Dzień Batmana – w sobotę na całym świecie obchodzone jest święto fanów Mrocznego Rycerza

18 września 2021

W sobotę 18 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Batmana, czyli święto fanów i sprzedawców komiksów o Mrocznym Rycerzu. Choć superbohater jest obecny w wielu mediach, to dobry moment, by sięgnąć do jego korzeni i przeczytać jeden z komiksów, w których występuje.

Batman stał się prawdziwą ikoną popkultury, znany jest na całej Ziemi. Postać ta już od 1939 roku, gdy pojawiła się na kartach magazynu „Detective Comics”, pobudza wyobraźnię nie tylko czytelników jego przygód, ale też szerokiego grona pisarzy i artystów. Elastyczność świata Mrocznego Rycerza pozwala bowiem na niezliczone interpretacje mitu bohatera walczącego – pod wpływem osobistej tragedii – z niesprawiedliwością.

Scenarzysta pierwszych opowieści o Batmanie, Bill Finger, przyznał, że na stworzenie bohatera wpływ miały postacie z pulpowych magazynów, jak Zorro, Cień czy Phantom Detective. Rysownik Bob Kane twierdził z kolei, że Mroczny Rycerz zainspirowany został sukcesami Supermana. To jednak nie inspiracje ani moment powstania zaważyły na wyjątkowej pozycji Batmana na rynku komiksów.

Badacze ustalili, że stało się tak za sprawą historii narodzin zamaskowanego mściciela, dodanej do jednej z historii. Dwie plansze włączone bezceremonialnie do dłuższej opowieści o walce bohatera ze Sterowcem Zagłady uznaje się za jeden z ważniejszych momentów w historii amerykańskiego komiksu. „Dały psychologiczną głębię bohaterowi, usprawiedliwiły jego ponury charakter, a jednocześnie, poprzez ukazanie załamanego, płaczącego i modlącego się chłopca, złagodziły jego wizerunek” – twierdzi badacz komiksów Les Daniels.

Dziś Batman to prawdziwa instytucja w popkulturze przynosząca DC Comics krociowe zyski. W 2013 roku amerykańskie wydawnictwo ustanowiło na cześć superbohatera Dzień Batmana, który na całym świecie jest okazją do świętowania fenomenu Mrocznego Rycerza. W tym roku wydarzenie to przypada w sobotę 18 września. DC Comics zachęca, by tego dnia sięgnąć po któryś z komiksów opowiadających o przygodach Batmana, ale można też obejrzeć film czy serial lub poczytać książkę.

Polski wydawca Mrocznego Rycerza, oficyna Egmont, celebruje tegoroczne święto Batmana, oddając w ręce fanów trzy nowe albumy komiksowe.

7 września na polskim rynku ukazał się „Batman/Fortnite: Punkt Zerowy” nawiązujący do popularnej gry. Poza komiksową opowieścią, w której Batman zostaje wciągnięty do nieznanego świata i musi znaleźć sposób ucieczki z niekończącej się pętli chaosu i walki, album zawiera specjalny bonusowy kod odblokowujący w „Fortnite” siedem cyfrowych przedmiotów związanych ze światem DC.

14 września Mroczny Rycerz ruszył na wojnę z globalną przestępczością w albumie „Batman: Świat”. To pierwsza antologia, w której wydarzenia rozgrywają się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii. Komiksy stworzyli twórcy z całego świata – każdy zespół odpowiadał za historię rozgrywającą się w rodzimym kraju. Twórcy odpowiadający za osadzoną w Polsce opowieść z Batmanem to Piotr Kowalski (rysunki) i Tomasz Kołodziejczak (scenariusz).

29 września ukaże się pierwszy tom serii „Batman: Death Metal”, który pokaże czytelnikom, co stało się z bohaterami po przegranej bitwie o losy multiwersum. Komiks autorstwa Scotta Snydera i Grega Capullo wzbogacony zostanie dodatkowymi materiałami autorstwa takich scenarzystów jak: James Tynion IV, Daniel Warren Johnson czy Garth Ennis.

Oczywiście warto też sięgnąć po klasyczne opowieści o Batmanie, które na stałe zapisały się w kanonie komiksów superbohaterskich. Z tytułów dostępnych na polskim rynku zdecydowanie należy przeczytać „Zabójczy żart”, „Powrót Mrocznego Rycerza”, „Długie Halloween”, „Mroczne zwycięstwo”, „Rok pierwszy” czy „Azyl Arkham”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

[am]
Wypowiedź Lee Danielsa pochodzi ze wstępu do komiksu „Batman. Najlepsze opowieści” w tłum. Tomasza Sidorkiewicza.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia