Czytam i staję się wolny ? zbliża się 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

19 października 2017


Niepowtarzalny klimat Krakowa, bogaty program towarzyszący, kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury to najlepsza rekomendacja dla jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Już za tydzień rozpoczną się 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Impreza odbędzie się w dniach 26-29 października w EXPO Kraków.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Wolność tę możemy mnożyć, udając się w podróż z bohaterami każdej branej do ręki książki. Możemy przeżywać zdarzenia, sytuacje, emocje, których być może nigdy nie doświadczymy we własnym życiu. Gdy czytamy książkę, nasza wyobraźnia jest niczym nieograniczona, wolna od scenografii, postaci aktorów odgrywających swoje role.

Gościem Honorowym tegorocznych Targów jest Francja. Przez wielu z nas kraj ten kojarzony jest z pięknym Paryżem, malarstwem, winami czy smakowitymi croissantami. To także niezwykle ważny ośrodek kultury, w którym rodziła się wybitna i popularna na całym świecie literatura. Każdy miłośnik książek z pewnością zna publikacje Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Aleksandra Dumasa, Marcela Prousta czy Victora Hugo. Na Targach nie zabraknie również współczesnych klasyków francuskiej literatury. Spotkamy m.in. Erica-Emmanuela Schmitta, Geoffroya de Pennarta oraz słynnego francuskiego rysownika Serge?a Blocha. Program przygotowany na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie jest bardzo bogaty, a wydarzenia towarzyszące będą odbywały się zarówno na Targach w EXPO Kraków, jak i w przestrzeni miejskiej Krakowa.

Wśród licznych autorów zaproszonych do Krakowa swoją obecność potwierdzili m.in.: Katarzyna Bonda, Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Camilla Läckberg, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Nicholas Sparks, Adam Zagajewski i wielu wielu innych. Pełna, na bieżąco aktualizowana lista autorów, którzy pojawią się na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, dostępna jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl.

Od soboty 28 października na terenie Targów pojawi się specjalna Strefa Autorów, w której będzie można otrzymać autografy od twórców oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wielbiciele komiksów również powinni być zadowoleni ? dla nich po raz trzeci zorganizowany zostanie Salon Komiksu, a w nim powiększająca się z każdym rokiem liczba wydawnictw zaprezentuje swoją niezwykle barwną ofertę. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowano Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Dziecięcą Strefę Warsztatową dla maluchów. Bo czytać można w każdym wieku ? nawet jeżeli nie osobiście, to przy aktywnym współudziale rodziców!

Wydarzeniem stanowiącym idealne dopełnienie targów jest Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, który w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Inicjatywa ta popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Jubileusz sprawił, iż kapituła otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń. Laureat otrzyma 30 000 złotych i statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego. Na ostateczny werdykt jury, laudację oraz radość zwycięzcy będziemy musieli poczekać do 26 października. Stałym elementem programu targów są również konkursy na książkę edytorsko doskonałą, najlepszą książkę na jesień, najlepszy podręcznik, skrypt akademicki i wydawnictwo o górach.

W tym roku organizatorzy wydarzenia przygotowali nową, jeszcze bardziej intuicyjną bezpłatną aplikację, zawierającą pełen program, interaktywną mapę stoisk oraz listę autorów. Co należy zrobić, aby mieć całe targi w swoim telefonie? Wystarczy pobrać aplikację o nazwie „Meeting Aplication” z AppStore bądź Sklepu Play. Następnie zeskanować kod QR, który zostanie umieszczony na stronie www.ksiazka.krakow.pl lub wpisać nazwę wydarzenia ? Targi Książki w Krakowie w aplikacji i gotowe!

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie targami i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, organizatorzy wprowadzili szereg dodatkowych udogodnień i atrakcji. Wszyscy chętni mogą za pomocą jednego kliknięcia zakupić bilet on-line. Dodatkowo prowadzona jest przedsprzedaż biletów, które można kupić w punktach InfoKraków na ul. św. Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2. Podobnie jak rok temu przygotowano specjalne busy targowe. Będą kursowały spod Centrum Handlowego M1 do EXPO Kraków. Organizatorzy Targów zachęcają, aby właściciele aut pozostawili je na specjalnie wynajętym parkingu przy M1 i przesiedli się do busów.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie co roku zaskakują swoją bogatą ofertą i potwierdzają, że książki to nie moda trwająca jeden sezon, a niekończąca się opowieść. Cztery dni spędzone w Krakowie to prawdziwa literacka podróż po różnych światach, których twórcami są ulubieni autorzy. Warto udać się w tę podróż między 26 a 29 października!

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia