. „Musimy liczyć się z przepisami bezpieczeństwa sanitarnego, więc zadbamy o potrzebny dystans i dezynfekcję w miejscach festiwalowych” ? podkreślają organizatorzy.

W tym roku jak zwykle w programie festiwalu znajdą się spotkania autorskie i dyskusje panelowe, performatywne czytania i spektakle. Spotkania z pisarzami z zagranicy odbywać się będą na Big Book Festival zdalnie. Prowadzący rozmowę połączy się z autorem na żywo z Centrum Łowicka, publiczność też będzie mogła zadawać pytania. Festiwalowe spotkania z autorami i dyskusje będą również transmitowane on-line na specjalnie przygotowanej stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia teatralne Big Book Festival 2020 będzie można obejrzeć jedynie na miejscu. Pełen program festiwalu poznamy 3 sierpnia.

Gwiazdy zagraniczne tegorocznego Big Book Festival to autorki i autorzy elektryzujący ? w swoich krajach budzą podziw albo sensację. Niektóry z nich znani i doceniani są w Polsce, inni jeszcze nie, ale z pewnością wkrótce się to zmieni. Big Book Festival znany jest z tego, że obok pisarzy popularnych w Polsce zaprasza także wybitnych autorów, które polscy czytelnicy mają szansę dopiero odkryć.

Wśród tegorocznych gości są wybitni powieściopisarze, jak Chigozie Obioma i Dawid Grosman, ale też brytyjska autorka rewolucyjnych teorii zmian społecznych Carolyn Steel, dziennikarka Matilda Gustavsson, która ujawniła seksaferę w Akademii Szwedzkiej, doprowadzając do nieprzyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku oraz Jen Gunter nazywana naczelną ginekolożką Internetu.

Przedstawiamy zagranicznych gości Big Book Festival 2020:

J?rn Lier Horst ? norweski autor powieści kryminalnych i dramaturg. Do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem.

Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Kluczowy świadek”. Fabułę oparł na autentycznej sprawie zabójstwa z 1995 roku, które nadal pozostaje niewyjaśnione. Sprawcy nigdy nie ujęto. W odróżnieniu od rzeczywistości w powieści czytelnicy poznają rozwiązanie zagadki. Książka Horsta sprawiła, że w sprawie pojawiły się nowe poszlaki i wątki, śledztwo po latach wznowiono.

„Kluczowy świadek” zapoczątkował cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego w Larviku. Od lat znajdują się na szczytach norweskich list bestsellerów. W Polsce ukazało się dotychczas dwanaście książek cyklu. Pisząc pierwszą książkę, nie chciał tworzyć policyjnego superbohatera. Miał przypominać policjantów, których Horst poznał w czasie pracy w policji.

Seria o Williamie Wistingu pozostaje sztandarowym projektem pisarza. Horst tworzy też powieści kryminalne dla dzieci (seria „Biuro detektywistyczne nr 2) oraz dla młodzieży (seria „Clue”). W ubiegłym roku w Norwegii powstał serial kryminalny na podstawie jego dwóch książek: „Psy gończe” i „Jaskiniowiec”. Więcej o autorze na stronie festiwalu.

Dawid Grosman ? najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski, tłumaczony na ponad 30 języków. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 roku za powieść „Wchodzi koń do baru”. Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie.

Urodził się w 1954 w Jerozolimie, gdzie mieszka do dzisiaj. Obydwoje jego rodzice pochodzili z Polski, jeszcze jako dzieci w latach 30. XX wieku przenieśli się do Palestyny. Mając 9 lat przyszły pisarz wygrał krajowy konkurs wiedzy o dziełach klasyka literatury żydowskiej Szolema Alejchema i został zatrudniony przez Radio Izraelskie ? najpierw jako aktor teatru radiowego, potem jako prezenter i dziennikarz.

Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia powieść „Patrz pod: miłość” przetłumaczona na angielski w 1989 roku. „The New York Times” przyrównał ją do takich książek, jak „Wściekłość i wrzask” Faulknera, „Blaszany bębenek” Grassa i „Sto lat samotności” Márqueza. Jednym z bohaterów powieści jest Bruno Schulz, którego Grosman ceni i promuje na świecie. W dorobku pisarza wyróżnia ją obecność elementów realizmu magicznego.

Grosman na ogół pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. A także osobisty. Bohaterka „Tam, gdzie kończy się kraj”, matka powołanego do wojska syna, wyrusza w długą pieszą wędrówkę, bojąc się, że otrzyma wiadomość o jego śmierci na froncie. Kiedy w 2006 roku Grosman kończył powieść, jego młodszy syn odbywający obowiązkową służbę wojskową zginął w ostatnich dniach wojny izraelsko-libańskiej. Pamięci syna pisarz poświęcił wstrząsającą powieść-tren „Poza czasem”.

Już wcześniej Grosman był zagorzałym orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie, zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, co w ojczyźnie czyni go postacią kontrowersyjną. Przez wiele lat pracował w Radiu Izraelskim, przeprowadzał wywiady z Palestyńczykami i izraelskimi Arabami. Więcej o autorze na stronie festiwalu.

Rebecca Makkai ? amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Dzięki powieści „Wierzyliśmy jak nikt” (w Polsce wydanej w tym roku) stała się w ostatnich latach jednym z najgorętszych literackich nazwisk za oceanem.

Zaczynała od pisania opowiadań i szybko zdobyła uznanie ? ukazywały się m.in. w poczytnych zbiorach „The Best American Stories”, w czterech kolejnych rocznikach (2008-2011). Do dziś uważa, że podstawowym zadaniem i zarazem największą umiejętnością pisarza jest opowiadanie interesujących historii.

Nerw narracyjny na szeroką skalę objawiła już w pierwszej powieści „The Borrower” o szalonej eskapadzie pewnej bibliotekarki z Missouri, ratującej zakochanego w książkach dziesięciolatka z opresyjnej rodziny. Druga powieść autorki, „The Hundred-Year House”, potwierdziła jej talent. Historię ekscentrycznej rodziny zamieszkującej dom na północnych przedmieściach Chicago Makkai opowiedziała achronologicznie i po wirtuozowsku. Brawurowa saga zdobyła nagrodę Novel of the Year 2015 Chicago Writers Association i tytuł książki roku od magazynu BookPage. W 2015 roku Makkai wydała zbiór opowiadań „Music for wartime”.

Najnowsza książka autorki, „Wierzyliśmy jak nikt”, powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „The Washington Post”, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times” i „Chicago Review of Books” przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Powieść trafiła do finału National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Po tym sukcesie część krytyki widzi w autorce „Wierzyliśmy jak nikt” następczynię Jonathana Franzena. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Au?ur Ava Ólafsdóttir ? islandzka powieściopisarka, poetka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Jej utwory znają czytelnicy mówiący w 25 językach.

Urodziła się w Reykjaviku, studiowała historię i teorię sztuki w Paryżu. Wykładała na University of Iceland i kierowała kolekcją sztuki tej uczelni, ostatnio jednak poświęca się wyłącznie pisaniu.

Jej talent literacki rozkwitł późno (pierwsza powieść ukazała się w 1998 roku), podobnie jak samo zaciekawienie literaturą światową, którą zachwyciła się jako studentka we Włoszech i Francji. Zajęła się fikcją, bo ? jak mawia ? potrzebowała nieskrępowanej wolności dla swej wyobraźni, a poza tym miała zawsze własne, przez wielu uznawane za skrzywione, postrzeganie świata.

Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona ? otrzymała tam kilka nagród literackich. Środkowe imię ? Ava przyjęła jakiś czas temu w hołdzie dla niewidomej francuskiej świętej, żyjącej we Francji w czasach średniowiecza. Powieści przyniosły jej także jedną z najważniejszych nagród w Skandynawii ? Nagrodę literacką Rady Nordyckiej oraz prestiżowe Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie.

W Polsce ukazała się jej powieść „Blizna”. Autorka w swych powieściach skupia się na drobnych zdarzeniach i codzienności. Charakterystyczne dla jej prozy jest mroczne poczucie humoru. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Agneta Pleijel ? uznawana jest za jedną z najciekawszych i najwybitniejszych pisarek w Skandynawii. Ma w dorobku powieści, tomy wierszy, dramaty i scenariusze filmowe.

Przez wiele lat pracowała jako krytyk literacki i redaktor w krajowych tytułach prasowych. Międzynarodowe uznanie zdobyła jako powieściopisarka, debiutując w tej roli w wieku 47 lat. Początkowo jej żywiołem był teatr, dla sceny zaczęła pisać w 1969 roku. W latach 80. dała się poznać jako świetna poetka. „Kto zważa na wiatr”, jej pierwsza powieść wydana w 1987 roku, w Szwecji stała się bestsellerem. W obejmującej ponad sto lat historii malarza, który w młodości porzuca bliskich i karierę w ojczyźnie, by szukać przygód i spełnienia w zamorskich koloniach, odbija się echem historia rodziny autorki. Jej dziadek ze strony matki wyjechał z kraju do Holenderskich Indii Wschodnich, na tereny dzisiejszej Indonezji, i tam znalazł żonę, pół-Holenderkę, pół-Jawajkę. „Moja matka wyrosła w środowisku kolonialnym, z piętnem nie w pełni białej skóry” ? wspominała po latach pisarka.

W dzieciństwie Pleijel skazana była na nomadyczne życie. Urodzona w Sztokholmie, mieszkała następnie w Lund, a po rozpadzie małżeństwa rodziców ? w Stanach Zjednoczonych, w New Jersey i Kalifornii. Wątki z biografii autorki w pełni wybrzmiewają w otwarcie autobiograficznych powieściach Pleijel z ostatnich lat: „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” i „Zapach mężczyzny”. Przedstawiona w nich historia dziecka, a potem młodej kobiety, to nie tylko szczera do bólu, intymna opowieść o dojrzewaniu i rozbitej rodzinie, ale też fascynujący obraz powojennych przemian obyczajowych. Pleijel umiejętnie łączy w autobiograficznym cyklu to, co jednostkowe, z tym, co uniwersalne. Krytycy i czytelnicy widzą w niej wybitną kronikarkę kobiecego doświadczenia.

Mieszka w Sztokholmie. Z Polską łączą ją związki rodzinne ? od 1982 roku jest żoną wybitnego szwedzkiego dziennikarza i reportażysty pochodzenia polskiego, Macieja Zaremby Bielawskiego. Wraz z nim tłumaczyła poezje Zbigniewa Herberta, zasiada w jury nagrody jego imienia. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Simon Stranger ? pisarz norweski, autor powieści i książek dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu „Leksykon światła i mroku”.

W ojczyźnie autora premiera książki przed dwoma laty była wydarzeniem literackim, tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem, otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 22 krajów. Punktem wyjścia dla opowieści była prawdziwa historia. Jej urywki autor słyszał w czasie spotkań rodzinnych. W książce stworzył swoisty portret podwójny: młodego mężczyzny, jednego z najbardziej znienawidzonych i brutalnych norweskich kolaborantów w czasach okupacji niemieckiej, i żydowskiej rodziny ocalałej z Holokaustu, która po wojnie zamieszkała w jego domu w Trondheim ? niemym świadku zdarzeń. Opowieść o Zagładzie i roli, jaką odegrali w niej Norwegowie, pisarz ujął w formę leksykonu. Zamiast przedstawić historię chronologicznie, skupił się na tym, co dla niego w tej opowieści było najważniejsze. Wyróżnił słowa, którym nadał treść i moc. Pomimo pozornie patchworkowej narracji, wątki w książce łączą się i wzajemnie komentują.

Simon Stranger urodził się w 1976 roku w rodzinie o tradycjach literackich. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Oslo. Mieszka w Norwegii. Więcej o autorze na stronie festiwalu.

Chigozie Obioma ? nigeryjski pisarz zaliczany do światowej czołówki literackiej. Tłumaczony na blisko 30 języków. Najważniejszy, obok Chimamandy Ngozie Adichie, gwiazdor młodej prozy z Nigerii.

Finalista Nagrody Bookera za powieści „Rybacy” oraz „An Orchestra of Minorities” (polskie wydanie w przygotowaniu). Mieszka w USA, wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebrasca.

Jako dziecko chłonął klasykę literatury europejskiej, ściąganą z półek domowej biblioteczki. Zaczynał od Szekspira, przez kilka miesięcy odwiedzał bibliotekę szkolną i po kawałku czytał ?Odyseję? Homera. Echa tej fascynacji można wyczytać z jego nowej powieści. Bohater „An Orchestra of Minorities” ? afrykański hodowca kur, 26-letni Chinonso porzuca ojcowiznę i ulubione zwierzęta, by wyruszyć w podróż do Europy, gdzie ma nadzieję zdobyć majątek i zasłużyć na uznanie rodziny kobiety, którą kocha. Współczesny Odys jest nielegalnym imigrantem, podróżuje szlakiem kontrolowanym przez przemytników i oszustów. Za swoje marzenia zapłaci wysoką cenę. Uchodźstwo staje się w tej opowieści metaforą naszych czasów ? ery nierówności i braku przynależności.

Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków ? igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. W swoim pisarstwie wiąże współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje też eseje w brytyjskiej prasie. Więcej o autorze na stronie festiwalu.

Carolyn Steel ? brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości. Autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie.

Magazyn „The Ecologist” uznał ją za jeden z najważniejszych umysłów XXI wieku. Wykładowczyni, prezenterka BBC, spikerka serii TED. Profesor Carolyn Steel uważa, że wspólny posiłek to podstawa lepszej ekonomii i metafora zdrowej wspólnoty. Z wykształcenia jest architektką, specjalizującą się w codziennym funkcjonowaniu miast i relacji ich mieszkańców. Ukuła termin „Sitopia” na określenie świata zdefiniowanego przez myślenie o jedzeniu, mechanizmy produkowania i dystrybucji żywności.

Carolyn Steel patrzy na świat przez filtr jedzenia, badając, jak żywność kształtuje nasze relacje, codzienność, hierarchię społeczną. Szuka także związku pomiędzy dobrym jedzeniem i dobrym życiem.

W pierwszej głośnej książce „The Hungry City: How Food Shapes Our Lives” kompleksowo ukazała, że technologia produkcji żywności i jej transportu ukształtowała współczesne miasta. W nowej książce „Sitopia: How Food Can Save the World” (polskie wydanie w przygotowaniu) przewiduje oddolną rewolucję. Pokazuje, że jedzenie może stać się wywrotową walutą w nowej, lepszej gospodarce i bardziej zrównoważonym społeczeństwie.

Carolyn Steel pracuje w Wielkiej Brytanii, prowadziła studia architektoniczne, jest wizytującą wykładowczynią uniwersytetów w Cambridge i Wageningen, wykładała m.in. w London School of Economics, współtworzyła projekty architektoniczne związane m.in. z budową miejskich farm żywności. W swych nowatorskich badaniach łączy filozofię, ekonomię, historię idei z obserwacją codzienności. Jest uznawana za jedną z myślicielek proponujących rozwiązania dla największych wyzwań przyszłości. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Jen Gunter ? kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu. Całe życie zawodowe poświęciła trosce o kobiety i ich zdrowie. Pisze o seksie, seksualności i nauce.

Prowadzi bloga, twittuje, nagrywa filmy, jej seria edukacyjna „Jensplaining” była przebojem telewizji CBC w Kanadzie. Nazywana jest naczelną ginekolożką Internetu, a także pogromczynią fake-newsów. Zwalcza celebryctwo w nauce. Wierzy, że publikowanie sprawdzonych, wiarygodnych informacji o seksualności i naszych ciałach tworzy lepszy Internet jako bazę wiedzy, z której można czerpać niezależność i siłę.

Jako matka dwojga dzieci i lekarka doświadczyła trudności w odróżnianiu faktów od nonsensów i w znajdowaniu wiarygodnych treści w sieci. Na co dzień w gabinecie musi prostować dezinformacje, które jej pacjentki znajdują w wyszukiwarkach.

Pracuje i publikuje naukowo, ale jest także autorką wielu tekstów popularyzujących wiedzę o zdrowiu, prowadzi stałą kolumnę w „The New York Times”, jej artykuły ukazują się także m.in. w „USA Today” i „Self”.

W najnowszej książce zatytułowanej „Biblia waginy” Jen Gunter napisała wszystko, co kobiety i mężczyźni powinni wiedzieć o drogach rodnych. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Matilda Gustavsson ? szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej.

Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 roku w dzienniku „Dagens Nyheter” wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Reporterka odebrała Grand Prize For Journalism ? najważniejsze wyróżnienie dziennikarskie w Szwecji.

Jej reportaż był wstrząsem dla całego kraju ? odsłonił mechanizmy rządzące relacjami wielu słynnych i uznanych osobistości. Rozwijająca wątki z reportażu książka Matildy Gustavsson „Klub” (premiera polska we wrześniu) ukazała się w Szwecji w 2019 roku i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków.

Ale i wcześniej Gustavsson uchodziła za jedno z najlepszych piór dziennikarskich Szwecji. Jej teksty łączą wiarygodność i warsztatową perfekcję ze zdolnością do budowania porywających narracji. Już w 2016 roku Stowarzyszenie Wydawców Szwedzkich wyróżniło ją nagrodą „The Golden Pen”. Nagradzano ją również za pogłębione portrety istotnych postaci szwedzkiego życia publicznego, które publikuje w cotygodniowym magazynie „Dagens Nyheter”. Więcej o autorce na stronie festiwalu.

Big Book Festival odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia