Druga edycja Herling-Grudziński Festiwal w Kielcach zapowiedziana na początek września. Znamy szczegóły programu

28 lipca 2022

W dniach od 2 do 6 września w Kielcach odbędzie się druga edycja wydarzenia „Pociąg do literatury” Herling-Grudziński Festiwal. Organizatorzy zapowiadają niemal tydzień wypełniony spotkaniami autorskimi, warsztatami, debatami, a także wycieczkami, rajdami rowerowymi i innymi atrakcjami.

Festiwal literacki po raz kolejny będzie okazją do spotkania się z cenionymi twórcami, wartościową literaturą, a także wzięcia udziału w przeróżnych wydarzeniach i konkursach. W realizację projektu zaangażowane są instytucje i pasjonaci literatury z Kielc i regionu zajmujący się kulturą i edukacją.

„Ten festiwal jest bardzo ważny dla naszego miasta. Po ubiegłorocznym sukcesie tego wydarzenia już wiemy, że musimy kontynuować ten pomysł, wspierać go, ponieważ jest doskonałą promocją miasta. Festiwal ma wymiar ogólnopolski, ściąga do Kielc wyjątkowych gości, dlatego zachęcamy wszystkich do wsiadania do 'Pociągu do literatury’ i wspólnej przejażdżki” – powiedział podczas konferencji zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Jak ujawniono, „Pociąg do literatury” podzielony zostanie na kilka stref, żeby każdy – od najmłodszego do najstarszego – mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród nich będzie Strefa Spotkań z Autorami. „Zaprosiliśmy w tym roku niezwykłych gości. Wśród nich Andrzej Stasiuk, Agata Passent, Anita Werner, Michał Kołodziejczyk, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Anna Kańtoch, Grzegorz Kozera i wielu innych. Ponieważ czytamy zarówno kryminały, jak i literaturę piękną, każdy z nas jest inny i wybiera sobie to, co jest dla niego interesujące. A my chcemy zachęcić do sięgania po książkę” – skomentowała Anna Żmudzińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Konferencja prasowa, podczas której ogłoszono program festiwalu (fot. Herling-Grudziński Festiwal).

Warto też zwrócić uwagę na Strefę Dyskusji. „Dla mnie osobiście bardzo ważne są dwie – poświęcone Jerzemu Pilchowi, patronowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Jeden panel dotyczy postrzegania pisarzy wczoraj i dziś. W dyskusji weźmie udział Kinga Strzelecka-Pilch – żona jednego z ostatnich zawodowych pisarzy, Jerzy Baczyński – redaktor naczelny tygodnika 'Polityka’, wiceprezydentka Kielc Agata Wojda i czekamy jeszcze na decyzję jednego z profesorów. Mówić będziemy o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa pisarz. Ale Jerzy Pilch to także miłośnik futbolu, kochał Cracovię, mimo że wówczas przegrywała. Dr Bartłomiej Zapała będzie rozmawiał o metafizyce futbolu z Wojciechem Kuczokiem – pisarzem i miłośnikiem sportu, Stefanem Szczepłkiem – dziennikarzem sportowym i komentatorem piłki nożnej, Przemysławem Stańkiem – rzecznikiem prasowym klubu Cracovia, a także Arturem Fortuną – statystykiem. Będzie też reprezentant klubu Korona Kielce” – dodała Żmudzińska.

Strefa Dla Tych, Co Ich Nosi to propozycja dla osób, które nie lubią siedzieć w miejscu. Będą one mogły wziąć udział w wycieczkach, piknikach albo grze miejskiej „Na tropie świętokrzyskich literatów”. Ze stacji Kielce odjedzie też rajd rowerowy do Ciekot. Oprócz tego w dniach 3-4 września odbędą się targi książki na ul. Sienkiewicza. „Większość festiwalowych wydarzeń skupi się wokół Placu Artystów, a także Parku Miejskiego i Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Mamy nadzieję, że te lokalizacje zachęcą mieszkańców i gości do uczestnictwa w festiwalu” – dodała Ewa Chabielska, szefowa Wzgórza Zamkowego.

Nie zabraknie też propozycji dla młodszych odbiorców w Dziecięcej Strefie Edukacji. Dla uczniów przygotowano szereg warsztatów i lekcji w plenerze, a także pokazów popularnonaukowych. „Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na spotkania z profesorem Pytalskim oraz znanym fizykiem i popularyzatorem nauki dr Tomaszem Rożkiem” – powiedziała Daria Dyktyńska, dyrektorka tej instytucji.

Wprawdzie impreza rozpocznie się 2 września, ale „Pociąg do literatury” w pewnym sensie już ruszył, a to za sprawą kilku konkursów, których rozstrzygnięcie zaplanowało w dniach festiwalu. Jednym z nich jest konkurs literacki na najlepszy felieton o „Brzytwę Pilcha”. Adresowany jest do wszystkich, którzy patrzą krytycznie na otaczającą nas rzeczywistość, potrafią pisać krótko, efektownie, żartobliwie, ale nie obraźliwie. Prace należy przesyłać do 16 sierpnia na adres: biblioteka@mbp.kielce.pl. Nagroda główna wynosi 5 tysięcy złotych, dodatkowo zwycięski felieton zostanie opublikowany na łamach tygodnika „Polityka”. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Znajdziemy tam również program festiwalu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia