banner ad

Cykl spotkań ukraińskiego pisarza Serhija Żadana z polską publicznością

17 sierpnia 2022

Od 17 do 20 sierpnia ukraiński pisarz Serhij Żadan będzie podróżował po Polsce. Autor m.in. powieści „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży” i „Internat” spotka się z czytelnikami. Podczas wydarzeń prowadzona też będzie zbiórka środków na obronę Charkowa.

Przed rozpoczęciem cyklu spotkań, we wtorek 16 sierpnia, Serhij Żadan otrzymał na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z nagród Stowarzyszenia Forum Dialogu i Współpracy Polska-Litwa oraz Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia. Z kolei w środę 17 sierpnia pisarz odwiedził redakcję „Gazety Wyborczej”, gdzie wręczono mu przyznany w maju tytuł Człowieka Roku 2022.

Cykl spotkań rozpocznie się w środę o godz. 19:00. Żadan będzie gościem wydarzenia organizowanego przez Wydawnictwo Czarne na scenie plenerowej na Placu Defilad w Warszawie. Prezentację autora poprowadzi Marek Radziwon, sekretarz Fundacji Nagrody Literackiej Nike.

W czwartek 18 sierpnia o godz. 18:00 w Pałacu Potockich Żadan spotka się z publicznością z Krakowa. Wydarzenie współorganizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe poprowadzi Małgorzata Nocuń.

Z kolei w sobotę 20 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się rozmowa w lubelskim klasztorze O.O. Dominikanów. Serhija Żadana powita w imieniu czytelników Paweł Krysiak, naczelny „Gazety Wyborczej Lublin”.

W ramach pobytu w Polsce Serhij Żadan będzie opowiadał nie tylko o swoich książkach, ale też o bieżącej sytuacji w walczącej Ukrainie. Autor mieszka w Charkowie, gdzie od początku wojny angażuje się w obronę miasta i pomoc jego mieszkańcom. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Czarnia trwa specjalna zbiórka na samochody niezbędne służbom ratowniczym walczącego Charkowa. Pieniądze będzie można także wpłacać podczas spotkań z Żadanem w Warszawie, Krakowie i Lublinie. W tym ostatnim miejscu głównym kwestującym będzie Andrzej Stasiuk.

Serhij Żadan znany jest polskim czytelnikom nie tylko jako poeta, pisarz i tłumacz, ale także jako aktywista i lider punkowego zespołu Żadan i Psy. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia” i „Antena” oraz powieści: „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”. Żadan jest laureatem m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz wielu innych wyróżnień. W 2022 roku Polska Akademia Nauk zgłosiła go do literackiej Nagrody Nobla.

[am]
fot. Venzz/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia