Co zostało z kontrkultury i czy jest nam w ogóle potrzebna? Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

27 lutego 2017


8 marca w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Jerzym Jarniewiczem, poetą i eseistą, znawcą literatury anglosaskiej oraz znakomitym tłumaczem. Tematem rozmowy będzie najnowsza książka autora poświęcona kontrkulutrze.

„All you need is love. Sceny z życia popkultury” to opowieść rozpisana na głosy zarówno tych, którzy śpiewali „All you need is love”, jak i tych, którzy wypaczając idee pokojowej rewolucji, siali miejski terror. Autor prowadzi czytelnika przez świat dzikiej, idealistycznej, niebezpiecznej i inspirującej kontrkultury.

„Chociaż, jak sam pisze, urodził się zbyt późno, by zagarnęła go fala kontrkultury lat 60., surfuje po niej z wielkim znawstwem. 'All you need is love. Sceny z życia kontrkultury’ to przede wszystkim książka o wielkim pragnieniu zmiany, o przemożnym (niewolnym od błędów) dążeniu jednostki do wolności, o marzeniu o bardziej sprawiedliwym społeczeństwie, o świecie, który mógłby wyglądać inaczej niż ten, który konstruujemy dla siebie i naszych dzieci” ? napisał we wstępie do książki Tadeusz Sławek.

Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali „Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza” ? płytę, która zmieniła historię muzyki. A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą Paryżu albo podczas koncertu w Newport, kiedy Bob Dylan z folkowego śpiewaka stał się głosem pokolenia rocka? Lata 60. to czas obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenną generację po obu stronach Atlantyku.

„Czy warto zajmować się kontrkulturą lat 60.? Czy otulina historycznych wydarzeń i wyrastająca z niej muzyka, obrazy, fotografie, manifesty postaw politycznych i estetycznych mogą nas dzisiaj czegoś nauczyć? Jerzy Jarniewicz objaśnia nam, że warto, bowiem chociaż wojna w Wietnamie dawno wygasła, nowe wojny toczą ciało świata niczym śmiertelna choroba. Nie jest to książka nostalgiczna. Gdy The Beatles nagrywali „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, najsłynniejszy album wszech czasów, Jarniewicz miał 8 lat. Czytajmy tę książkę: dowiemy się z niej wiele o fascynującej epoce sprzed półwiecza, ale przede wszystkim dowiemy się także czegoś o nas samych. Tu i teraz” ? opisuje Tadeusz Sławek.

Co zostało z kontrkultury i czy jest nam w ogóle potrzebna? To pytanie stanowić będzie przyczynek do dyskusji o książce, którą z Jerzym Jarniewiczem i Mirosławem Pęczakiem poprowadzi Kamil Wicik. Spotkanie odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, ul. Długi Targ 39/40. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Jerzy Jarniewicz ? poeta, krytyk literacki, tłumacz. Wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor trzynastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy” (2006), „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” (2008), „Heaney. Wiersze pod dotyk” (2012), „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim” (2012), „Podsłuchy i podglądy” (2015) oraz „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio „Makijaż” (2009), „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2011) i „Woda na Marsie” (2015). Przekładał Jamesa Joyce?a, Philipa Rotha, Johna Banville?a, Raymonda Carvera, Edmunda White?a, Dereka Walcotta i wielu innych. Opracował także antologie „Sześć poetek irlandzkich” (2012) oraz „Poetki z wysp” (2015, z Magdą Heydel). Współorganizował pierwszą w Europie Wschodniej międzynarodowej konferencję naukową poświęconą Beatlesom (Łódź 2008). Jest współredaktorem serii wydawniczej „Twarze kontrkultury”.

Mirosław Pęczak – kulturoznawca, socjolog, specjalność naukowa: komunikacja masowa oraz kultura popularna, młodzieżowa i audiowizualna. Dziennikarz działu kultury tygodnika „Polityka” od 1993 roku, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa UW i w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. W 2006 roku został rektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia