„Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy”. Trzydniowy festiwal w Bibliotece Wolność w Łodzi

13 lipca 2022

W czwartek 14 lipca w Bibliotece Wolność w Łodzi rozpoczyna się trzydniowy festiwal „Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy”. Z czytelnikami spotkają się przedstawiciele polskiej i ukraińskiej sceny literackiej, przewidziano też m.in. warsztaty, koncerty i spacer.

Jak informuje Biblioteka Miejska w Łodzi, „Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to trzydniowy festiwal integrujący polskich literatów z przyjaciółmi ze wschodu – pisarzami ukraińskimi. „W wyniku wojny w Ukrainie do Polski przybyła duża grupa uchodźców, z czego większość trafiła do dużych ośrodków miejskich, takich jak Łódź. Lokalne instytucje kultury natychmiast zareagowały na sytuację, rozszerzając swoją ofertę o działania skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Istnieje potrzeba rozszerzania tych działań o kolejne grupy, przede wszystkim osoby dorosłe” – czytamy w komunikacie. Służyć temu ma właśnie organizowana przez bibliotekę impreza.

Na festiwal składają się spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami ukraińskimi, prowadzone przez polskich pisarzy i intelektualistów, którym szczególnie bliska jest kultura naszych wschodnich sąsiadów. Pierwszym gościem (w czwartek o godz. 17:10) będzie Krystyna Kurczab-Redlich, polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii, autorka m.in. reportażowej książki „Pandrioszka”, która doczekała się niedawno wznowienia, a także głośnej biografii Władimira Putina „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”.

Czytelników czeka też spotkanie z Oksaną Zabużko (w piątek o godz. 18:00), ukraińską pisarką, poetką i eseistką, której międzynarodową sławę i uznanie przyniosła książka „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Po niej na scenie biblioteki (w piątek o godz. 20:00) pojawi się Natalia Śniadanko, pisarka z Ukrainy, autorka m.in. powieści „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” i tłumaczka na ukraiński utworów Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza i Jana Brzechwy. Natalii Śniadanko towarzyszyć będzie Ziemowit Szczerek, dziennikarz i prozaik, autor m.in. książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” czy „Tatuaż z tryzubem”.

W ostatni dzień festiwalu czekają nas dwa literackie duety. Najpierw (w sobotę o godz. 18:00) przewidziano spotkanie z Sofiją Andruchowycz, ukraińską pisarką, tłumaczką oraz publicystką, autorką książek „Lato Mileny”, „Starzy ludzie” czy „Kobiety ich mężczyzn”, oraz Martyną Bundą, polską dziennikarką i pisarką, która za debiutancką powieść „Nieczułość” otrzymała m.in. Nagrodę Literacką „Gryfia” oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Potem (w sobotę o godz. 20:00) na scenie zagoszczą Natalia Belczenko, ukraińska poetka i tłumaczka, oraz Maciej Robert, polski poeta, krytyk literacki i filmowy, za swoją twórczość nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.

Oprócz spotkań organizatorzy zapowiadają koncert muzyki ukraińskiej, spacer z przewodnikiem szlakiem międzykulturowej Łodzi, warsztaty dla dzieci oraz bezpłatną sesję portretową dla imigrantów. Biblioteka informuje, że wydarzenia główne odbywać się będą w godzinach wieczornych i późnowieczornych, czemu sprzyjać ma czas festiwalu – początek lata, kiedy dni są najdłuższe, a wieczory i noce ciepłe.

Wszystkie punkty programu będą tłumaczone na język ukraiński oraz transmitowane w mediach społecznościowych. Szczegóły na temat festiwalu znaleźć można tutaj.

[edm]
fot. Biblioteka Wolność w Łodzi

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia