Częstochowa zaprasza na 7. edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

5 października 2017


Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” w Częstochowie odbywa się już po raz siódmy (16-22 października). W tym roku wydarzenie obfituje we wspaniałych gości z różnych dziedzin sztuki, a wszystko w kontekście literatury i czytania książek.

Wśród literackich gości w programie znajdą się m.in. Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Filip Łobodziński, Maciej Sieńczyk, nominowany do Nagrody Conrada za najlepszy debiut roku, Maryla Szymiczkowa, czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W Częstochowie pojawią się też znani fachowcy od literatury i języka, czyli Jan Miodek i Przemysław Czapliński. Interesującą propozycją jest również salon poezji z twórczością osób z niepełnosprawnością.

Festiwal Czytaj! to doskonała okazja do poznania nowości książkowych, wśród których nie zabraknie publikacji Lutza van Dijka „Cholernie mocna miłość” (porozmawiamy z redaktorką, Joanną Ostrowską), nowości Korporacji Ha!art, czyli powieści Konrada Janczury „Przemytnicy” oraz Macieja Piotra Prusa „Przyducha”. Znajdzie się też miejsce dla publikacji nietypowych, np. „An Wandering Poem” (portugalskiej książki konceptualnej, której prawdopodobnie jedyny egzemplarz w Polce będzie można zobaczyć na żywo).

Ten literacki festiwal w Częstochowie to nie tylko spotkania z autorami, czy dyskusje o książkach. Będzie też dużo działań okołoliterackich. Zaczynamy od instalacji artystycznej i performansu. Pomiędzy spotkaniami z twórcami będzie można obejrzeć wystawy artystyczne, np. kierownika Pracowni Multimediów w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Stefana Parucha, lub studentek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, czy też posłuchać muzyki: z koncertem przyjadą zespoły Henry David’s Gun i November Project. Będziemy mieć też okazję do posłuchania kompozycji powstałych na podstawie literatury Jamesa Joyce’a. Na dużym ekranie obejrzymy krótkie metraże Piotra Dumały, z którym będzie można także porozmawiać o jego książce „Gra w żyletki”. Z kolei Krzychu Niedźwiecki, jak co roku, przygotuje taperkę do adaptacji wybranego dzieła literackiego.

Festiwal Czytaj! udowadnia także, że słowa żyją i można z nimi obcować w działaniu. Dlatego w programie jest dużo miejsca na warsztaty dla aktorów i lektorów z Przemysławem Bluszczem, warsztaty rymowania z AbradAbem, warsztaty typograficzne, introligatorskie, komiksowe, popup bookowe, warsztaty dla dzieci, grę miejską czy Turniej Jednego Wiersza. Festiwalowe pole rywalizacji wypełnią konkursy na recenzję książki i na pasek komiksowy.

Warto też skorzystać z tradycyjnej już wymiany książek. Tegoroczna edycja zakończy się teatralnie, spektaklem lalkowym w wykonaniu Rafała Domagały, który w monodramie „Amor Omnia Vincit” przedstawi życie Hansa Christiana Andersena.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! w Częstochowie trwa przez siedem dni, od 16 do 22 października 2017 roku. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na profilu na Facebooku: facebook.com/Czytaj. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia