Drotkiewicz, Szczygieł i Varga w Kinie Muranów porozmawiają o „Porwaniu Michela Houellebecqa”

10 września 2014

porwanie-michela-houellebecqa-debata
W czwartek 18 września w warszawskim kinie Muranów odbędzie się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Porwanie Michela Houellebecqa”. Po seansie zaplanowano inspirowaną filmem debatę, którą poprowadzi Dominika Sitnicka z „Magazynu Kulturalnego”.

Naturalnym pomysłem na debatę wokół filmu „Porwanie Michela Houellebecqa” byłoby zaproszenie literaturoznawców i publicystów, którzy dyskutowaliby raz jeszcze o twórczości Houellebecqa. Organizatorzy spotkanie chcieli jednak skupić się na trochę innym aspekcie tego przedsięwzięcia, a mianowicie na samej sylwetce uznanego autora jako osoby publicznej. Wraz z zaproszonymi do debaty gośćmi będziemy mogli zastanowić się, co to właściwie znaczy być popularnym pisarzem/pisarką i co tę popularność im przynosi? Sprzedawanie książek w wysokich nakładach, zdobywanie prestiżowych nagród, kształtowanie opinii publicznej? A może angażowanie się w działalność niezwiązaną bezpośrednio z literaturą? Czym różni się popularność pisarska od popularności aktorów, czy muzyków? Czy istnieje coś takiego jak niepisany etos działalności publicznej pisarza/pisarki? Czy jest on tożsamy z inteligenckim etosem? Czy to krępujący twórczość relikt przeszłości? Na czym polega różnica między „piszącymi aktorami” a „grywającymi w filmach pisarzami”? Jaka jest właściwie pozycja pisarza/pisarki we współczesnej rzeczywistości medialnej? Co to znaczy być rozpoznawalnym pisarzem/pisarką w kraju, gdzie statystyczny obywatel czyta pół książki rocznie?

W debacie inspirowanej filmem „Porwanie Michela Houellebecqa” udział wezmą Agnieszka Drotkiewicz, Mariusz Szczygieł oraz Krzysztof Varga. Przedpremierowy pokaz filmu połączony z debatą zaplanowano na 18 września na godzinę 18:30 w warszawskim kinie Muranów.

„Porwanie Michela Houellebecqa” to paradokumentalna komedia Guillaume?a Niclouxa inspirowana pamiętnym doniesieniem medialnym z 2011 roku. W środku trasy promocyjnej swojej nowej książki „Mapa i terytorium” jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy, Michel Houellebecq, zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że został porwany przez Al Qaedę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film „Porwanie Michela Houellebecqa” ma rzekomo pokazywać, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

W „Porwaniu Michela Houellebecqa” tytułową postać gra? sam Houellebecq, który nie szczędzi nam swoich kontrowersyjnych poglądów, również na temat Polski i Polaków. Film trafi do dystrybucji w polskich kinach 26 września 2014.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Porwania Michela Houellebecqa”:

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia