banner ad

Demonstracja Literacka z okazji setnej rocznicy urodzin Bohumila Hrabala

31 marca 2014

hrabal-demonstracja
Kraków obchodzi setne urodziny Bohumila Hrabala. Z tej okazji Czuły Barbarzyńca, Czeskie Centrum, Teatr Barakah i Konfederacka 4 zapraszają na Demonstrację Literacką „Hrabal/100”.

Urodzony 28 marca 1914 roku Bohumil Hrabal ma dla Czułego Barbarzyńcy znaczenie nieprzeciętne. To właśnie z inspiracji jedną z niezwykłych opowieści czeskiego autora o sile przyjaźni i twórczym eksperymentowaniu umieścili jej tytuł na szyldach dwóch swoich księgarni i klubów w Warszawie i Krakowie, a także zaczęli wydawać swoje książki jako Czuły Barbarzyńca Press.

Program świętowania stulecia urodzin pisarza przedstawia się następująco:

praga-z-hrabalem2 kwietnia, godz. 19.00 – restauracja Konfederacka 4

Premiera książki Tomáša Mazala – „Praga z Hrabalem (oraz podróż śladami pisarza po Czechach i Morawach)” i spotkanie z autorem Tomášem Mazalem oraz tłumaczem książki Jakubem Pacześniakiem. Podróżowanie po tropach Hrabala to idealny sposób na odkrywanie innej strony Pragi, a przewodnik Mazala to nie tylko opowieść o mieście, ale przede wszystkim o tworzeniu, literaturze, przyjaciołach i codziennym życiu Hrabala. Książka została wydana przez wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press.

3 kwietnia, godz. 19.00 – Teatr Barakah, ul. Paulińska 28

Hrabalolodzy Tomáš Mazal oraz Václav Špale zaprezentują spektakl multimedialny „Via Hrabal” poświęcony życiu i twórczości Hrabala. Autorzy przedstawienia znajdują w twórczości i życiu Hrabala inspirację do budowania poetyckiej narracji opartej o kolaż dokumentów, fotografii, refleksji i tekstów pisarza. Obiekty związane z Hrabalem zostaną na oczach widzów zaanimowane oraz zarejestrowane za pomocą kamer. Obrazy powstające przy zapisie wideo będą jednocześnie przenoszone na ekran projekcyjny.

Przedstawienie multimedialne „Via Hrabal” zostanie połączone z wystawą zdjęć Hrabala, grafik, plakatów teatralnych, ilustracji książkowych i okładek książek.

Obchody Roku Hrabala wspierane są finansowo i organizacyjnie przez Czeskie Centrum. Wstęp na obydwa spotkania wolny!

fot. mat. prasowe

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia