Druga Noc Opowiadań Iberyjskich we Wrocławiu

10 czerwca 2019


Już drugi rok z rzędu Towarzystwo Aktywnej Komunikacji zaprasza do Wrocławia na klimatyczne, plenerowe spotkanie z literaturą pod nazwą Noc Opowiadań Iberyjskich. Czerwcowe wydarzenie stanowi zapowiedź 15. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się w październiku.

W sobotni wieczór (22 czerwca 2019 od 18:00) wrocławski Zaułek Solny zmieni się w żywy cytat z innej rzeczywistości. Pod wpływem inspiracji zdjęciami najlepszych południowoamerykańskich fotografików przed Księgarnią Hiszpańską odtworzone zostaną fragmenty życia codziennego na zachodnich krańcach Europy i w Ameryce Południowej. Zajrzymy pod kołdry i do garnków postaci literackich pochodzących z tekstów m.in. Rosy Montero, Mariny Mayoral czy Clarice Lispector.

Prezentowane w formie słowno-muzycznej inscenizacji (w reż. Katarzyny Dudzic-Grabińskiej) fragmenty prozy opowiadać będą o miłości, jedzeniu, smutku i śmierci, o rozczarowaniach, wściekłości, buncie ? o życiu w miejscach pozornie egzotycznych, o doświadczeniach nieprzeciętnych, lecz uniwersalnych, rozpoznawalnych i zrozumiałych wszędzie. Na tę kilkugodzinną wyprawę w głąb iberyjskiego świata wyruszymy prowadzeni głosami Justyny Szafran i Błażeja Wójcika, artystów związanych z Teatrem Muzycznym Capitol, oraz Karoliny Gorzkowskiej, pochodzącej z Wrocławia aktorki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Literaturze towarzyszyć będzie elektroniczna muzyka Michała Ziółkowskiego ? młodego, nagradzanego kompozytora związanego z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Za dobór tekstów odpowiada wrocławski tłumacz i poeta, laureat m.in. Nagrody Kościelskich, Marcin Kurek.

Noc Opowiadań Iberyjskich odbędzie się 22 czerwca w Zaułku Solnym przed Księgarnią Hiszpańską Elite przy ul. Szajnochy 5 we Wrocławiu. Wydarzenie potrwa od godz. 18:00 do 22:00. Wstęp jest bezpłatny.

Druga Noc Opowiadań Iberyjskich jest wydarzeniem towarzyszącym 15. Międzynarodowemu Festiwalowi Opowiadania, który odbędzie się w dniach 4?6 października. To wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.

Podczas 15. edycji festiwalu odbędą się konkurs na opowiadanie i konkurs na najlepszy przekład, prezentacje literackie z udziałem autorów z Polski i m.in. Korei Południowej, Norwegii, Turcji, Izraela i Czech, przegląd adaptacji filmowych, panele dyskusyjne i adaptacje sceniczne, warsztaty we wrocławskich bibliotekach oraz premiera dziewiątego numeru czasopisma „Opowiadanie”.

fot. Piotr Bartos, mat. prasowe MFO

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia