Druga edycja Targów Książki i Mediów Vivelo na PGE Narodowym w Warszawie

12 maja 2024

W dniach od 16 do 19 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbędą się Targi Książki i Mediów Vivelo. Po raz drugi przestrzeń największego stadionu w kraju zostanie podzielona na autorskie strefy, dzięki czemu odwiedzający będą mogli z łatwością zlokalizować ulubionych pisarzy i twórców, udać się na wybrane przez siebie panele i warsztaty.

Targi Książki i Mediów Vivelo to wydarzenie przeznaczone zarówno dla miłośników książki w tradycyjnej formie oraz fanów technologii audio i video, jak również profesjonalistów z branży. Podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji PGE Narodowy odwiedziło blisko 40 tysięcy osób. Można oczekiwać, że druga edycja również będzie cieszyć się dużym powodzeniem.

W ramach targów na największym stadionie w kraju stworzone zostaną specjalne strefy tematyczne, na których spotkamy najpoczytniejszych pisarzy, a także pokazy, warsztaty, panele i prezentacje. Swoją ofertę licznie zaprezentują wiodące wydawnictwa, a także księgarnie, organizacje branżowe, platformy cyfrowe oraz media tradycyjne.

W strefie #Kryminał czytelnicy w towarzystwie pisarzy, profilerów i detektywów będą odkrywali tajemnice, analizowali dowody i zgłębiali mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Strefa będzie połączeniem praktycznej wiedzy z wciągającą rozrywką, a odwiedzający będą mogli doświadczać kryminalnych historii na różne sposoby, m.in. biorąc udział w detektywistycznej grze.

W sobotę 18 maja na czytelników czekać będą Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda. Po godzinnej rozmowie na Scenie Głównej oboje znajdą czas na podpisywanie swoich książek. Natomiast Wojciech Chmielarz opowie o tym, dlaczego ludzie chcą czytać kryminały i dlaczego zło ujawnia się tam, gdzie się kompletnie nie spodziewamy. W sprzedaży przedpremierowej dostępna ma być najnowsza powieść autora – „Zbędni”. Swoją obecność potwierdzili również: Katarzyna Puzyńska – twórczyni sagi o policjantach z Lipowa, Max Czornyj – autor serii o komisarzu Eryku Deryle, Radomir Wit – autor książki „Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie”, a także Marcel Moss i dr Zbigniew Nowak. Gościem będzie też Magda Stachula – specjalistka od domestic noir, autorka książki „Idealna”. Podczas spotkania scenarzysta Krzysztof Gureczny wyjaśni, czym thriller „Nieobliczalna” Magdy Stachuli urzekł filmowców, że zdecydowali się na przeniesienie go na ekran.

Podczas czterech dni trwania targów odwiedzający będą mieli możliwość spotkania się także z takimi autorami jak: Katarzyna Nosowska, prof. Jerzy Bralczyk, Beata Chomątowska, Maciej Orłoś, Janusz L. Wiśniewski, Artur Andrus, Kazimiera Szczuka, Radosław Piwowarski, Feliks Falk, Sławomir Koper, Ałbena Grabowska, Anna Rozenberg, Jakub Małecki, Ryszard Ćwirlej, Emilia Dziubak, Agata Passent czy Cezary Harasimowicz. Polecamy również spotkanie autorskie z naszym redaktorem, pisarzem Mariuszem Wojteczkiem.

Na PGE Narodowym nie zabraknie również zagranicznych gości. Targi odwiedzi m.in. Terry Hayes – scenarzysta filmów „Plan lotu” z Jodie Foster, „Z piekła Rodem” z Johnnym Deppem czy „Godzina zemsty” z Melem Gibsonem i autor powieści „Pielgrzym”. Przyleci także brytyjski mistrz pulpowej grozy, czyli Graham Masterton. Miłośników humorystycznych kryminałów z pewnością ucieszy wizyta fińskiego pisarza Anttiego Tuomainena, do Warszawy zawita również jego rodak, Aki Ollikainen, którego dwie książki ukazały się w Polsce nakładem oficyny ArtRage.

Silna reprezentacja fińska to nie przypadek. Gościem Honorowym 2. edycji targów jest Finlandia. Odwiedzający będą mogli lepiej poznać kulturę, zobaczyć elementy codziennego życia Finów, wejść do pokoju Muminków, zagrać w Mölkky czy porozmawiać z Päivi Laine – ambasador Finlandii. Zaplanowano wiele spotkań z pisarzami, z założycielami fińskiej wioski Kalevala oraz Janne Ahonenem – mistrzem świata, skoczkiem narciarskim.

Na stadionie spotkacie autorki literatury Young Adult & New Adult, które będą podpisywać książki na płycie głównej. Strefa #LiveCooking to przestrzeń, w której znajdziecie autorów książek kulinarnych. W strefie #Edukacja uczniowie poszerzą swoją wiedzę, a także dowiedzą się, czy można zostać booktokerem jeszcze w liceum i czy osoba niepełnoletnia może wydać książkę. Natomiast w strefie #Psychologia dr Aleksandra Piotrowska poprowadzi wykład na temat rozwoju mózgu nastolatka, Joanna Gutral pochyli się nad pułapkami psychowashingu, a dziennikarka Renata Kim przybliży zagadnienia związane z niebinarnością.

Pełny program oraz listę autorów ułożoną alfabetycznie, jak również listę spotkań na stoiskach wystawców znajdziecie na stronie targów.

Targi Książki i Mediów Vivelo odbywają się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia