Cykl spotkań filmowych poświęconych Jackowi Kerouacowi w Teatrze Barakah w Krakowie

26 września 2022

W czwartek 6 października w Teatrze Barakah w Krakowie rozpocznie się cykl spotkań filmowych poświęconych Jackowi Kerouacowi. Okazja ku temu jest szczególna – w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin autora powieści „W drodze”.

Najsłynniejszy pisarz Beat Generation, poeta, artysta, podróżnik, głos Ameryki nie tylko z artystycznych kawiarni, ale i robotniczych barów, ulic, dworców czy pociągów towarowych, w których na gapę podróżował wzdłuż i wszerz kraju, bo „droga to życie”. Jack Kerouac urodził się 100 lat temu. To powód do świętowania na całym świecie. W Krakowie świętować będzie można podczas sześciu spotkań filmowych, które odbędą się w Teatrze Barakah.

Podczas seansów zostaną pokazane dokumenty, filmy fabularne, długie i krótkie metraże. To jednak nie wszystko. Przewidziano też miniwykłady i dyskusje, nie może też zabraknąć jazzu. Dla tych, którzy nie znają Jacka Kerouaca, spotkania będą okazja, żeby go poznać, pozostali z pewnością odkryją pisarza na nowo. Za organizację, prowadzenie i przygotowanie pokazów odpowiada Anna Wyrwik.

„Tematyką Beat Generation zajmuję się od kilkunastu lat. Napisałam o nich wiele artykułów, licencjat, magisterkę i prawie doktorat. Wielokrotnie byłam w Stanach Zjednoczonych, gdzie śladów Jack Kerouaca szukałam w archiwach, bibliotekach, księgarniach i zakątkach miast. Posiadam wiele materiałów, które z radością wam pokażę, i trochę wiedzy, którą się podzielę. Dzięki kontaktom z beatnikowską społecznością zaprezentuję wam filmy, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce, oraz takie, których szukać można, ale szansa jest jeden na sto” – zaprasza organizatorka.

Poniżej prezentujemy program spotkań filmowych z Jackiem Kerouakiem:

6 października 2022 | 19:00
Dokument o Jacku Kerouacu – „On the Road with Jack Kerouac: King of the Beats”, reż. John Antonelli
Zaczniemy biografią pisarza. W jednym z najlepszych dokumentów o nim są archiwalne materiały, fabularyzowana historia i wypowiedzi jego przyjaciół, w tym wielu pisarzy i poetów Beat Generation.

13 października 2022 | 19:00
New American Cinema – „Działa wśród drzew” (oryg. „Guns of the Trees”), reż. Jonas Mekas / film z polskimi napisami
Jona Mekas też urodził się 100 lat temu. Jego filmowy styl porównywany jest do stylu pisarskiego Kerouaca, a jeden z krytyków nazwał „Działa wśród drzew” „jednym z najbardziej osobistych i odkrywczych filmów bitnikowskiej awangardy”.

20 października 2022 | 19:00
Pull My Daisy – „Pull My Daisy”, reż. Robert Frank, Alfred Leslie
Kultowy film i pozycja obowiązkowa dla fanów Beat Generation. To zwariowana historia pełna społecznych znaczeń i undergroundowego humoru. Z offu słyszymy głos Jacka Kerouaca (też autora scenariusza), na ekranie widzimy m.in. Allena Ginsberga, Gregory’ego Corso i Petera Orlovsky’ego, w tle leci muzyka Davida Amrama, a reżyserowali sławni: fotograf i malarz.

27 października 2022 | 19:00
Kerouac a Hollywood
Hollywood bierze się za wszystko, więc jak tylko Jack Kerouac i Beat Generation stali się sławni, wzięło się również za nich. Często z dość dziwacznym i kuriozalnym skutkiem. Będzie wiele fragmentów filmów, sporo ciekawostek i momentami bardzo zabawnie.

3 listopada 2022 | 19:00
Ekranizacje powieści Jacka Kerouaca – „W drodze” (oryg. „On the road”), reż. Walter Salles, 2012 / film z polskimi napisami
Ekranizacja kultowej powieści „W drodze”. Sam Kerouac chciał, by ten film zrobił Marlon Brando. Wyszło co innego. Z jakim skutkiem? Zdania są bardzo podzielone, więc warto wyrobić własne!

10 listopada 2022 | 19:00
Kerouac dziś – inspiracje – „American Joyride: 100 Lines for the Kerouac Centenary”, reż. Tom Knoff, Kurt Hemmer
Ten film brytyjskiego duetu powstał specjalnie z okazji 100-lecia urodzin Jacka Kerouaca i w Polsce zostanie pokazany po raz pierwszy. Podczas ostatniego spotkania będzie też wiele niespodzianek!

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze Barakah przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia