Czwarta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda

27 sierpnia 2018


Tłum gości uświetni czwartą edycję Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Od 21 do 23 września w stolicy Wielkopolski odbędą się spotkania m.in. z Rachel Abbott i J?rnem Lierem Horstem. To tylko wyimek z programu trzydniowego święta amatorów i profesjonalistów zafascynowanych światem kryminałów.

„Idiom tegorocznej Grandy ? Bohater ? to pojęcie bez dna” ? mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. „Będziemy go z naszymi gośćmi oglądać z każdej strony i rozkładać na czynniki pierwsze. Jak prawdziwi tropiciele zagadek. Bo mamy bohaterów kryminałów. Ale są też nimi pisarze, specjaliści-konsultanci, którzy z nimi współpracują na co dzień, są nimi miasta. Mamy nadzieję, że nasza publiczność wyjdzie z Festiwalu głodna kolejnych wrażeń i jak zawsze zadowolona. Tego ostatniego jesteśmy w sumie pewni ? w tym roku mamy na pokładzie Festiwalu jasnowidza, więc przyszłość nie jest już dla nas zagadką”.

Granda ściąga do Poznania tych, którzy piszą kryminały, tropią przestępców, badają miejsca i okoliczności zbrodni zawodowo czy rozkładają na czynniki pierwsze ciemne strony ludzkiej natury. Oraz stale rosnącą publiczność. Tym razem organizatorki postawiły na prawie 30 polskich pisarzy i reportażystów, by wymienić tylko Katarzynę Bondę, Remigiusza Mroza, Justynę Kopińską, Vincenta V. Severskiego czy Anetę Jadowską. W gronie gości pojawi się też Brytyjka Rachel Abbott i norweski autor kryminałów, były policjant, J?rn Lier Horst. Obok nich spotkamy cały szereg profesjonalistów współpracujących z uniwersytetem SWPS oraz Zakładem Medycyny Sądowej, w tym dra Bogdana Lacha oraz policjantów i byłych więźniów. Nie zabraknie także akcentów kryminalno-kabaretowych oraz wydarzeń dla dzieci i wielkiej gali tegorocznych premier.

W dniach poprzedzających Grandę i w czasie Festiwalu w całym mieście działać będą Stacje Sensacje ? prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Specjalne wydarzenie w swojej siedzibie przygotował m.in. Zakład Medycyny Sądowej oraz Biblioteka Raczyńskich i Biblioteka w Suchym Lesie. Towarzystwo Muzyczne im. Wieniawskiego zaprosi na widowisko „Shelock Holmes morduje skrzypce”, a Liceum nr 1 „Marynka” na spotkania z młodymi pisarzami. Będzie można także wziąć udział w warsztatach pisarskich Maszyny do Pisania i zobaczyć spektakl ASZ Teatru. To tylko część kryminalnych atrakcji, których dopełnieniem będzie czerwona kawa u Brismanów.

Nowym towarzyszem Grandy jest Miasteczko Książek, w którym będzie można zapoznać się z szeroką ofertą wydawniczą, odpocząć w strefie chilloutowej oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację Granda jest bezpłatny. Na wybrane spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Niektóre wskazane w programie punkty z uwagi na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festiwal-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu Grandy na Facebooku: www.facebook.com/festiwalgranda.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia