Cykl wydarzeń „Przemiana: Kafka w Obrazach” w ramach Festiwalu Conrada
W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki krakowski Festiwal Conrada wzbogacony zostanie o wydarzenia poświęcone współczesnej recepcji dzieła klasyka literatury międzywojennej. Kafka to jeden z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych, przez całe życie związany z Pragą, która stara się o tytuł Miasta Literatury UNESCO i której starania oficjalnie popiera obecny w tym gronie od 2013 roku Kraków.
Cykl „Przemiana: Kafka w Obrazach” rozumieć można jako twórcze rozwinięcie myśli praskiego mistrza hiperboli na obszar mediów audiowizualnych. Program wydarzeń obejmie wystawę powieści graficznych powstałych na bazie „Zamku” i „Procesu”, spektakl teatru lalkowego, koncert czeskiego zespołu Kafka Band oraz cykl filmowy.
Od 22 października do 13 listopada 2014 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12) można będzie obejrzeć wystawę „K: KafKa w KomiKsie”. Wystawa obejmuje rysunki i obiekty powstałe w oparciu o książki i biografię Franza Kafki. Na wystawie można będzie obejrzeć fragmenty komiksowych interpretacji „Procesu”, w opracowaniu kuratora wystawy Davida Zane Mairowitza i francuskiej rysowniczki Chantal Montpellier, a także komiksowe interpretacje „Zamku”, które są efektem współpracy z czeskim artystą Jaromirem 99. Autorem rysunków do biograficznej opowieści o autorze „Ameryki” jest nowojorski twórca Robert Crumb.
Przygotowana przez Literaturhaus w Stuttgarcie wystawa została w tym roku wyróżniona nagrodą European Design Awards. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 października o godzinie 17:00. Po wernisażu zaplanowano spotkanie z kuratorami wystawy Davidem Mairowitzem i Małgorzatą Żerwe.
23 października o 19:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystawiony zostanie spektakl teatru Thalia Kompagnons z Norymbergi „Zamek Kafkl. Gierki o władzę”. Artyści, inscenizując wybrane fragmenty „Zamku” w teatrze lalkowym, znaleźli dla niedokończonej powieści praskiego autora idealną formę. Niewielkie drewniane figury doskonale odzwierciedlają kafkowskie postaci i ich ciągłą walkę z przeciwnościami losu, z piętrzącymi się przeszkodami czy rozgrywanymi przez nich samych intrygami. W „Aforyzmach z Zürau” Kafka zaleca żeby nie wychodzić z domu, tylko pozostać przy stole i być posłusznym. W norymberskim spektaklu sceną, na której rozgrywa się historia geometry K., jest kuchenny stół. Cena biletów na spektakl: 25zł. Bilety dostępne tutaj.
26 października o 19:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpi zespół Kafka Band. Muzyka grupy to dźwiękowa narracja o losach geometry K. Zespół tworzą: pisarz Jaroslav Rudiš, grafik oraz muzyk Jaromir 99, a także inni znakomici czescy artyści. Ich muzyka, podobnie jak proza autora „Zamku”, jest mroczna i gęsta, subtelna, pełna niuansów, ale jednocześnie ostra i surowa. Podczas koncertu atmosferę dodatkowo budują wizualizacje przygotowane przez VJ Clada, dla których inspiracją były rysunki Jaromira 99 z jego Kafkowskiego komiksu. Cena biletu: 25 zł. Bilety dostępne tutaj.
24 października o godz. 21:30 w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu „Zamek” w reżyserii Michaela Hanekego. 25 października widzowie obejrzą natomiast cykl „Franz Kafka – Zestaw Filmów krótkometrażowych”. Bilety w cenach 12zł i 15zł do nabycia w Kinie pod Baranami.
Cykl „Przemiana: Kafka w Obrazach” odbędzie się w ramach zaplanowanego w dniach od 20 do 26 października Festiwalu Conrada. Festiwal to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. W tym roku udział w imprezie zapowiedzieli Boris Akunin, Paul Auster, Jaume Cabré i John Banville.
TweetKategoria: wydarzenia